Już od wielu lat mamy oraz babcie przekonywały i nadal przekonują swoje pociechy, żeby jadły warzywa. Niestety w młodym wieku warzywa niekoniecznie są ulubionym produktem, a dzieci niechętnie je zjadają. W wieku dorosłym zaczyna się dostrzegać ich zalety i prozdrowotny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

  1. Kapusta włoska
  2. Szpinak
  3. Bakłażan
  4. Buraki czerwone
  5. Algi morskie

Z roku na rok styl zdrowego życia staje się coraz bardziej popularny, coraz więcej ludzi przejawia chęci prawidłowego odżywiania oraz uprawiania sportu. Niestety często zamiast naturalnych produktów, które są bogate w witaminy i minerały zajadają kilka kapsułek suplementów, bo łatwiej połknąć garść tabletek niż zjeść smaczne warzywo do obiadu.

Jak wiadomo, to co naturalne jest o wiele lepsze, bardziej biodostępne dla organizmu. Przede wszystkim warzywa wpływają korzystnie na organizm dzięki różnorakim związkom prozdrowotnym, ale oprócz tego mają pewne właściwości, które pozwalają na lepsze przyswajanie witamin w organizmie np.: bioflawonoidy wspomagają w przyswajaniu witaminy C. Jakie zatem warzywa powinniśmy uwzględnić w jadłospisie, aby wspomagały nasz organizm?

Kapusta włoska

Jest to warzywo, które dość często jest spożywane przez Polaków. Jej zastosowanie w kuchni jest wielorakie, przede wszystkim chętnie jest używana do robienia sałatek. Wielką zaletą jedzenia tego warzywa jest to, że ma niską kaloryczność, co sprawia, że można zjeść jej dużo bez żadnych większych konsekwencji nawet podczas odchudzania. 100 gramów kapusty to tylko 50 kcal.

Podczas okresu redukcji tkanki tłuszczowej można zaspokoić więc nią głód. Plusem jest dodatkowo to, że węglowodany w niej zawarte pochodzą z błonnika, czyli po jej zjedzeniu czujemy większą sytość. Kapusta włoska jest również bogata w różnego rodzaju witaminy oraz minerały. Z witamin znajdziemy w niej: witaminę C, A, K i B6, natomiast z minerałów: magnez, miedź i wapń.

Szpinak

Warzywo to od dawien dawna uważane jest za bogate źródło żelaza. Mówiąc szpinak, jako druga myśl nasuwa nam się na pewno znana wszystkim bajka Papaj, który zajadał szpinak w dużych ilościach, aby mieć więcej siły w walce o swoją ukochaną. Jest to w 100% prawda. Żelazo jest minerałem, który zapobiega m.in. anemii. Badania wykazały, że szpinak działa na organizm antynowotworowo oraz zapobiega miażdżycy. To wszystko dzięki zawartej w szpinaku luteinie oraz witaminie C, które działają antyoksydacyjnie.

szpinak

Jest on również zasobny w magnez, który zmniejsza stres oraz bóle głowy, w potas, który współdziała razem z wcześniej wymienionym magnezem, zapobiega przed nadciśnieniem. Dodatkowo szpinak zawiera kwas foliowy, który jest wskazany dla kobiet starających się o dziecko oraz dla tych, które są w ciąży w pierwszym trymestrze. Pod względem dietetycznym jest idealnym warzywem, ponieważ 100 gramów szpinaku to tylko 16 kcal.

Bakłażan

Jest to dość nietypowe warzywo ze względu na sam wygląd i kolor. Przypomina ono wielką fioletową gruszkę. Pomimo wyglądu, który może nie zachęcać do spożycia, bardzo dobrze wpływa na organizm. Bakłażan zasobny jest w nasuninę, to właśnie dzięki niej ma on tak wyjątkowy kolor.

Oprócz tego nasunina ma właściwości neuroprotekcyjne, czyli chroni komórki mózgowe przed uszkodzeniem i śmiercią. Bogaty jest również w kwas chlorogenowy, który działa antyoksydacyjnie. Jest więc warzywem wszechstronnie działającym na organizm człowieka.

Buraki czerwone

Buraki to warzywa, które dobroczynnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy. Bogate są w azotany, czyli substancje, które wpływają na ilość syntezy tlenku azotu, dzięki którym w organizmie dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, oprócz tego zwiększają wydolność i wytrzymałość mięśni.

buraki

Natomiast betaina, czyli barwnik znajdujący się w burakach, ma działanie antyoksydacyjne oraz wspomagające trawienie. Często sportowcy piją sok z czerwonych buraków przedtreningowo, jako naturalny wspomagacz dla pracy mięśni, dający podczas wysiłku swoisty efekt pompy mięśniowej.

Algi morskie

Jest to "warzywo", które nie gości na stołach Polaków zbyt często, a nawet prawie wcale. Na Dalekim Wschodzie są głównym składnikiem kuchni. Japończycy, Chińczycy oraz Koreańczycy wierzą w cudowne właściwości tych glonów. Te wodne warzywa zawierają w sobie nawet do 20 razy więcej minerałów niż warzywa hodowane na lądzie. Bogate są w jod, który wspomaga pracę tarczycy.

Algi morskie stosowane są również w celach upiększających. Poprawiają jakość i elastyczność skóry. Są również bogate w szereg witamin, takich jak: A, B, C, E i K. Wspomagają również wyciszenie stanów zapalnych w organizmie. Dzieje się to dzięki karotenoidom i fitocyjanom.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)