Historia z dietami niskowęglowodanowymi (DNW) kołem się toczy. Przez pewien czas są niezwykle popularne, aby później zniknąć prawie zupełnie na kilka lat. Wszystko po to, aby po kolejnych kilku latach ponownie wrócić na szczyt popularności. Dosłownie rollercoaster. Obecnie jesteśmy w okresie kolejnego szczytu. 

Bardzo dużo osób już wprowadziło wiele zasad takiej diety do swojego planu żywieniowego. Jeszcze większe grono przygląda się wynikom eksperymentu takich osób i zastanawia się: jakby to wyglądało u mnie…? 

Jeśli osoba, która chce przejść na dietę niskowęglowodanową, jest aktywna fizycznie, a już z pewnością w przypadku, gdy jest sportowcem uprawiającym sport zawodowo, z pewnością zadaje sobie pytanie - czy dieta niskowęglowodanowa jest wskazana w sporcie, który uprawiam? Zanim jednak odpowiem na to pytanie, zastanówmy się najpierw - jakie korzyści może przynieść dieta niskowęglowodanowa osobom, które rozpoczną jej stosowanie i dlaczego chcą ją stosować?

Wpływ na masę ciała

Chyba najwięcej osób zastanawia się, czy nie rozpocząć stosowania DNW wtedy, gdy chce w szybki sposób zredukować wskazania wagi i ilość tkanki tłuszczowej. 

Faktycznie tak się dzieje, zwłaszcza w początkowym okresie takiego sposobu odżywiania. Nie można jednak oszukiwać się, że spadki rzędu 3-10 kg w pierwszym tygodniu stosowania diety o bardzo niskim udziale węglowodanów, oznaczają redukcję tkanki tłuszczowej w takiej ilości. Powiedzmy sobie szczerze: zdecydowana większość spadków to woda. Z tego powodu kolejne tygodnie nie przynoszą już tak spektakularnych rezultatów i są zbliżone, przy zachowaniu analogicznych założeń kalorycznych oraz wydatkowania energii, do wyników uzyskiwanych przy standardowej diecie „zbilansowanej”. 

dieta niskowęglowodanowa

Kontrola apetytu

Jest to chyba jeden z najczęściej wymienianych powodów stosowania DNW. Obserwując opinie ludzi, można dojść do wniosku, że im w diecie mniej węglowodanów, tym ten efekt jest silniej odczuwalny. Warto jednak dodać, że nie każdy doświadcza tego pozytywu. 

Zyskujesz i łatwo utrzymujesz wymarzoną sylwetkę

Dzięki procesowi redukcji kalorii niezależnie od wybranej drogi uzyskasz wymarzoną sylwetkę. Jednak może okazać się, że stosowanie DNW pozwala zachować ją przez dłuższy czas. Jeśli jesteś zatem np. influencerem, który swoją popularność zbudował w oparciu o wspaniałe ciało, tego typu dieta może być dla Ciebie idealna. I faktycznie wiele takich osób chwali się, że jej zawdzięczają łatwość utrzymania niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

Potencjalne korzyści zdrowotne 

Przy stosowaniu DNW bardzo często zauważa się poprawę wrażliwości insulinowej, czy też zmniejszenie dolegliwości trądzikowych. Również wiele osób z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, dzięki wyeliminowaniu pewnych grup produktów ze swojego menu, może odczuwać zmniejszenie częstotliwości i nasilenia niepokojących objawów. Widzimy zatem, że powodów, dla których warto pomyśleć o stosowaniu DNW, faktycznie jest sporo.

Należy zadać sobie teraz kolejne pytanie: czy każda osoba stosująca dietę niskowęglowodanowa, doświadczy takich samych pozytywnych rezultatów? Niestety odpowiedź na to jest negatywna. Są osoby, które znakomicie czują się na diecie z niskim udziałem węglowodanów. Są i tacy, procentowo sądzę, że jest okolica 50%, którzy po spróbowaniu tego sposobu odżywiania zarzekają się, że nigdy więcej tego do tego nie wrócą…

Jak poznać, czy taka dieta jest dla mnie?

Przede wszystkim należy ją przetestować i spróbować przeczekać pierwszych kilka dni, czyli okresu, w którym organizm powoli (w zależności od stopnia ograniczenia węglowodanów) będzie przedstawiał się na inne źródła energii. Jeśli początkowa redukcja węglowodanów jest bardzo znacząca (łącznie < 30 g dziennie), większość osób może doświadczyć negatywnego okresu, który najczęściej trwa 3-7 dni. 

Jeśli zatem wytrwasz przy tak niskim poziomie węglowodanów przez pierwsze 14-21. dni będziesz już wiedział, czy Twój organizm dobrze reaguje na tego typu sposób odżywiania. Jeśli po trzech tygodniach stosowania tak niskiego poziomu węglowodanów, ciągle będziesz odczuwał pogorszone samopoczucie, oznacza to, że w danym momencie taka dieta nie jest dla Ciebie właściwa. A jeśli taka próba zostanie ponowiona 2-3 razy bezskutecznie, wydaje mi się, że nie ma co dalej próbować podchodzić do tego sposobu odżywiania i dać sobie już spokój. 

Dieta niskowęglowodanowa - w jakich sportach wskazana, a w jakich nie?

Wybierając DNW, jako swój sposób odżywiania musimy sobie zadać pytanie: jaki jest główny cel zmiany?

Jeśli dzięki DNW szukamy poprawy parametrów treningowy, warto wziąć wnioski z badań, które przedstawiam poniżej, pod rozwagę. Jeśli jednak są inne nadrzędne korzyści, wtedy ewentualne wątpliwości związane z uprawianiem dyscypliny sportowej schodzą na drugi plan. 

Potrzebuję szybko stracić na wadze 

Zawodnicy MMA, ciężarowcy, etc. Jeśli zostanie zachowana odpowiednia ilość energii/kalorii oraz właściwy poziom spożycia białka - można spodziewać się dobrego rezultatu.

Uprawiam sporty wytrzymałościowe 

Tutaj sytuacja nie jest czarno-biała. Większość badaczy postuluje zdolność do utrzymania parametrów treningowych na poziomie zbliżonym do diety wysokowęglowodanowe (DWW). Niektóre badania pokazują minimalną poprawę wyników, a inne z kolei pogorszenie parametrów treningowych. Jeszcze kolejne nie wykazują większych zmian. 

Zwolennicy stosowania DNW za każdym razem podkreślają wagę długotrwałego dostosowania się do tego typu sposobu odżywiania. I ewentualne pogorszenie wyników treningowych czasem obserwowane, zrzucają na karb zbyt krótkiego czasu badania. Ponownie kluczowe może być utrzymanie właściwego poziomu spożycia kalorii i białka. 

Uprawiam sporty mieszane (np. piłka nożna, koszykówka)

Ze względu na charakterystykę wysiłku, trudno oczekiwać spektakularnej poprawy parametrów treningowych, nawet po dłuższym okresie adaptacyjnym do DNW. 

Uprawiam sporty o wysokiej intensywności

Jeśli celem jest redukcja wagi i utrzymanie siły, DNW może sprawdzić się u niektórych osób, pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ilości kalorii i białka. Z drugiej strony osoby liczące na spektakularne przyrosty masy mięśniowej mogą rozczarować się stosowaniem DNW. 

Kluczowa uwaga na zakończenie!

Eksperymentu z DNW, a wiemy z lektury tego artykułu, jak ważna jest próba przeprowadzona na sobie, nie należy wykonywać w bliskim sąsiedztwie zawodów!

Komentarze (0)