Niektórych minerałów, takich jak żelazo, organizm potrzebuje tylko w niewielkich ilościach. Są jednak też takie, których potrzebujemy w znacznie większej ilości, ponieważ organizm zużywa ich znacznie więcej. Jednym z nich jest potas, który krąży w krwiobiegu i wewnątrz komórek, i kontroluje krytyczne funkcje organizmu.

Do czego jest nam potrzebny potas?

Po pierwsze, pomaga regulować równowagę płynów zarówno wewnątrz komórek, jak i w całym ciele. Jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych, ponieważ odgrywa istotną rolę w inicjowaniu każdego bicia serca i kontrolowaniu elastyczności naczyń krwionośnych. Niski poziom potasu może powodować wzrost ciśnienia krwi i co istotne, może prowadzić też do nieprawidłowości w pracy serca, a nawet do śmiertelnego, nieprawidłowego jego rytmu. Dodatkowo potrzebujesz potasu do skurczów mięśni i normalnego funkcjonowania nerwów.

Ponieważ potas odgrywa tak ważną rolę w zdrowiu, możesz pomyśleć, że Twoje ciało produkuje go samodzielnie, ale tak nie jest - musisz dostarczać potas poprzez dietę. Jeśli doprowadzisz do poważnych jego niedoborów, to skutki mogą być katastrofalne, zagrażające Twojemu życiu.

Do groźnych objawów niedoboru zaliczamy nieregularny rytm serca, skurcze mięśni, osłabienie mięśni i inne. W przypadku niewielkich braków potasu możesz odczuwać zmęczenie, zaparcia i nudności. Już w takiej sytuacji powinna Ci się zapalić lampka ostrzegawcza, mówiąca, że to ten czas, żeby zadbać trochę o jakość swojej diety.

Niektóre sytuacje zwiększają prawdopodobieństwo niedoboru potasu. Jeżeli ćwiczysz przez dłuższy czas, wówczas poziom potasu się obniża. Wydalasz go wraz z potem. I właśnie dlatego tak ważne jest, żeby uzupełniać płyny bogate w elektrolity. Dzięki temu szybko uzupełnisz to, co straciłaś. Podobnie jest w przypadku pobytów w saunie czy w upalne dni. Nie wolno zapominać wtedy o piciu wody mineralnej lub napojów izotonicznych.

REKLAMA

ALLNUTRITION ELECTROLYTES - Świetnie smakują, zawierają potas i inne elektrolity

Ile jest potasu w Twojej diecie?

Zalecane dzienne spożycie potasu to 4700 miligramów dziennie. Czy wiesz, że większość z nas nie zapewnia sobie takiej dawki? Jedną z przyczyn jest jedzenie dużej ilości żywności przetworzonej, która jest bogata w sód i uboga w potas. Zdecydowanie brakuje równowagi między tymi elektrolitami.

Spożycie potasu i ciśnienie krwi

Jak wcześniej wspomniałam, potas odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. Gdy poziom potasu nie jest optymalny, tętnice nie mogą się tak łatwo rozluźnić, a ciśnienie krwi wzrasta. Ponadto dieta uboga w potas i bogata w sód prowadzi do zatrzymywania płynów, co jest kolejnym czynnikiem, który może podnieść ciśnienie krwi. Okazuje się, że spożywanie produktów o wyższej zawartości potasu może obniżyć skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi o nawet 5 mmHg. Ze względu na wpływ potasu na ciśnienie krwi, osoby z nadciśnieniem i stanem przednadciśnieniowym powinny skupić się na przestrzeganiu dziennego zalecanego spożycia 4700 miligramów potasu.

Mimo wszystko warto ten temat skonsultować z lekarzem, ponieważ nadmiar potasu może być tak samo groźny, jak jego niedobór. Warto wiedzieć, że osoby z wysokim ciśnieniem krwi mają często również łagodną dysfunkcję nerek, na które duża ilość potasu będzie wpływać negatywnie. Ponadto niektóre leki na ciśnienie krwi i niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą powodować zatrzymanie potasu przez organizm.

potas w diecie

Źródło potasu w diecie

Przetworzona żywność jest bogata w sód i uboga w potas, natomiast owoce i warzywa są naturalnie bogate w potas. Codzienne spożywanie różnorodnych, kolorowych produktów roślinnych pomoże zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na potas, a przy okazji dostarczy też innych witamin, minerałów i fitochemikaliów. Inne źródła potasu to kasza gryczana, płatki owsiane, nabiał, jaja, rośliny strączkowe, niektóre mięsa, ryby i oczywiście suplementy diety.

Podsumowanie

Większość z nas nie spożywa tyle potasu, ile potrzebuje. I choć nie są to skrajne niedobory, które prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych, to jednak należy pamiętać, że nawet niewielkie niedobory mogą utrudnić utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Upewnij się więc, że Twoja dieta jest bogata w nieprzetworzone i różnorodne produkty. Zadbaj o dużą ilość warzyw i owoców w diecie oraz ryb i mięsa dobrej jakości, a oprócz potasu dostarczysz sobie także szeregu innych wartościowych składników.

Komentarze (0)