Trening aerobowy jest często tematem sporów w kontekście spalania tkanki tłuszczowej. Dla zwolenników ciekawe może się okazać badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Charles'a Darwina w Australii. Według nich zielona herbata może znacząco zwiększyć ilość spalanego w trakcie treningu interwałowego tłuszczu.

Zielona herbata a trening i spalanie tłuszczu

Niektóre badania wykazały, że suplement zielonej herbaty zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej wywołane wysiłkiem fizycznym [Med Sci Sports Exerc. 2013 May; 45 (5): 883-91]. Pojawiają się też głosy, że zielona herbata nie przynosi takich skutków, ale to mylne wnioski, bowiem kluczem jest to, kiedy i w jaki sposób przyjmować suplement.

Podobnie jest z L-karnityną. Część źródeł potwierdza, a część neguje jej działanie na spalanie tkanki tłuszczowej, a wystarczy zaznajomić się z tym, w jakim środowisku dany suplement rozwija swoje właściwości. Np. L-karnityna działa najlepiej, jeśli w krwiobiegu nie ma zbyt dużo glukozy i insuliny. Coś podobnego odnosi się również do zielonej herbaty. Składniki aktywne zielonej herbaty słabo się wchłaniają, jeśli jednocześnie spożywane są inne makroelementy, szczególnie białko. Białka zwierzęce, które zawierają sporo metioniny, mogą sabotować wchłanianie się fenoli znajdujących się w zielonej herbacie. Dlatego też najlepiej spożywać zieloną herbatę na czczo.

zielona herbata

Badanie

Naukowcy przeprowadzili badanie na 14 zdrowych, ale niezbyt wytrenowanych studentach. Każdy z nich musiał dwukrotnie odbyć trening cardio na czczo. Składał się z 20 minut umiarkowanej jazdy na rowerze, a następnie z sześćdziesięciu 20-sekundowych cykli sprintów. Każdy cykl składał się z 8 sekund sprintu i 12 sekund spokojnej jazdy.

Suplementacja w badaniu polegała na zażyciu kapsułki z zieloną herbatą przed każdym posiłkiem, w dniu poprzedzającym wysiłek i na godzinę przed wysiłkiem. Każda kapsułka zawierała 250 mg wyciągu z zielonej herbaty, 187,5 mg polifenoli i 20 mg kofeiny. Była także grupa kontrolna otrzymująca placebo.

Wyniki

Osoby, które suplementowały zieloną herbatę spaliły więcej tłuszczu w trakcie, jak i po treningu, niż osoby otrzymujące placebo.

Okazuje się, że zielona herbata przyspiesza spalanie tłuszczu, poprzez zwiększenie stężenia adrenaliny i noradrenaliny.

Źródło https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26184298

Komentarze (0)