Czytając tytuł wpisu, na pewno nie ukrywasz zdziwienia. Na jakiej podstawie stwierdzono, że kurkumina (związek aktywny kurkumy) jest suplementem, który nosi miano superbohatera? Posiada anaboliczne moce czy ochrania znacząco tkankę mięśniową? Jeśli tak, to czemu jeszcze o niej nie słyszałeś?

W badaniach naukowych określono, że kurkumina posiada silne właściwości przeciwbólowe jak i przeciwzapalne. Oznacza to, że powinna być w pierwszej linii obrony twojego zdrowia, gdy dopadnie cię kontuzja lub gdy rozwija się w twoim ciele infekcja. Co więcej, kurkumina podnosi możliwości produkcyjne testosteronu w organizmie, jednocześnie dbając, aby enzym aromatazy nie wykazywał znacznej aktywności i nie przekształcał testosteronu w hormon mniej przychylny mięśniom - estrogen. Dodatkowo, kurkumina jest związkiem, który wpływa na takie aspekty zdrowotne, jak wzmocnienie układu krążenia, jak i ogranicza rozwój gruczołu krokowego. Źródła naukowe potwierdzają również jej działanie wspomagające odchudzanie, a także walkę z niektórymi wirusami.

Jednak wszystkie te aspekty dotyczyły zdrowia aniżeli wsparcia stricte w budowaniu sportowej formy. Jak się okazuje, dodatek kurkuminy w diecie może przyczyniać się do efektywniejszej pracy mięśnia poprzez zwiększenie jego możliwości do generowania energii jak i przyspieszonej regeneracji.

kurkumina

Jedynym ograniczeniem badania jest fakt, że zostało ono wykonane na zamówienie poprzez firmę znajdująca się w Indiach, poza tym badanie zostało wykonane na szczurach. Należy zaznaczyć, że kurkumina obecnie nie jest chroniona żadnym patentem, a więc wykonywanie badań, które stwierdzają ogólnikowo, że dana substancja jest po prostu aktywna i przydatna w sporcie, wydaje się być godnym zaufania. Mimo wszystko zdrowy rozsądek podpowiada nam, że jakiś cel w wykonaniu tego typu badań musiał istnieć. Być może w przyszłości badacze będą dążyć do opatentowania tego typu ekstraktu.

Co więcej, jest sporo publikacji naukowych, które świadczą o działaniu prozdrowotnym kurkuminy, więc powielanie tego typu publikacji raczej mijałoby się z celem, więc może w tym razem naukowcy chcieli po prostu zbadać jej działanie pod innym kątem?

Jak przebiegał test?

Naukowcy wybrali grupę 28 szczurów, którą podzielili na 4 grupy:

  • szczury kontrolne, nie wykonywały dodatkowych wysiłków, były odżywiane standardowo
  • szczury, które nie trenowały, otrzymujące kurkuminę
  • szczury trenujące, bez dodatku kurkuminy w diecie
  • szczury trenujące, otrzymujące kurkuminę.

Dawka, jaką otrzymywały szczury, w przeliczeniu na odpowiednik ludzki wynosiła około 1000-1250 mg. Po wykonaniu testu wytrzymałościowego, który polegał na utrzymaniu się szczurów jak najdłużej na powierzchni basenu, autorzy badania wysnuli następujące wnioski:

Szczury, które trenowały, jak i spożywały dodatkowo kurkuminę miały dużo lepszą wytrzymałość. Wniosek niby nie zaskakuje, jednak sposób, w jaki dokonała się tego typu zmiana jest ciekawy. Kurkuma spowodowała mniejsze stężenie glukozy i kwasu mlekowego. Co więcej, wzrosła wrażliwość insulinowa, co sprawiło, że szczury wykorzystały cukier efektywniej w grupie, gdzie stosowana była kurkumina, jak i odczuwały mniejsze zmęczenie. Wszelkie markery powiązane ze zmęczeniem i uszkodzeniem mięśni były obniżone.

Jak wykorzystać suplementację kurkuminą?

Jak sugerują badania, dawka optymalna, która działała na szczury, mieściła się w granicach do 1250 mg zwykłej kurkumy, którą należy przyjąć rano. Ze względu na to, że kurkuma słabo się wchłania, warto zastosować ją w obecności piperyny, która poprawia wykorzystanie suplementu.

Jeśli zakupimy preparat standaryzowany na ilość kurkuminoidów musimy patrzeć na to, aby było ich około 95%, wtedy należy przyjąć dziennie około 600 mg preparatu, gdyż taka ilość przełoży się na skuteczne działanie biologiczne.

Źródło: Kazim Sahin, Ragip Pala, Mehmet Tuzcu, Oguzhan Ozdemir, Cemal Orhan, Nurhan Sahin, Vijaya Juturu. "Curcumin prevents muscle damage by regulating NF-kB and Nrf2 pathways and improves performance: an in vivo model," Journal of Inflammation Research, 29 August 2016 Volume 2016:9 Pages 147–154.

Komentarze (1)
Anonim

Ja bym jeszcze dodał, że piperyna zawarta w pieprzu znacznie wzmaga przyswajalność kurkuminy (bez niej podobno jest lipna przyswajalność), na szczęście wasz suplement co go reklamujecie zawiera piperyna, także powinien być ok.

0