Cały czas masz ochotę na słodkie potrawy? Nie możesz się opanować i codziennie jesz słodycze? Jedzenie ich to błędne koło, bo ciągle chcemy więcej i więcej… Poziom cukru we krwi nagle wzrasta, ale Twój głód zostaje zaspokojony tylko na chwilę. Nadmierne spożywanie cukru może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i zwiększać ryzyko chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca, udar czy otyłość. Jak sobie radzić z łakomstwem na słodkie?

Cukier jak narkotyk?

Wielu specjalistów od żywienia zgodnie twierdzi, że ​​cukier zawarty w przetworzonej żywności bywa uzależniający. Regularne spożywanie cukru rafinowanego najczęściej prowadzi do jeszcze większej chęci spożycia go, dlatego tak ciężko ludziom jest z niego zrezygnować. Być może nie raz próbowaliście zerwać ze słodkim nałogiem, ale ciągle wracaliście do punktu wyjścia. Jeśli naprawdę wydaje się Wam, że próbowaliście już wszystkiego, być może ta jedna prosta wskazówka pomoże wyeliminować cukier z diety, a przynajmniej go ograniczyć.

słodycze

Jedź więcej białka!

Zamiast głowić się nad tym, jak przestać jeść słodkie, przeanalizuj to, co codziennie spożywasz, a prawdopodobnie okaże się, że masz za mało białka w diecie. Białko jest jednym z trzech makroskładników, które dostarczają naszemu organizmowi energię. Pozostałe dwa to węglowodany i tłuszcze, a każdy z nich ma inny wpływ na poziom cukru we krwi. Białko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, spowalniając trawienie, zwiększając uczucie sytości po posiłku i zmniejszając skoki cukru.

Co, jeśli nadal masz ochotę na słodkie?

Przyjrzyj się temu, ile kalorii dziennie spożywasz i co nakładasz na talerz. Brak wystarczającej ilości kalorii lub nieodpowiednio zbilansowana dieta z produktami słabej jakości, mogą być powodem łaknienia na słodkie.  Jeśli opierasz swoją dietę, a zwłaszcza śniadanie o węglowodany o wysokim stopniu przetworzenia, takie jak np. białe pieczywo, drożdżówki, pączki czy inne produkty z mąki pszennej zmuszasz organizm do produkcji większej ilości insuliny i nakręcasz błędne koło...

Wybieraj produkty pełnoziarniste takie jak ciemne pieczywo, brązowy ryż, makaron z mąki pełnoziarnistej. Na talerzu niech zagości spora ilość warzyw polanych odrobiną oliwy z oliwek, do tego mięso, ryba bądź strączki, bogate w białko. Sprawdź, jak zachowa się Twój organizm. Może to sprawić, że po posiłkach poczujesz w końcu satysfakcję.

Ile białka muszę zjeść dla zdrowia i aby zmniejszyć apetyt na cukier?

Zapewne zastanawiasz się, ile białka musisz codziennie zjeść, aby ochota na cukier była mniejsza? Dzienne zapotrzebowanie różni się w zależności od wieku, płci, wagi czy poziomu aktywności w ciągu dnia. Przyjęto, że dla osób dorosłych i nieaktywnych fizycznie dolna granica dziennej podaży białka to około 0,8 g na kilogram masy ciała. Jeśli trenujesz lub planujesz odchudzić się, to optymalne wyniki osiąga się spożywając co najmniej 2 g białka na każdy kilogram naszej wagi.

Jeśli Twoje dzienne zapotrzebowanie to 100 gramów białka, możesz rozważyć zjedzenie około 25 gramów białka na posiłek, przy założeniu, że spożyjesz ich cztery w ciągu dnia. Zwracaj też uwagę na sygnały głodu i w porę reaguj. Bądź o krok przed słodkimi zachciankami, miej przygotowane zdrowe przekąski w postaci niskokalorycznych owoców lub warzyw. Nie dopuszczaj do dużych przerw między posiłkami, jeśli miewasz tym spowodowane napady głodu.

Przeczytaj koniecznie: Białko serwatkowe, a odchudzanie. Czy warto stosować białko podczas redukcji?

Pilnowanie tego, aby posiłek zawierał białko, może pomóc Ci ustabilizować poziom cukru we krwi i zapobiegnie nagłym i niekontrolowanym napadom na słodkie. Rozważ też włączenie do diety białka roślinnego w postaci soczewicy, ciecierzycy, czarnej fasoli, tofu czy grochu. Zawierają one też sporo błonnika, co również zmniejsza nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Warto zaopatrzyć się też w dobrej jakości odżywkę białkową, która jest świetną i szybką alternatywą dla tradycyjnego posiłku. Pomoże także w uzupełnieniu niedoborów tego cennego makroskładnika.

Komentarze (0)