Coraz częściej ze świata naukowego dochodzą nas głosy mówiące o wpływie odżywiania na naszą kondycję psychiczną. Pomimo wielu ważnych przesłanek, które już dawno pojawiały się w ramach tego zagadnienia, naukowcy wciąż badają nowe hipotezy i szukają potwierdzenia nasuwających się wniosków.

Depresja na skalę światową

Depresja jest już w tej chwili chorobą cywilizacyjną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 350 milionów ludzi na świecie choruje na nią, a najwięcej w państwach bogatych i dobrze rozwijających się. W Polsce również mamy z tym problem. Badania z 2012 mówią o ponad 800 tysięcy chorych, ale ta statystyka jest mocno niedoszacowana, gdyż osób chorujących może być znacznie więcej. Choroby psychiczne są tematem tabu, wiele osób potrzebujących nie jest zapewne zdiagnozowanych czy leczonych.

Dieta z wsparcie psychiatryczne – nowe badania

Stan naszych jelit jest w dużej mierze odpowiedzialny za naszą kondycję psychiczną. Jelita od dłuższego czasu nazywane są naszym drugim mózgiem, więc nie dziwi nas to połączenie. Naukowcy z uniwersytetu w Melbourne specjalizujący się w psychiatrii żywieniowej stwierdzili, że nadszedł czas, aby uwzględnić dietę jako kluczowy element leczenia depresji i stanów lękowych. Takie stwierdzenie jest wynikiem randomizowanych badań z grupą kontrolną. A ich wyniki wskazują na duże powiązanie naszych zwyczajów żywieniowych z ryzykiem zapadalności na choroby psychiczne takie jak depresja, stany lękowe czy nerwice.

depresja

W badaniu wzięli udział mężczyźni z ciężkimi stanami depresji, których badacze podzieli na dwie grupy. Grupa eksperymentalna pod czujnym okiem dietetyków stosowała dietę śródziemnomorską. Dieta była oparta na produktach naturalnych, warzywach, owocach, roślinach strączkowych, z dużą ilością oliwy i orzechów. Unikano żywności nienaturalnej i przetworzonej. Grupa kontrolna natomiast otrzymała profesjonalne wsparcie ze strony psychiatrów i psychologów. Po trzech miesiącach badań stwierdzono, że aż u 1/3 osób stosujących zdrową dietę nastąpiła remisja choroby. Wśród uczestników badań z grupy kontrolnej tylko 8% osób odnotowało wyraźną poprawę podczas leczenia psychiatrycznego. Osoby, które najbardziej przestrzegały zaleceń diety, najwięcej skorzystały ze wsparcia psychologicznego i terapii. Poprawiła się ich kondycja fizyczna i psychiczna.

Jelita a hormony szczęścia

Jelita są jednym z najważniejszych organów w naszym organizmie. Prócz trawienia odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych. Wcześniejsze badania wielokrotnie dowodziły, że niedobory składników odżywczych i brak równowagi biochemicznej zakłócają pracę organizmu. Praca neuroprzekaźników jest zaburzona co prowadzi do przerwania transmisji serotoniny lub problemów z jej dostarczaniem. Serotonina to właśnie hormonu szczęścia, który odpowiada za nasze samopoczucie. Odczuwanie szczęścia może więc być zaburzone, jeśli spożywamy zbyt dużo przetworzonej żywności. Naturalna żywność i odpowiednia dieta mogą więc być dużym wsparciem podczas leczenia zaburzeń psychicznych.