Już sam fakt tego, że pojęcie „najlepsza dieta” zostało umieszczone w cudzysłowie, powinno wzbudzić Waszą czujność! Ale dlaczego…? Możecie zapytać. I dodać: przecież dosłownie, co kilkanaście dni czytam o tym, że naukowcy, dziennikarze, lekarze etc. wskazali dietę X, Y, Z jako najlepszą…?

Dla przykładu magazyn Forbes (założony ponad 100 lat temu i wydawany w 27. krajach) w klasyfikacji najlepszych diet na rok 2022, wskazał na dietę śródziemnomorską, jako na najlepszą dietę. No właśnie… Skoro różne środowiska, wskazują na różne diety, jako najlepsze, nie może istnieć jedna, uniwersalna najlepsza dieta…!

Skąd zatem w ogóle pojęcie „najlepszej diety”?

Takie miano najczęściej otrzymują diety, które z różnych względów zdają się zapewniać pełnię/optimum odżywiania człowieka. Taka dieta powinna zatem dostarczać odpowiednią ilość poszczególnych makroskładników, kaloryczność jest tutaj raczej sprawą drugorzędną i niezwykle zindywidualizowaną, ale także powinna bazować na tym, aby zapewniać jak najwięcej, znów trudno mówić o wszystkich, przydatnych dla naszego zdrowia, mikroelementów. Jednocześnie powinna być „wolna” albo prawie „wolna”, od składników, które mogą szkodzić człowiekowi.

produkty dieta

Dla kogo i pod jakim kątem?

Oceniając wyłącznie pod tym kątem np. wspomnianą wyżej dietę śródziemnomorską, faktycznie możemy być (prawie) pewni, że może ona być zaliczana do najlepszych diet. Dla przypomnienia dieta śródziemnomorska poleca spożywanie dużej ilości warzyw, w tym strączkowych, owoców, odpowiednio dużej ilości ryb i produktów przygotowanych z pełnego ziarna oraz oczywiście oliwy z oliwek. „Na papierze” - faktycznie wręcz idealna dieta.

A co z takimi osobami, które z różnych względów nie mogą jeść np. warzyw strączkowych albo nie znoszą smaku ryby? Czy dla nich dieta śródziemnomorska będzie faktycznie najlepszą dietą? Czy w imię potencjalnie dużych korzyści zdrowotnych powinni męczyć się z przestrzeganiem zaleceń takiej diety? Raczej mało kto odpowie twierdząco. Wprowadźmy zatem nowe pojęcie...

Najlepsza, w danym momencie, dieta dla mnie!

Wydaje mi się, że takie podejście faktycznie będzie można nazwać najlepszą dietą, bez żadnych ukrytych gwiazdek.

Cechy najlepszej, w danej momencie, diety dla mnie:

  • musi spełniać cel, który w danym momencie chcę realizować
  • musi być możliwa do stosowania przeze mnie w dłuższym oknie czasowym, czyli nie może ode mnie wymagać, abym zjadała (-ał) produkty, których np. ze względów zdrowotnych albo preferencji smakowych, nie mogę/chcę zjadać
  • produkty w niej wykorzystywane, muszą wspierać moje zdrowie, a ilość potencjalnie wątpliwych, powinna być zredukowana, jak najbardziej się da
  • najlepiej, aby wykorzystywała jak najwięcej żywności w postaci, w jakiej występuje ona w przyrodzie

To z tego powodu, dietetycy ciągle mają dużą ilość pracy, gdyż prawdziwą sztuką jest dostosowanie teoretycznych wskazań dietetycznych, do możliwości ich przestrzegania przez każdego z osobna pacjenta!

Dodatkowe materiały dla zainteresowanych:

Komentarze (0)