Naukowcy z Bostonu wskazują, że wykorzystanie sterydów anabolicznych przyczynia się do 9-krotnego zwiększenia ryzyka urazu polegającego na pęknięciu ścięgien u osób stosujących sterydy. Co ważne, większość odnotowanych przypadków kontuzji przebiega poza salą treningową, a nie podczas treningu siłowego.

Badanie

Naukowcy przeanalizowali dane 142 kulturystów, gdzie 88 z nich stosowało sterydy anaboliczne, a 54 kulturystów deklarowało, że nie stosuje SAA. Posiadali oni średnio 20-letni staż treningowy, a ich przedział wiekowy mieścił się w granicach 35-55 lat.

sterydy kontuzja

Wyniki

W przebiegu analizy dokumentacji medycznej sportowców ustalono:

  • szansa na pęknięcie ścięgien u osób stosujących SAA była 9 razy większa, niż u osób trenujących naturalnie,
  • u osób stosujących SAA stwierdzono pęknięcia ścięgien górnej części ciała, tych samych pęknięć nie odnotowano u osób trenujących bez użycia leków,
  • 80% urazów przebiegało podczas uprawiania innego sportu lub w pracy.

Wnioski

Osoby stosujące sterydy anaboliczno-androgenne częściej narażone są na kontuzje związane z pęknięciem ścięgien. Nawet osoby bardzo doświadczone, trenujące w sposób naturalny, nie wykazywały zmiennych cech w budowie ścięgien, jak i ich historia medyczna nie wykazała tego typu przypadłości.

Odkrycia to sugeruje, że jeśli umięśniony mężczyzna doświadczył pękniętego ścięgna, szczególnie w górnej części ciała, zachodzi wtedy podejrzenie o stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych jako czynnika wspomagającego wyniki sportowe.

Źródło: http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0363546515602010?journalCode=ajsb