IGF-1 jest kluczową molekułą sygnałową, związaną z hormonem wzrostu, zwiększającą syntezę białek w mięśniach. Niedobór witaminy H ( Biotyny ) zmniejsza syntezę kwasów tłuszczowych oraz białek ustrojowych. Może wywoływać łojotok, łupież, zanik brodawek języka, znużenie, bóle mięśniowe, brak łaknienia, depresję, niedokrwistość czy zwiększone stężenie cholesterolu we krwi.

Jaką rolę pełni IGF-1 u człowieka?

Rola IGF-1 w ustroju:

 • wzrost tkanki mięśniowej, zwiększenie syntezy białek,
 • zwiększenie wychwytu aminokwasów,
 • hamowanie produkcji glukozy w wątrobie, zwiększenie glikolizy,
 • zmniejszenie lipolizy,
 • wzrost transportu glukozy do komórek,
 • wzrost kości,
 • wzrost chrząstek,
 • wzrost wytwarzania prolaktyny (poprzez wpływ na wazoaktywny peptyd jelitowy = VIP),
 • wzmaga aktywność aromatazy i syntezę progesteronu

biotyna mięśnie

Wpływ na zwiększenie się poziomu IGF-1 mają:

 • dieta wysokotłuszczowa i bogata w białko, ilość IGF-1 spada pod wpływem węglowodanów,
 • wydzielanie hormonu wzrostu czyli GH,
 • estradiol – niezależnie od GH ma wpływ na syntezę i uwalnianie IGF-1,
 • niski poziom tkanki tłuszczowej (osoby otyłe mają mniej IGF-1, co w sumie nie powinno dziwić, gdyż wykazano także związek z mniejszym poziomem testosteronu u otyłych),

 IGF-1, a stężenie biotyny

Naukowcy wykazali, że stężenie IGF-1 rośnie lub spada w zależności od występującego w ustroju stężenia biotyny.Opublikowano artykuł na ten temat w European Journal of Nutrition, ale nie jest jeszcze jasne, czy sportowcy skorzystają na tych odkryciach. Witamina H (Biotyna) występuje w mięsie, rybach, jajkach, niektórych serach oraz w części warzyw (np. w strączkowych). Dobrym źródłem jest np. wątróbka kurczaka, wątróbka cielęca,  żółtko jaja kurzego.

Niedobór biotyny wywołany spożyciem surowych jajek

Surowe jajka zawierają antagonistyczne w stosunku do biotyny białko, awidynę. Wiąże ona biotynę. Awidyna występuje w jajach wszystkich składających jaja kręgowców.

Wiązanie biotyny do awidyny z białka jaja powoduje jej niedostępność dla mikroorganizmów, a tym samym zapobiega ich namnażaniu.  Jako taką, awidynę można uznać za bakteriostatyczną. Biotyna bierze udział w wielu procesach metabolicznych, w tym w wytwarzaniu kwasów tłuszczowych, metabolizmie tłuszczów i aminokwasów, ma znaczący wpływ na ekspresję genów oraz proliferację i różnicowanie komórek podczas embriogenezy.

Jak podają Henryk Gertig i Juliusz Przysławski: u ludzi spożywających dużą ilość surowych jaj, po 3-4 tygodniach pojawiało się łuszczenie nabłonka skóry, zanik brodawek językowych, bóle mięśni, brak łaknienia, nudności, łojotok. Surowe jajka są słabo przyswajalne, groźne dla człowieka i na dodatek powodują niedobory witaminy H.

Niedobór witaminy H, a wzrost zwierząt

Jeśli podajesz zwierzętom  zbyt mało biotyny, ich wzrost jest opóźniony. Ale jak to możliwe? Jaki tu mechanizm działa? Oto pytanie, na które Meksykanie postanowili odpowiedzieć w badaniu na zwierzętach. Podawali myszom dietę pozbawioną biotyny od trzeciego tygodnia życia. Naukowcy podali jednej grupie myszy standardową dietę, a dwóm eksperymentalnym grupom dietę zawierającą 30 procent białka jaja. Jedna z grup eksperymentalnych otrzymywała żywność niezawierającą biotyny, druga dostała żywność, do której dodano biotynę. Trzecia grupa funkcjonowała jako kontrolna. Zgodnie z oczekiwaniami naukowców myszy z niedoborem biotyny rosły wolniej. Zbadano krew zwierząt i otrzymano częściowe wyjaśnienie braku wzrostu. Chociaż stężenie hormonu wzrostu u myszy było prawidłowe, stężenie IGF-1 we krwi myszy było obniżone.

https://www.ergo-log.com/plaatjes/igf1biotin.gif

Grafika: obniżone stężenie IGF-1 u myszy. „Deficient” – to te zwierzęta które dostawały za mało witaminy H.

Naukowcy spekulują, że biotyna robi coś z DNA, RNA i białkami, które „czytają” materiał genetyczny. Biotyna powoduje, że komórki wytwarzają więcej IGF-1, ale jak to się dzieje, na razie nie wiadomo.

Wniosek 

Niedobór witaminy H ( Biotyny)  może mieć kluczowe znaczenie dla obniżenia stężenia IGF-1 w ustroju. Czy tak będzie w przypadku ludzi? Okaże się.

Referencje:

H. Ciborowska A. Rudnicka „Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka.”

Henryk Gertig, Juliusz Przysławski “Bromatologia – zarys nauki o żywności i żywieniu”. Wyd. lek. PZWL Warszawa 2006,2007

Barbara Frączek, Jarosław Krzywański, Hubert Krysztofiak „Dietetyka sportowa“.

https://www.ergo-log.com/biotinigf1.html?

Komentarze (1)
jarabco

Czyzby znowu wychodzilo na to ze dieta Keto jest dieta anaboliczna ? :) Pozdro dla wszystkich ketogenicznych drapieznikow :)

0