Świadomość na temat żywności i żywienia jest coraz większa, co jest rezultatem długich dekad dokładnych badań. Wiedza ta dociera coraz dalej, gdyż szerzona jest za pośrednictwem mass-mediów. Niestety jednak nie wszyscy dokładnie sprawdzają skład danego produktu. 

  1. Oliwa z Oliwek
  2. Wasabi
  3. Wanilia
  4. Parmezan
  5. Kawior
  6. Trufle
  7. Miód i syrop klonowy
  8. Szafran

W wielu krajach pozornie cywilizowanych, jak Stany Zjednoczone Ameryki, producenci nawet nie muszą informować o niektórych cechach pokarmu. Szacuje się, że straty związane z działalnością oszustów to nawet 40 miliardów dolarów rocznie, czyli około 170 mld polskich złotych. Warto zatem poznać 8 produktów, których nazwy często mijają się z prawdą.

Oliwa z Oliwek

oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek, będąca symbolem zdrowej diety śródziemnomorskiej, jest częstym celem fałszerstw już od czasów starożytnych. Jedną z najczęstszych praktyk jest mieszanie jej z tańszymi olejami, takimi jak olej słonecznikowy czy sojowy. Fałszerze często stosują również różne metody rafinacji i dekoloryzacji, aby naśladować smak i barwę autentycznej oliwy.

Polecamy również: Przykładowy jadłospis diety śródziemnomorskiej. Wypróbuj 4 dni na najzdrowszej diecie świata!

W niektórych przypadkach do oleju dodawane są również chemiczne aromaty. W większości Europy unikanie fałszowanej oliwy wydaje się być łatwe, ponieważ wystarczy dobrze czytać etykiety ze składem, których treść jest ściśle kontrolowana przez Unię Europejską. Jest to jeden z najtańszych w zestawieniu produktów, średnio 1 litr kosztuje około 40 zł.

Wasabi

wasabi

Wasabi, zrobione z korzenia rośliny Wasabia japonica, jest bardzo kosztowne i trudne do pozyskania na dużą skalę. Okazuje się, że większość produktów opisywanych jako "wasabi" na rynku jest rzeczywiście mieszanką tanich składników. Najczęściej jest to kombinacja chrzanu, musztardy i barwników spożywczych.

Dodatkowo, zamiast naturalnych enzymów roślinnych, używane są enzymy syntetyczne, aby osiągnąć efekt "pieczenia" charakterystyczny dla prawdziwego wasabi. Dobrej jakości korzeń do produkcji wasabi może kosztować około 1300 zł za kilogram.

Wanilia

wanilia

Wanilia, jedna z najpopularniejszych substancji aromatycznych, jest również często podrabiana. Główną metodą oszustwa jest użycie syntetycznej waniliny, która jest produktem ubocznym w procesie produkcji celulozy. Jest ona znacznie tańsza od naturalnej wanilii. Niektórzy producenci używają również tańszych substytutów, jednak jest to rzadkość.

Aby uniknąć stosowania produktów o smaku wanilinowym, zamiast waniliowym, należy zwrócić dokładną uwagę na skład i samą nazwę. Cena wanilii Bourbon z Madagaskaru osiągać może ponad 2000 zł za 1 kg.

Parmezan

parmezan

W przypadku parmezanu jednym z najbardziej znanym sposobem fałszerstwa jest stosowanie tańszych serów twardych dojrzewających, takich jak gouda. Nazwa parmezan odnosi się do gatunku Parmigiano Reggiano, który pozyskiwany jest w konkretnym regionie geograficznym i dojrzewa ponad rok. Sery podrabiane są aromatyzowane za pomocą chemicznych dodatków, a także barwione dla uzyskania lepszego koloru.

Polecamy również: Dlaczego podczas odchudzania warto pić białko?

Jeszcze bardziej niepokojące jest dodawanie drewnianych wiórów do serów ścieranych jako wypełniacze, co stanowi ryzyko dla zdrowia publicznego. Problemem jest to m.in. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie dopuszczalny jest dodatek 2% celulozy. Prawdziwy, 100% parmezan to nawet 160 zł za kilogram sera.

Kawior

kawior

Kawior, ceniony za swoje wyjątkowe właściwości smakowe i odżywcze, jest jednym z najbardziej luksusowych produktów podatnych na fałszerstwa. Fałszywy kawior często jest produkowany z ikry tańszych niż jesiotr, gatunków ryb, takich jak tasza. Podobnie jak parmezan pochodzi z konkretnego regionu, tak również jest w przypadku ryb wydających najdroższy kawior na świecie.

Polecamy również: Słodziki: które są naturalne, a które sztuczne?

Aby naśladować wygląd i teksturę prawdziwego kawioru, substancje takie jak barwniki chemiczne są dodawane do produktu. Dodatkowo sól i różne aromaty mogą być stosowane w celu imitacji charakterystycznego, delikatnego smaku prawdziwego kawioru. Kilogramowe opakowanie prawdziwego kawioru to nawet 100 000 zł.

Trufle

trufle

Fałszerstwo trufli nie jest rzadkością i zwykle angażuje dwie główne taktyki: mieszanie z tańszymi gatunkami grzybów oraz użycie chemicznych aromatów. Tańsze grzyby, jak na przykład trufle chińskie, uprawne, są często dodawane do bardziej wartościowych gatunków i aromatyzowane chemicznymi dodatkami, aby zatuszować różnice smakowe.

Jest to zwodnicza praktyka, która nie tylko obniża jakość produktu, ale również wprowadza konsumentów w błąd w odniesieniu do autentyczności produktu. Kiedy chce się spróbować trufli, najlepiej zjeść je niedługo po zebraniu, co nie jest taką prostą sprawą, gdyż muszą osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości. Dobra trufla ważąca około 70 – 80 g może kosztować nawet 400 zł.

Miód i syrop klonowy

miód

W świecie taniego miodu dodawanie tańszych substancji słodzących, takich jak syropy czy fruktoza, jest częstą praktyką. Te dodatki są znacznie tańsze w produkcji niż prawdziwy miód i są używane w celu zwiększenia objętości gotowego produktu. Fałszerstwo to prowadzi do zmniejszenia wartości odżywczych miodu i wprowadza konsumentów w błąd co do jego jakości. Dobry miód kosztuje 40 zł za kilogram lub więcej, natomiast sztuczny około 10 zł.

Syrop klonowy jest również podatny na fałszerstwa, podobnie jak miód. Tańsze syropy kukurydziane są często dodawane jako substytut, a barwniki są używane, aby imitować naturalny kolor syropu klonowego. Ta praktyka fałszerstwa ma na celu osiągnięcie wyższego zysku kosztem jakości. Ceny oryginalnego syropu i miodu są kilkukrotnie wyższe, niż produktów ze składnikami syntetycznymi.

Szafran

szafran

Szafran, będący jednym z najdroższych przypraw na świecie, jest często celem różnych form fałszerstw. Do najbardziej powszechnych należy użycie substytutów takich jak włókna maku, czy pochodzące z innych roślin. Dodatkowo, w celu manipulowania kolorem, różne barwniki są używane, zarówno te zatwierdzone do spożycia, jak i te, które są niebezpieczne dla zdrowia. Pręciki pochodzące z Kaszmiru osiągają ceny rzędu 12 000 zł za kilogram suszu.

https://www.businessinsider.com/most-faked-foods-in-the-world-2023-9?I

Komentarze (0)