Demencja to ogólny termin, który odnosi się do spadku zdolności poznawczych na tyle poważnych, że przeszkadza w codziennym życiu. Choroba Alzheimera (AD) jest najczęstszym typem demencji, odpowiadającym za co najmniej dwie trzecie przypadków demencji u osób w wieku 65 lat i starszych.

Choroba Alzheimera jest chorobą neurodegeneracyjną, która powoduje postępujące upośledzenie funkcji poznawczych, w tym pamięci, rozumienia, pojmowania, języka, uwagi, osądu. Jest to szósta najczęstsza przyczyna śmierci w Stanach Zjednoczonych.

demencja

Choroba Alzheimera zwykle dotyczy osób w podeszłym wieku. W 2011 r. W Stanach Zjednoczonych było około 4,5 miliona osób w wieku 65 lat i starszych, żyjących z klinicznymi objawami choroby Alzheimera. Przewiduje się, że ryzyko pojawiania się demencji podwaja się co 10 lat po przekroczeniu 60. roku życia.

Częstotliwość korzystania z sauny została oceniona na początku badania (Kuopio Ischemic Heart Disease), obejmującym 2315 zdrowych mężczyzn w wieku 42-60 lat na początku badania. Podstawowe testy przeprowadzono między 1984 a 1989 rokiem.

Wyniki:

  • podczas mediany okresu obserwacji wynoszącego 20,7 lat, odnotowano odpowiednio 204 i 123 zdiagnozowane przypadki demencji i choroby Alzheimera,
  • korzystanie z sauny zmniejszało ryzyko demencji o 22% przy korzystaniu z niej 2-3 x w tygodniu (w porównaniu do raz w tygodniu), a wystąpienia Choroby Alzheimera o 20%,
  • korzystanie z sauny zmniejszało ryzyko demencji o 66% przy korzystaniu z niej 4-7 x w tygodniu (w porównaniu do raz w tygodniu), a wystąpienia Choroby Alzheimera o 65%.

Czy to znaczy, że sauna zapobiega demencji i Chorobie Alzheimera? Tego nie wiemy. Badania dotyczyły małej grupy mężczyzn, a modele matematyczne i dane pochodzące z badań kohortowych niekoniecznie sprawdzają się dla ogółu populacji.

Referencje:

Laukkanen T1, Kunutsor S2, Kauhanen J1, Laukkanen JA1. „Sauna bathing is inversely associated with dementia and Alzheimer's disease in middle-aged Finnish men.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27932366 Anil Kumar; Jack W. Tsao. „Alzheimer Disease” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499922/

Komentarze (4)
MMA

Dobry artykuł. Może dzięki niemu uda mi się namówić jakąś koleżankę ;-?

0
anubis84

Każdy sposób dobry :-D

1
angelisa

Dobrze wiedzieć, bo uwielbiam w niej przebywać.

1
anubis84

U mnie to 5 minut to maks, nie czuje się komfortowo jak nie ma czym oddychać.

0