Tego rodzaju ćwiczenia uznaje się za najważniejsze dla ogólnego rozwoju muskulatury i siły mięśniowej. Początkujący mogą nie wykonywać ćwiczeń izolowanych (np. wznosów), a skupić się właśnie na wariantach wyciskania (leżąc, siedząc).

  1. Wyciskanie sztangi nad głowę - zaangażowane mięśnie
  2. Wyciskanie sztangi nad głowę - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie 

Wyciskanie sztangi nad głowę jest ćwiczeniem cenionym przez trójboistów, zawodników podnoszenia ciężarów i kulturystów. Stanowi element rywalizacji w strongman (zarzut i wyciskanie belki, podrzut belki, podrzut grubej sztangi itd.), tam wolno pracować nogami, a opisywana wersja ćwiczenia jest bardziej statyczna, nie wykorzystuje się tu pracy nóg do nadania sztandze pędu.

Wyciskanie sztangi nad głowę - zaangażowane mięśnie

  • przedni akton mięśnia naramiennego
  • środkowa część mięśnia naramiennego
  • mięsień nadgrzebieniowy
  • mięsień trójgłowy ramienia (triceps)
  • mięsień czworoboczny grzbietu („kaptury”)
  • mięsień zębaty przedni
  • mięsień dźwigacz łopatki

Wyciskanie sztangi nad głowę - prawidłowe wykonanie

Ustawiamy dłonie szerzej niż barki, usztywniamy sylwetkę, nabieramy powietrza, wyciskamy ciężar jednostajnie, nad głowę. Istnieje wiele wariantów ćwiczenia, jeśli pozwala nam na to mobilność i brak kontuzji w obrębie stawu barkowego, możemy wykonywać ćwiczenie pełnozakresowo, z klatki piersiowej. Nie ma jednoznacznych ustaleń dotyczących kończenia ruchu, przyjmuje się, iż można wykonywać ćwiczenie do zablokowania łokci, ale niektórzy zawodnicy preferują wersję z wykorzystaniem stałego napięcia mięśni (ruch kończy się nieco wcześniej niż pełny wyprost łokci).

wyciskanie sztangi nad głowę mężczyzna

 

wyciskanie sztangi nad głowę kobiety

 

Uwagi i sugestie 

Ćwiczenie przydaje się osobom, które chcą wzmocnić wyciskania leżąc (sztangą, hantlami), gdyż wzmacnia kluczowe partie istotne we wspomnianym ćwiczeniu (barki, triceps). Przedni akton mięśnia naramiennego uczestniczy w zgięciu stawu ramiennego i jego odwiedzeniu, a więc silnie pracuje w momencie, gdy wyciskamy ciężar nad głowę. Triceps odpowiada za wyprost stawu łokciowego.

Wyciskania nad głowę można wykonywać dwa razy w tygodniu, w różnym zakresie ruchu (np. raz od klatki piersiowej, drugi raz od czubka głowy), przy innej ilości powtórzeń i objętości. To, czy będziesz w stanie w ten sposób trenować, zależy od przyjętego modelu treningu i indywidualnej zdolności do regeneracji. Jeśli plan jest nasycony wyciskaniami leżąc (sztangą, hantlami) oraz nad głowę, to jego realizacja może sprawiać duże problemy.

Komentarze (0)