Trudno zaliczyć grzyby do pokarmów szeroko rozpowszechniony w naszej kuchni. Owszem przypominamy sobie o nich np. w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jednak nie stanowią one stałego dodatku do naszego menu.

Jak się za chwilę przekonamy, może to być karygodnym marnotrawstwem, gdyż grzyby są niezwykle bogatym źródłem wielu bioaktywnych składników odżywczych i nie chodzi tu wyłącznie o witaminy i minerały. W tej kategorii warto wymienić tutaj choćby nowe i unikalne rodzaje przeciwutleniaczy. 

Musimy przy tym pamiętać, że grzyby nie dostarczają praktycznie zupełnie tłuszczów nasyconych, sodu, czy cholesterolu. Są przy tym niskokaloryczne. Dodatkowo zawierają sterole roślinne, które mogą potencjalnie oddziaływać przeciwmiażdżycowo.

Grzyby są na tyle interesującą grupą pokarmową, że naukowcy postanowili ocenić, jak dodatek porcji (84 g) grzybów (wykorzystano miks 3. gatunków) wpłynie na ocenę żywieniową trzech wzorców żywieniowych oficjalnie rekomendowanych mieszkańcom Stanów Zjednoczonych. Wzorce żywieniowe USDA (w uproszczeniu) zostały opracowane z myślą o wszystkich osobach, które pragną dbać o swoje zdrowie za pomocą poprawnie ułożonej diety. 

grzyby w diecie

Obecnie używane wzorce USDA powstały w roku 2015 i obejmują trzy wzorce: 

  • zdrowy wzorzec w stylu amerykańskim, 
  • zdrowy wzorzec wegetariański, 
  • zdrowy wzorzec w stylu śródziemnomorskim.

We wnioskach z analizy czytamy, że dodatek porcje 84. g grzybów (surowych; 18,5 kcal) spowodował:

  • wzrost kaloryczności diety zaledwie o 1%,
  • prawie 3% wzrost spożycia błonnika, 
  • prawie 12% wzrost spożycia potasu, 
  • prawie 18% wzrost spożycia ryboflawiny, 
  • prawie 26% wzrost spożycia niacyny, 
  • prawie 23% wzrost spożycia selenu, 
  • prawie 26% wzrost spożycia miedzi. 

Prezentuję tutaj górny zakres przyrostów, który jednak różnił się w zależności od poziomu kalorii i rodzaju wzorca. Jak można było się spodziewać, nie zanotowano wzrostu poziomu spożycia tłuszczów nasyconych oraz cholesterolu, a spożycie sodu wzrosło jedynie w sposób śladowy. Dodatkowo o 200 IU zwiększyło się spożycie witaminy D. 

Jeżeli zatem zastanawiałaś (-eś) się, czy warto włączyć grzyby do swojego menu, czy przypadkiem nie zwiększysz zbytnio kaloryczności swojej diety, czy faktycznie może zyskać na tym Twoje zdrowie - odpowiedzi masz (jak) na talerzu.

Bibliografia - link do badania:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7869438/ 

Agarwal S, Fulgoni Iii VL. Nutritional impact of adding a serving of mushrooms to USDA Food Patterns - a dietary modeling analysis. Food Nutr Res. 2021;65:10.29219/fnr.v65.5618. Published 2021 Feb 5. doi:10.29219/fnr.v65.5618

Komentarze (1)
M-ka

Luksusowy dodatek; sam smak i zdrowie. A zbieranie grzybów to najprzyjemniejsze uzależnienie, jakie znam. Niestety rzadko kiedy uda się nazbierać naprawdę dużo.

0