Naukowcy z Bostonu wskazują, że wykorzystanie sterydów anabolicznych przyczynia się do 9-krotnego zwiększenia ryzyka urazu polegającego na pęknięciu ścięgien u osób stosujących sterydy. Co ważne, większość odnotowanych przypadków kontuzji przebiega poza salą treningową, a nie podczas treningu siłowego.

Badanie

Naukowcy przeanalizowali dane 142 kulturystów, gdzie 88 z nich stosowało sterydy anaboliczne, a 54 kulturystów deklarowało, że nie stosuje SAA. Posiadali oni średnio 20-letni staż treningowy, a ich przedział wiekowy mieścił się w granicach 35-55 lat.

sterydy kontuzja

Wyniki

W przebiegu analizy dokumentacji medycznej sportowców ustalono:

  • szansa na pęknięcie ścięgien u osób stosujących SAA była 9 razy większa, niż u osób trenujących naturalnie,
  • u osób stosujących SAA stwierdzono pęknięcia ścięgien górnej części ciała, tych samych pęknięć nie odnotowano u osób trenujących bez użycia leków,
  • 80% urazów przebiegało podczas uprawiania innego sportu lub w pracy.

Wnioski

Osoby stosujące sterydy anaboliczno-androgenne częściej narażone są na kontuzje związane z pęknięciem ścięgien. Nawet osoby bardzo doświadczone, trenujące w sposób naturalny, nie wykazywały zmiennych cech w budowie ścięgien, jak i ich historia medyczna nie wykazała tego typu przypadłości.

Odkrycia to sugeruje, że jeśli umięśniony mężczyzna doświadczył pękniętego ścięgna, szczególnie w górnej części ciała, zachodzi wtedy podejrzenie o stosowanie sterydów anaboliczno-androgennych jako czynnika wspomagającego wyniki sportowe.

Źródło: http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0363546515602010?journalCode=ajsb

Komentarze (2)
jafrap

Jest ryzyko, jest zabawa. A na sucho to i trawa nie urośnie...

2
RPS1990

Z tym, że na sucho, to i trawa nie urośnie dyskutowałbym.
Jeśli ktoś oczekuje, że bez koksu będzie miał wielkie i pękate mięśnie jak u zdobywców tytułu Mr. Olympia, to wiadomo, że tak nie będzie.
Ale jeśli ktoś chce mieć zdrową, muskularną sylwetkę mając FFMI na poziomie ok. 25, to jest to jak najbardziej możliwe dla większości osób i to bez koksu.
W praktyce oznacza to, że osoba o wzroście 180 cm może osiągnąć wagę 89 - 90 kg przy 10%BF lub 86 kg przy 7%BF.

0