Większość osób na myśl o wodzie zdaje sobie sprawę, że chcąc być zdrowym, należy zwiększyć ilość spożywanych płynów. Jednak gdy zagłębiamy się bardziej w szczegóły, okazuje się, że sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wody mamy różne i istotne jest, jakie pijemy w ciągu dnia. Pijąc niewłaściwe możemy wręcz bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Dlatego też warto przeanalizować te dostępne na rynku, pod względem składu, ceny, dostępności i ewentualnego smaku, po to, aby wybrać tę, która będzie dla nas najlepszym wyborem.

Woda – co to takiego?

Woda jest jednym z głównych składników naszego ciała, stanowi aż 60-70% jego składu i pełni wiele istotnych funkcji, między innymi:

 • regulacja temperatury ciała,
 • wydalanie produktów przemiany materii,
 • transport składników odżywczych,
 • regulacja ciśnienia krwi,
 • regulacja hormonów i enzymów.

Woda dostarczana w ciągu dnia, wraz z dietą, pod względem żywieniowym jest przede wszystkim jednym z najlepszych źródeł wapnia i magnezu. Kwestia jednak tego, jaką wodę spożywamy. Osoby aktywne fizyczne mają zwiększone zapotrzebowanie na te dwa, istotne składniki mineralne, które ciężko jest dostarczyć wraz z pożywieniem. Dlatego też podstawą dostarczanych płynów powinna być woda wysokozmineralizowana.

Woda – ile w ciągu dnia?

Ilość spożywanych płynów w ciągu dnia uzależniona jest od wielu czynników. Są to między innymi:

 • ilość spożywanych kcal,
 • aktywność fizyczna,
 • warunki w pracy i na treningach,
 • pora roku,
 • rodzaj diety,
 • ilość białka w diecie.

Ciężko jest więc określić jednoznacznie, ile wody powinna pić dana osoba. Można przyjąć pewną średnią uzależnioną od ilości kcal w diecie, czyli 1 litr wody na 1000 kcal spożytych. Ewentualną większą ilość regulować kolejnymi czynnikami, zwiększając zależnie od potrzeb.

Jak wybrać najlepszą wodę?

Jak wspomniałem wcześniej, istotne jest, aby była ona wysokozmineralizowana. Dzięki temu dostarczymy do naszego organizmu magnez i wapń o wysokiej biodostępności. Warto więc zwrócić uwagę na ilości tych składników mineralnych. Z reguły warto wybierać wody o zawartości od 80 do 200 mg magnezu i 150-500 mg wapnia. Istotne jest, aby kwota, którą przeznaczymy na taką wodę, była jak najniższa. Osoby z problemami nerek powinny zwracać uwagę na ilość potasu. Z kolei z nadciśnieniem na sód. Jednak skupmy się na osobach zdrowych.

Zestawienie porównawcze popularnych wód

Muszynianka 1,5l

Najpopularniejsza woda wysokozmineralizowana, dostępna na rynku. Dobrze rozreklamowana i dostępna w większości sklepów. Skład bardzo dobry. Wysoka zawartość magnezu. Niestety dzięki wysokiej rozpoznawalności cena za 1,5 litra jest wysoka. Producent bardzo precyzyjnie podaje na swojej stronie, jak i etykiecie, ilości składników mineralnych i innych składników.

Skład: ogólna zawartość rozpuszczalnych składników 1954,36 mg/l. Kationy (mg/l): magnezowy 128,3, wapniowy 208, sodowy 87,8, potasowy 6,4. Producent podaje również obecność kwasu metakrzemowego 39,28, posiadającego ciekawe właściwości prozdrowotne. Między innymi lepsze nawodnienie organizmu, poprawę jakości włosów, skóry, paznokci

Cena: 2,29 zł za 1,5 litra. Rzadko dostępna w promocyjnej cenie poniżej 2 zł

Plusy: wysoka zawartość magnezu i wapnia, renomowana firma od wielu lat na rynku, przejrzysta i profesjonalna strona internetowa, obecność kwasu metakrzemowego, smak

Minusy: wysoka cena

Cechini Muszyna Stanisław 2l

Kolejna z bardziej rozpoznawalnych wód mineralnych. Średnio dostępna w różnych sklepach. Jednak rzadziej niż Muszynianka. Dostępna w butelkach 2l w cenie około 2 zł. Spotykana czasami w promocji 1,5-1,8 zł, co w przeliczeniu na 1,5l daje bardzo atrakcyjną cenę. Dość nieprecyzyjny skład, który różni się w zależności od źródła.

Skład: ogólna zawartość rozpuszczalnych składników 3377,9 mg/1l. Kationy (mg/l): magnezowy 70,35, wapniowy 554,57, sodowy 17,29, potasowy 5,67

Cena: 1,99 zł za 2 litry. Czasami dostępna w promocji 1,5-1,8 zł

Plusy: bardzo wysoka zawartość wapnia, sięgająca wartości wód leczniczych, niska cena, przejrzysta strona internetowa, smak, niższa wartość sodu niż w Muszyniance

Minusy: średnia dostępność, niewielka zawartość magnezu

Muszyńskie Zdroje 1,5l

Woda o bardzo ciekawym składzie. Ogromna ilość magnezu, przy cenie około 1,79 zł/1,5l. Czasami spotykana w promocji po 1,49 zł. Dostępna niestety dość rzadko, tylko w hipermarkecie Auchan oraz supermarkecie Netto. Firma kompletnie nieznana. Brak o niej jakichkolwiek informacji. Co ciekawe, na etykiecie jako kontakt podany mail założony na wp.pl. Jako jedyna woda wysokozmineralizowana posiada wersję niegazowaną, co jest dość podejrzane. Szczególnie, że woda ta nie ma posmaku minerałów. W wersji z dodatkiem CO2 wyczuwalny posmak wysokiej zawartości sodu. Niestety producent nie podaje jego ilości w składzie.

Skład: ogólna zawartość rozpuszczalnych składników 3940 mg/1l. Kationy (mg/l): magnezowy 292,7, wapniowy 234,7

Cena: 1,79 zł za 1,5 litra. Czasami w promocji po 1,49 zł

Plusy: ogromna ilość magnezu, duża zawartość wapnia

Minusy: nieznany producent, podejrzany skład, słaba dostępność

Muszyna Skarb Życia 1,5l

Woda o bardzo dobrej dostępności w większości sklepów. Powszechnie dostępna w supermarkecie Biedronka w cenie 1,49 zł, przy dość częstych promocjach po 0,99-1,19 zł. Dość neutralny smak i całkiem niezły skład.

Skład: ogólna zawartość rozpuszczalnych składników 1561,5 mg/1l. Kationy (mg/l): magnezowy 69,7 mg, wapniowy 220,4 mg, sodowy 48,6 mg, sodowy 48,6 mg. Zawartość krzemionki 30 mg/l.

Cena: 1,49 zł za 1,5 litra. Często w promocji po 0,99-1,19 zł

Plusy: bardzo atrakcyjna cena, najlepsza dostępność, wysoka zawartość wapnia, dodatek krzemionki, rekomendowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca

Minusy: niska zawartość magnezu, brak strony internetowej producenta

Wnioski

Porównując skład, cenę, dostępność i renomę firmy najlepszym wyborem będzie woda Muszyna Skarb Życia 1,5l. Szczególnie dla osób, które nie mają szczególnych wymagań. Na przykład niedoborów wapnia, mogących występować m.in. w diecie bezmlecznej. W takiej sytuacji warto skupić się na wodzie Cechini Muszyna Stanisław 2 l, która posiada najwyższą zawartość wapnia na rynku, przy niskiej cenie.

Komentarze (0)