Miód jest słodki i łatwo go „przedawkować", ze względu na przyjemny smak. Jak każdy inny pokarm, spożywany w nadmiarze, przestaje być sprzymierzeńcem naszej formy. Dlatego  dostarczanie go w większych ilościach, nie jest zalecane osobom, które mają problem z kontrolowaniem masy ciała. Z kolei osoby aktywne fizycznie bez większego problemu spożytkują dostarczoną w postaci miodu energię.

Co znajduje się w miodzie?

Miód jest bardzo odżywczy, zawiera śladowe ilości minerałów i witamin, nie wspominając o antyoksydantach, które niszczą wolne rodniki i opóźniają starzenie. Krótko mówiąc, jest to bezpieczna i zdrowa żywność dla osób starszych, dzieci i dorosłych. Chociaż nie jest to zioło, miód powstaje dzięki roślinom i pracy pszczół, jest używany w medycynie na całym świecie.

Sportowcy

Dla sportowców miód może być szybko dostępnym źródłem energii, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i odzyskać zapasy glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Glikogen mięśniowy jest lokalnym źródłem energii używanym w treningu siłowym, przy bieganiu, pływaniu, w sportach walki i innych dyscyplinach. Ze względu na ograniczone jego zapasy, w wysiłku długotrwałym warto podawać 50-60 g węglowodanów na godzinę pracy, może być to maltodekstryna, specjalne mieszanki węglowodanów (carbo, vitargo) albo właśnie miód.

Polecamy również: Miód kremowany - bez dodatku cukru

Dzieci

Miód to tonik multiwitaminowy wykazuje właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne. W leczeniu nudności, kaszlu, przeziębienia również można próbować wykorzystać miód. Osoby z astmą również mogą odnieść korzyści z codziennego przyjmowania miodu (oczywiście, pierwszą linią leczenia pozostają w tym przypadku środki farmakologiczne). Miód zawiera przeciwutleniacze, wykazuje pewne właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze, a wszystkie te właściwości sprawiają, że jest idealny do gojenia ran. Skutecznie wysusza również rany ze względu na niską zawartość wody, a wysoka zawartość cukru zapobiega rozwojowi mikroorganizmów.

miód kremowany

PYSZNY KREMOWANY MIÓD W TRZECH WERSJACH SMAKOWYCH

Ciekawostka 

Jedyne, na co zwracałbym uwagę, to twierdzenia, iż po jedzeniu miodu z cynamonem cofa się np. rak żołądka. Naukowcy na razie spekulują, wykonują badania na liniach komórkowych i zwierzętach. Na coś pewnego w tej materii trzeba poczekać kolejne 10-15 lat. Być może miód ma pewien potencjał także na tym polu.

Referencje, badania, literatura:

K. P. Sampath Kumar i in. Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview https://renevanmaarsseveen.nl/wp-content/uploads/overig4/Medical%20use%20and%20health%20benefits%20of%20honey%20-%20J.%20Chem.%20Pharm.%20Res.,2010,%202(1)%20385-395.pdf

Komentarze (1)
M-ka

Może i miód wchłania nadmiar wilgoci z rany (co zostało nazwane "wysuszaniem"), ale jednocześnie chroni mechanicznie uszkodzoną skórę przed wysuszeniem z zewnątrz i powstawaniem strupów, co minimalizuje późniejsze blizny. Działa to podobnie jak hydrożel. Dziwne wrażenie, jeśli ktoś jest przyzwyczajony do "zasychających" ran, ale efekty super.

0