Wznosy ramion sprawiają wiele problemów, często są wykonywane przy użyciu całej masy dodatkowych mięśni, które nie powinny tam pracować. Jeśli ktoś ma z tym problem, to tak samo, jak warianty uginania ramion (hantlami, sztangą), wznosy można wykonywać stojąc, przy ścianie, a nawet siedząc i mając plecy oparte o regulowaną ławkę (ustawienie jak do wyciskania nad głowę). Powinno to wyeliminować pracę biodrami. 

  1. Wznosy ramion przodem z hantlami - zaangażowane mięśnie
  2. Naprzemienne wznosy ramion przodem z hantlami - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Jeśli wznosy ramion przodem są wykonywane w formie ćwiczenia CrossFit, wymachu (w terminologii angielskiej swing), to zaczynają tam pracować: tylna część uda, pośladki, mięśnie grzbietu i brzucha (stabilizacja). W rzeczywistości, naprzemienne wznosy powinny być wykonywane w sposób izolowany, aby celować głównie w przedni akton mięśnia naramiennego, w mniejszym stopniu angażować pozostałe grupy mięśni.

Wznosy ramion przodem z hantlami - zaangażowane mięśnie

  • Przedni akton mięśnia naramiennego
  • Część obojczykowa klatki piersiowej
  • Środkowy akton mięśnia naramiennego (na marginesie ważna uwaga; w terminologii angielskiej lateral deltoid to znaczy boczny akton barków, a nie środkowy; środkowy to byłby middle; stąd mogą pojawiać się nieporozumienia)
  • Mięsień czworoboczny grzbietu („kaptur”)
  • Mięsień zębaty przedni
  • Mięsień dźwigacz łopatki
  • Prostowniki nadgarstka

Naprzemienne wznosy ramion przodem z hantlami - prawidłowe wykonanie

naprzemienne wznosy ramion przodem z hantlami

Chwyć hantle. Mogą się one znaleźć z boku ud (wersja trudniejsza) lub z przodu (wersja prostsza). Łokcie są lekko ugięte. Unosisz jednocześnie ramiona, ciężar do wysokości mostka (lub nieco wyżej).

W trakcie ruchu w górę nadgarstek jest lekko skręcany (lub nie zmienia położenia w zależności od tego, jak wyglądała wyjściowa pozycja nadgarstka). Opuść i powtórz ćwiczenie.

Uwagi i sugestie

Ruch ma być wolny i kontrolowany. Jeśli w fazie koncentrycznej używasz całego ciała, to znacznie lepiej jest zredukować ciężar roboczy niż angażować do pracy wszystkie poboczne grupy mięśni. Preferuję wariant ze wstępną retrakcją (cofnięciem) łopatek. Ruch unoszenia to mniej odwiedzenie, a bardziej zgięcie stawu ramiennego, co angażuje przedni akton mięśnia naramiennego.

Z kolei w zgięciu stawu ramiennego uczestniczy środkowy akton i część klatki piersiowej. Jeśli ktoś ma historię kontuzji lub odczuwa ból, należy ograniczyć zakres ruchu we wznosach (np. do wysokości mostka). Jeśli komuś zależy na środkowej części mięśni naramiennych, lepiej sprawdzą się wznosy bokiem, przyciąganie sztangi do mostka w zwisie itd.

Komentarze (0)