Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, w biurze, magazynie, czy innym miejscu, to prawdopodobnie jesteś narażony na stres. Każdego z nas dotyczy presja terminów, wyzwania, przeciwności losu, problemy ze współpracownikami lub przełożonym. Różnie sobie radzimy ze stresem — część znosi go dobrze, część szuka sposobu, żeby złagodzić jego objawy. Do niektórych sposobów należy niestety podjadanie, które może odbić się na sylwetce, ale także na psychice, szczególnie jeśli wiąże się z to wyrzutami sumienia.

Czy zajadanie stresu jest szkodliwe?

Jeśli chodzi o wpływ na nasze samopoczucie, to nie da się ukryć, że sięgnięcie po przekąskę pozwala wielu osobom uspokoić się, wyciszyć, poczuć błogość i wrócić do swoich obowiązków. Niestety często jest to nieświadome działanie, bez kontroli spożywanych kalorii, co w konsekwencji może spowodować przyrost masy ciała (szczególnie że najczęściej wybierane przekąski mają dużo cukru i tłuszczu). A jak wiadomo, nadwaga i otyłość prowadzą do kolejnych problemów zdrowotnych takich jak cukrzyca, choroby serca i wiele innych.

W jaki sposób poradzić sobie ze stresem i uniknąć podjadania?

stres w pracy

Przede wszystkim dowiedz się - co wywołuje stres? Zajadanie stresów to coś, co często dzieje się poza naszą świadomością. To taki autopilot — nawet nie wiesz, kiedy bezwiednie sięgasz po przekąski (szczególnie kiedy masz je pod ręką). Jak zwiększyć tę świadomość? Świetnie sprawdza się prowadzenie dziennika żywieniowego. Gdy zapisujesz wszystko, co zjadasz, wówczas widzisz, jak często sięgasz po jedzenie. Za każdym razem, kiedy znowu otworzysz lodówkę lub sięgniesz do swojej torby po przekąskę, zadaj sobie kilka pytań:

Czy naprawdę jestem głodny?

Ile minęło czasu od ostatniego posiłku?

Czy to na pewno jedyne rozwiązanie na tę chwilę?

Czy coś mnie w tym momencie zdenerwowało?

Odpowiadając sobie na te pytania, łatwiej będzie ci rozróżnić fizjologiczny głód od tego spowodowanego stresem. Oszacujesz, czy to pora na posiłek, czy zwykła zachcianka, a ponadto będziesz mógł zaobserwować, co spowodowało u Ciebie poddenerwowanie, jeśli takowe towarzyszyło ci w danej chwili. Obserwuj, a z biegiem czasu nauczysz się kojarzyć pewne myśli i stany, które powodują u ciebie sięganie po przekąski, i będziesz gotowy na wybieranie innego sposobu łagodzenia stresu, takie jak odejście od biurka na krótki energiczny spacer.

Postaw na ruch

W zależności od tego, gdzie pracujesz i jaką pracę wykonujesz, musisz mieć zapewnione przerwy. Wykorzystaj je na chodzenie lub inną formę ruchu, np. Rozciąganie. Jeśli możesz, wyjdź na zewnątrz. Takie lekkie „przewietrzenie” głowy może znacząco poprawić twoje samopoczucie, zebrać na nowo myśli, by móc wrócić do pracy bez batonika w ręce. Jeśli nie możesz opuścić miejsca pracy, to trochę się porozciągaj — możesz to zrobić w każdym miejscu.

Głęboko oddychaj

Czy wiesz, że odpowiedni sposób oddychania może złagodzić stres i to bez potrzeby podjadania? Większość ludzi oddycha zbyt płytko. Głębokie, wolne i kontrolowane oddychanie pomaga zmniejszyć stres.

Wypróbuj proste ćwiczenie:

 • usiądź wygodnie, oprzyj plecy, możesz także przymknąć oczy
 • weź głęboki, długi wdech nosem (gdy położysz dłoń na brzuchu, poczujesz, że lekko się unosi)
 • następnie zrób długi, powolny wydech nosem
 • postaraj się jednocześnie rozluźnić ramiona,
 • opuść barki i zrelaksuj się
 • powtórz co najmniej pięć razy.

Nauka prawidłowego oddychania może pomóc w radzeniu sobie ze stresem we wszystkich aspektach życia. Praktykuj tę technikę, aż stanie się dla ciebie czymś naturalnym w takich sytuacjach.

I coś bardzo oczywistego — miej przy sobie tylko zdrowe przekąski

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu, czy w innym miejscu, to miej pod ręką tylko zdrowe przekąski. Nie kupuj słodyczy, słonych przekąsek i przetworzonych produktów. Jeśli takie będą pod ręką, to jest więcej niż pewne, że je zjesz, niezależnie od tego, czy będziesz głodny, czy nie. Po pierwsze, zapewnij sobie regularne, zdrowe posiłki na czas pracy, czyli np. śniadanie i obiad, a do tego jedną lub dwie zdrowe przekąski. Jedząc regularnie i dobrze zbilansowane posiłki bogate w składniki odżywcze, łatwiej będzie Ci zapanować nad głodem.

Co możesz zjeść na śniadanie (niezależnie, czy w domu, czy poza domem)?

 • owsiankę z odżywką białkową oraz różnymi dodatkami
 • omlet w wersji wytrawnej lub na słodko
 • kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z domową kanapkową pastą, dobrej jakości wędliną itp.
 • jogurt z odżywką i owocami

Co możesz zjeść na obiad?

 • ryż, kaszę, ziemniaki lub makaron
 • a do tego porcję mięsa, ryby, tofu
 • i oczywiście warzywa.

A co na przekąskę?

 • jogurt z owocami i/lub orzechami
 • ser mozzarella z pomidorem
 • własnej roboty muffinki, placki np. na bazie mąki owsianej
 • własnej roboty batoniki proteinowe
 • sałatkę np. z kurczakiem i pestkami dyni

Oczywiście to tylko przykłady. Możesz dowolnie skomponować swoje posiłki w zależności od tego, co lubisz jeść i ile masz czasu na ich przygotowanie. Upewnij się jednak, że zawierają źródło węglowodanów, białka i tłuszczy. Taki zestaw zapewni Ci energię na dłużej i prawdopodobnie nie będziesz musiał podjadać.

Wypróbuj suplementy

Są różne metody radzenia sobie ze stresem. Poza wyżej wymienionymi metodami można także wspomóc się suplementami. Warto tutaj wyróżnić preparaty zawierające magnez, potas oraz ashwagandhę. Wszystkie pomagają wzmocnić odporność organizmu na stres, a także zwalczać zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Nie pozwól na to, żeby stres przyczynił się do wzrostu masy ciała, a w konsekwencji do pogorszenia stanu zdrowia. Zanim sięgniesz po zwykłe słodycze, wypróbuj którąś z powyższych strategii.

Komentarze (1)
TomQ-MAG

Pamietam za czasow pracy w Urzedzie, zawsze na biureczku lezaly jakies slodycze, ciasteczka, cukiereczki i inne przekaski. Nie mowiac juz o tym, ze raz wtygodniu ktos ciastko przynosil%) a pozniej skad te urzędniczki maja grube tylki i sa wredne

0