Opisywane ćwiczenie jest błędne opisane w „Atlasie ćwiczeń” Fredericka Delaviera jako „rowling pionowy”. Osoba, która wykonywała tłumaczenie, nie zna terminologii, chodzi tutaj o pionowe wiosłowanie (po angielsku wiosłowanie to rowing, nie rowling). Zwykłe wiosłowanie to ćwiczenie wykonywane w opadzie tułowia, polega na przyciągnięciu ciężaru do brzucha lub klatki piersiowej (w zależności od wybranego wariantu). 

 1. Kwestia nazewnictw
 2. Bezpieczeństwo 
 3. Podciąganie drążka wyciągu dolnego wzdłuż tułowia stojąc - zaangażowane mięśnie
 4. Podciąganie drążka wyciągu dolnego wzdłuż tułowia stojąc - prawidłowe wykonanie
 5. Uwagi i sugestie

Kwestia nazewnictw

W krajach zachodnich często używa się terminu upright row, czyli wiosłowanie w postawie wyprostowanej lub wiosłowanie przy pionowym ustawieniu tułowia. W Polsce nie ma jednej, uniwersalnej nazwy. Ćwiczenie można nazwać przyciąganiem rączki wyciągu dolnego do mostka (klatki piersiowej, brody itd.) lub podciąganiem drążka wyciągu dolnego wzdłuż tułowia stojąc.

Bezpieczeństwo 

Może być ono kontrowersyjne, ze względu na przeciążenie stawu barkowego. Dlatego sugeruję ograniczyć zakres ruchu do mostka. Jeśli jesteś pewien, że wydłużenie zakresu ruchu nie odbije się na Twoim zdrowiu, to można spróbować wykonać ćwiczenie w zakresie do klatki piersiowej lub brody. Niemniej odradzam takie eksperymenty. Barki i kolana nie są zbyt dobrze skonstruowane i należy je chronić za wszelką cenę.

Podciąganie drążka wyciągu dolnego wzdłuż tułowia stojąc - zaangażowane mięśnie

 • Boczny i przedni akton mięśnia naramiennego
 • Mięsień nadgrzebieniowy
 • Mięsień ramienny
 • Mięsień ramienno-promieniowy
 • Mięsień dwugłowy ramienia
 • Mięsień czworoboczny grzbietu („kapturowy”)
 • Mięsień zębaty przedni
 • Mięsień podgrzebieniowy
 • Mięsień obły mniejszy
 • Mięsień dźwigacz łopatki

Podciąganie drążka wyciągu dolnego wzdłuż tułowia stojąc - prawidłowe wykonanie

podciąganie drążka wyciągu dolnego

 1. Pozycja wyjściowa jest statyczna. Ustawiamy żądane obciążenie robocze.
 2. Stajemy przy wyciągu, ustawiamy stopy na szerokość barków. Brzuch i grzbiet mają być napięte (usztywnione), powietrze nabrane, do brzucha, nie do klatki piersiowej.
 3. Chwyć rączkę wyciągu i przyciągnij ją do mostka. Powoli opuść ciężar do pozycji wyjściowej.

Uwagi i sugestie

Pracę wykonujemy głównie mięśniami naramiennymi, bo o nie właśnie chodzi w tym ćwiczeniu. Nie jest to ćwiczenie dedykowane „kapturom” (mięśniom czworobocznym grzbietu), choć nie da się ich wyłączyć. U części osób zbyt duży zakres ruchu może odbijać się na zdrowiu stawu barkowego. Barki wymagają raczej powolnej, starannej pracy.

Jest to jedno z ważniejszych ćwiczeń, na którym powinny się skupić osoby początkujące i średniozaawansowane. Użycie wyciągu sprawia, iż jest bardziej statyczne, co jest bardziej opłacalne dla hipertrofii, w porównaniu do wersji ze sztangą. Mniej jest tu pracy tylnej części uda oraz pośladków związanych z wyprostem stawu biodrowego.

Komentarze (0)