O działaniu witaminy C wydawałoby się, że wiemy już wystarczająco dużo, jednak brazylijscy naukowcy odkryli, że suplementacja około 500mg witaminy C może wpływać na samopoczucie uczniów szkół średnich, którym podawano suplement.

Grupa naukowców zajmująca się działaniami promującymi zdrowie od lat za przedmiot badań wzięła sobie na celownik witaminę C. Okazuje się, że jej działanie nie tylko wpływa na utrzymanie dobrej kondycji układu immunologicznego, ale i wpływa ona na receptory GABA. Co więcej, niemieccy badacze już 15 lat wstecz zauważyli korelację pomiędzy suplementacją witaminą C w ilości 3g, a spadkiem kortyzolu i redukcji stresu.

stres

W badaniu wzięło udział 42 uczniów szkół średnich, których podzielono na dwie grupy. Jedna z grup przyjmowała 500mg witaminy C dziennie, druga z kolei placebo. Uczniowie zostali przebadani pod kątem stresu i niepokoju. Jak się okazało grupa przyjmująca witaminę C wykazywała znacznie mniejszą podatność na czynniki stresogenne i uczucie niepokoju.

Wnioski

Suplementacja witaminą C w ilości 500mg może przyczynić się do zmniejszenia uczucia nadmiernego stresu i niepokoju. Co więcej, wpływać ona będzie na poziom kortyzolu, ograniczając jego negatywne skutki.

Źródło:

Pak J Biol Sci. 2015 styczeń; 18 (1): 11-8.