Eksperyment naukowy

Dwudziestu pięciu graczy w wieku poniżej 20 lat zostało losowo przydzielonych do dwóch grup: suplementowanej kreatyną i placebo. Podawano kreatynę w dawce 0,3 g na kg masy ciała (~24 g dziennie dla mającego 80 kg mężczyzny) lub tabletki z  placebo przez 7 dni. Przed i po 7 dniach suplementacji zawodnicy wykonali dwa kolejne testy beztlenowe, sprint (RAST). RAST składał się z sześciu 35-metrowych odcinków sprintu z maksymalną prędkością z 10-sekundową przerwą między nimi. Próbki krwi pobrano tuż przed rozpoczęciem badania (przed), tuż po jego zakończeniu (0 godz.) i 1 godz. po jego zakończeniu.

Wyniki

  • średnie, maksymalne i minimalne wartości mocy były znacząco większe w grupie suplementowanej kreatyną w porównaniu z podawaniem placebo
  • w grupie otrzymującej placebo do 1 godziny po ostrym wysiłku fizycznym (sprintach) zaobserwowano znaczny wzrost czynnika martwicy nowotworu alfa (TNF-α) i białka C-reaktywnego (CRP)
  • suplementacja kreatyną zmniejszyła wzrost TNF-α i CRP, a także LDH wywołany silnym obciążeniem fizycznym

Wniosek

Suplementacja kreatyną hamowała wzrost markerów stanu zapalnego TNF-α i CRP.

Komentarz

Czynnik martwicy nowotworów (TNF-α) to znany czynnik prozapalny, wiązany np. z reumatoidalnym zapaleniem stawów, insulinopornością czy cukrzycą. Przykładowo miażdżyca i choroba niedokrwienna serca (CHD) są związane z podwyższonym stężeniem interleukiny 6 (IL-6), białka C-reaktywnego (CRP) i właśnie wspomnianego czynnika martwicy nowotworów (TNF-α). 

To samo potwierdzili Santos i in. 5 dni suplementacji kreatyną w dawce 20 g dziennie zmniejszyło poziom TNF-α (o ~33%) i prostaglandyny E2 (PGE2 o ~61%) w porównaniu z placebo po 30-kilometrowym wyścigu. TNF-α i PGE2 są związane ze środowiskiem zapalnym i biorą udział w odczuwaniu bólu i zmniejszonej funkcji mięśni spowodowanej forsownymi ćwiczeniami. Kreatyna działa prozdrowotnie, gdyż nadmierny stan zapalny nie jest korzystny dla ustroju.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Rafael Deminice i in. Effects of creatine supplementation on oxidative stress and inflammatory markers after repeated-sprint exercise in humans https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S089990071300138X

Komentarze (4)
M-ka

Czyli wypadałoby suplementować kreatynę także w przypadku infekcji, również najmodniejszej, bo działa podobnie jak leki hamujące wytwarzanie TNF-alfa, które są stosowane w leczeniu.

Bardzo ciekawe, że leki psychodeliczne,"aktywujące receptor serotoniny" i wywołujące stan euforii - skutecznie hamują TNF-alfa (stan zapalny).
Imo znaczy to, że samo wprawianie się w stan euforii/pozytywnego nastroju (bez udziału leków) - będzie mieć działanie lecznicze (!)
Jak na tym tle wygląda ciągłe "dołowanie" ludzi?..

2
majk30

Dawno przekonał mnie ten suplement i praktycznie nieprzerwanie stosuje po 5g dziennie.

0
biggirl

Jaka porcja kreatyny będzie odpowiednia dla biegającej regularnie kobiety?

0
Bull

Dla uzupełnienia 2-3 g dziennie.

0