Tłuszcz składowany w mięśniach nie ma dużego znaczenia zdrowotnego dla sportowców. Jest to lokalny magazyn energii używany np. w sportach wytrzymałościowych.

Tłuszcz podskórny jest już gorszy, ale w większości wypadków stanowi problem dopiero, gdy zgromadzi się go naprawdę dużo. Na pewno powoduje uszczerbek w estetyce sylwetki.

Zupełnie inaczej wygląda kwestia tłuszczu wisceralnego. Tłuszcz składowany w tułowiu nie jest obojętny dla zdrowia. Są to m.in. depozyty trzewne czyli wisceralne np. wewnątrz i pozaotrzewnowe, sieciowe oraz międzynarządowe np. okołowątrobowe.

otyłość u dziecka

Badanie

Naukowcy sprawdzali, czy tłuszcz zgromadzony w tułowiu i ten podskórny mają wpływ na stłuszczenie wątroby, zespół metaboliczny itd.

Uczestnicy: 182 otyłe dzieci i młodzież prowadzące siedzący tryb życia (w wieku od 6 do 16 lat), zidentyfikowane na podstawie wskaźnika masy ciała (BMI). 

kg
cm

Wyniki

Wyższa ilość podskórnej tkanki tłuszczowej była powiązana z wyższym ciśnieniem krwi, ale nie z NAFLD. Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. nonalcoholic fatty liver disease – NAFLD) to choroba związana ze stłuszczeniem wątroby, co uwidacznia się w badaniach obrazowych lub badaniu histologicznym.

Wyższa ilość tłuszczu zgromadzonego w tułowiu była powiązana z dyslipidemią, zespołem metabolicznym i niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

Wniosek

Otyłe dzieci i młodzież, z większą ilością tłuszczu zgromadzonego w głębszych warstwach tułowia są podatne na ciężkie schorzenia w rodzaju niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby czy zespół metaboliczny.

Przeczytaj także: Dieta czy trening - Co lepsze, jeśli chodzi o tłuszcz wisceralny?

Referencje, źródła badań:

Loreana Sanches Silveira „Intra-abdominal fat is related to metabolic syndrome and non-alcoholic fat liver disease in obese youth” https://bmcpediatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2431-13-115

Komentarze (0)