Naukowcy od dawna wspierają się, co jest przyczyną postępującej „pandemii” otyłości. Cześć badaczy główny problem, z tym że  (jako społeczeństwo) coraz szybciej tyjemy, upatruje w zwiększeniu ilości spożywanych pokarmów zawierających węglowodany/cukry. 

Gdyby tak się działo również i owoce należałoby wziąć na cenzurowaną listę. W końcu zawierają głównie cukry proste. Czy tak zatem jest…?

Badanie naukowe 

Amerykański naukowiec postanowił prześledzić różne badania, które miały za cel sprawdzenie, jak spożycie świeżych i nieprzetworzonych owoców wpływa na zwiększenie wagi. Ilość pracy, którą musiał wykonać, była wręcz tytaniczna. Warto wspomnieć, że na starcie miał do analizy aż 4264 prac naukowych! Do swojej metaanalizy zaliczył końcowo 41 badań.

Świeże owoce nie są problemem

świeże owoce

Jak czytamy we wnioskach z jego pracy, spożycie świeżych i konsumowanych w formie, jaką je natura stworzyła, nie przyczynia się do wzrostu wagi ciała. Co więcej, tak zjadane owoce, mają tendencję do utrzymywania wagi lub nawet jej zmniejszania. Podaje również, że taka taktyka może być stosowana u osób, które zmagają się z nadwagą lub otyłością. 

Dlaczego tak się dzieje?

Owoce owszem zawierają cukry proste, jednak nie jest to ich jedyny składnik. Charakteryzują się również stosunkowo niską gęstością kaloryczną - dla porównania jeden pączek to około 350 kcal, potrzeba aż 40 minut namiętnego seksu do wydatkowania takiej ilości energii, podczas gdy musimy zjeść aż 4 jabłka, aby dostarczyć taką samą energii. Co łatwiej zjeść…?  Dodatkowo zawierają dużo błonnika, który może ograniczać odczucie głodu. Te czynniki mogą mieć wpływ na to, dlaczego świeże owoce, podawane w całości mogą być korzystne przy redukcji wagi. 

Uwaga na soki i przetwory z dodatkiem cukru

Czy produkty wytworzone z owoców, np. soki, mają tę samą cechę?

Każde przetworzenie owoców powoduje ułatwienie dla naszego organizmu skorzystania z dobrodziejstw owocu. Niestety jest to często związane z pozbawieniem go ww. cech. W ich miejsce niejednokrotnie zostają dodane dodatkowe kalorie (cukier), wszystko po to, aby tak przygotowane produkty nam bardziej smakowały. 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31139631/ 

Guyenet SJ. Impact of Whole, Fresh Fruit Consumption on Energy Intake and Adiposity: A Systematic Review. Front Nutr. 2019 May 8;6:66. doi: 10.3389/fnut.2019.00066. PMID: 31139631; PMCID: PMC6518666.

Komentarze (2)
tomaszS

Fajny artykuł, ale mogłem nie czytać :P
Za dużo jem owoców i muszę ograniczyć, a tu artykuł że nawet nie są takie złe ;)

0
TomQ-MAG

plusem owoców jest ich objętość, nawet jak poplyniemy, to dośc szybko czujemy się najedzeni

1