Jakie błędy w diecie mogą nasilać stres? Co warto poprawić w diecie?

Masz długą listę rzeczy do zrobienia i bardzo mało czasu? Obowiązki Cię przytłaczają i masz wrażenie, że z niczym nie nadążasz? Jeśli odpowiadasz twierdząco, to stres z pewnością nie jest Ci obcy. Istnieje wiele sposobów, jak sobie z nim poradzić np. za pomocą ćwiczeń, medytacji, głębokiego oddechu, odprężającej kąpieli itp. Nawet dieta ma duży wpływ na to, czy Twój poziom stresu utrzymuje się na wysokim poziomie, czy też działa ochronnie. Oto kilka nawyków żywieniowych, które mogą utrudnić Ci radzenie sobie ze stresem.

W Twojej diecie jest za mało magnezu

magnez w żywności

Magnez odpowiada za ponad trzysta reakcji chemicznych zachodzących w Twoim organizmie, które wpływają na funkcjonowanie mózgu, nerwów, serca i mięśni. Jego niedobór może zaburzyć te procesy i przyczynić się do stanów depresyjnych. Jak uzupełnić dietę? Spożywaj produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, warzywa liściaste i rośliny strączkowe. Pamiętaj też, że niektóre leki mogą zmniejszać wchłanianie magnezu

Polecamy również: Najlepszy magnez - jaki preparat z magnezem wybrać?

Jesz za dużo cukru i rafinowanych węglowodanów

Czy niezdrowe jedzenie może wpłynąć na poziom stresu? Okazuje się, że tak. Po zjedzeniu słodkiej lub wysoce przetworzonej żywności wzrasta poziom cukru we krwi, co może wywoływać niepokój. Żeby tego uniknąć, najlepiej unikać tego, co przetworzone, a do ewentualnej przekąski dodać także nieco białka. W taki sposób poziom naszego cukru będzie ustabilizowany.

Sprawdź: Pyszny koktajl białkowy zamiast deseru

Należysz do grupy osób nadwrażliwych na kofeinę

kawa

Ludzie słusznie utożsamiają kofeinę z energią i skupieniem, jednak nieliczne osoby czują po kawie rozdrażnienie i niepokój. Inne reakcje to ból głowy i przyspieszone bicie serca. Jeśli zauważasz taki stan u siebie, spróbuj ograniczyć kawę, herbatę, napoje energetyczne, a także produkty takie jak energetyki czy leki przeciwbólowe — we wszystkich występuje kofeina. 

Dostarczasz za mało kwasów tłuszczowych omega-3

Omega-3 to rodzaj tłuszczu, który znajdziemy zwłaszcza w tłustych rybach. Osoby, które nie jedzą ryb, powinny przyjmować go w postaci suplementu, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i może zapewnić ochronę przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Powiązany jest także ze zdrowiem psychicznym oraz dobrym samopoczuciem. Kwasy omega-3 znajdują się w tłustych rybach, ale także orzechach włoskich, nasionach sezamu, nasionach chia i siemieniu lnianym.

Polecamy również: Ranking Omega-3 - jakie kwasy tłuszczowe omega 3 wybrać?

Twój mikrobiom jelitowy wymaga poprawek

jelita, trawienie

Mikrobiom jelitowy, ekosystem wewnątrz jelit, jest silnie związany ze zdrowiem psychicznym. Maleńkie organizmy żyjące w jelitach oddziałują mocno na zdrowie całego Twojego ciała, w tym także na zdrowie psychiczne. Okazuje się, że spożywając probiotyki (czy to w postaci suplementów, czy fermentowanej żywności) możesz znacznie zmniejszyć swoje stany lękowe i stres.

Podsumowanie

To, jak się odżywiasz, może mieć duży wpływ nie tylko na Twoją sylwetkę, ale również na zdrowie psychiczne. Jeśli doświadczasz dużo stresu, spróbuj prowadzić dziennik żywienia przez kilka tygodni, żeby zorientować się, czy nie popełniasz jakiegoś podstawowego błędu. Nie zapomnij też pić wody przez cały dzień. Nawet łagodne odwodnienie może mieć negatywny wpływ na Twój nastrój.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Spalanie

Warto przeczytać

Komentarze (1)
Anonim

Na drugim biegunie w stosunku do zbyt przetworzonej diety jest zbyt "zdrowa" dieta, za bogata w substancje antyodżywcze, które np. utrudniają wchłanianie różnych składników odżywczych i pośrednio powodują gorsze samopoczucie.
Np. kawa czy herbata po które często sięga się, żeby podnieść sobie poziom energii, zawierają taniny, które są polifenolami odpowiedzialnymi w dużej mierze za ich prozdrowotne działanie, ale w nadmiarze mogą zmniejszać przyswajanie żelaza czy wit.B1. Jeśli mamy skłonność do przesuszonych, pękających ust, to może właśnie o tym świadczyć.
Tak samo herbaty ziołowe (czystek, skrzyp, pokrzywa), czerwone wino, kakao...
Trzeba niestety znaleźć złoty środek.