Być może zbyt pochopnie otwarto w Polsce siłownie, na co wskazują nowe badania. Pandemia COVID-19 spowodowała masową izolację, zamknięcie granic itd. Oprócz ograniczeń w przemieszczaniu się ludzi Światowa Organizacja Zdrowia i rządy zaleciły zachowanie odległości 1,5 lub 2 m siebie, aby zminimalizować ryzyko zarażenia drogą kropelkową.

Jednak ostatnio opublikowane badania potwierdzają hipotezę przenoszenia wirusa na odległość większą niż 2 m od zarażonej osoby. Naukowcy udowodnili wyższą stabilność aerozolu i SARS-COV-2 na powierzchniach (np. metalowych czy plastiku) w porównaniu z SARS-COV-1. Druga odmiana jest bardziej stabilna, żywotna i zakaźna przez wiele godzin. Okazało się też, że transmisja SARS-CoV-2 w powietrzu może zachodzić na większy dystans.

koronawirus dystans

Rzeczywiście istnieją  dowody na możliwość przeniesienia się w powietrzu SARS-COV-2 z powodu jego utrzymywania się w kropelkach aerozolu w żywotnej i zakaźnej formie. W oparciu o dostępną wiedzę i obserwacje epidemiologiczne prawdopodobne jest, że małe cząstki zawierające wirusa mogą dyfundować w pomieszczeniach zamkniętych nawet na odległość do 10 m od źródeł emisji, w postaci aerozolu. Najprawdopodobniej wirus rozprzestrzenia się całkiem skutecznie drogą powietrzną.

Dostępne informacje na temat rozprzestrzeniania się SARS-COV-2 potwierdzają hipotezę rozprzestrzeniania się w powietrzu zainfekowanych kropelek między ludźmi w odległości większej niż dwa metry. Odległość między ludźmi 2 m można zasadnie uznać za skuteczną ochronę tylko wtedy, gdy wszyscy noszą skuteczne maski na twarzy.

Wniosek jest taki, iż być może siłownie otwarto w Polsce za wcześnie. Okaże się to w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Referencje:

Leonardo Setti i in. „Airborne Transmission Route of COVID-19: Why 2 Meters/6 Feet of Inter-Personal Distance Could Not Be Enough” https://www.mdpi.com/1660-4601/17/8/2932

Komentarze (14)
czellista

tez czytalem badania naukowcow, ktorzy potwierdzaja powyzsze slowa, poniewaz oni uznali odleglosc 8m jako wzglednie bezpieczna

0
prelude_1

Jaka odległość?? Jak największa od mediów ,propagandy ,rządu ... bezobjawowa choroba pfff!!!

1
_Knife_

Tak tak, byli już tacy co nie wierzyli. I teraz sami ostrzegają, że to nie sciema. Głupotą nie boli.

3
Bull

Prelude uważaj na 5G i szczepionki bo to zamach na Ciebie

0
RPS1990

Bull - no bez przesady.
Co do szczepionek, to nie neguję tego, że na pewne rzeczy w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym trzeba się szczepić i że dzięki szczepieniom ochronnym wyeliminowano wiele chorób zakaźnych, ale uważam też, że jeśli nawet zostanie wyprodukowana szczepionka na SARS-CoV-2, to powinna ona być DOBROWOLNA, tzn. szczepić się powinni tylko Ci którzy chcą.

0
Bull

RPS - ale ja nie sugeruję przymusu

0
lodzianin1

A ci którzy nie chcą powinni być odizolowani

4
Jason S.

Dokładnie...

0
Robert1982rr

Niewierze kolego, ze Ty taki wyuczony i oczytany znając dostępne liczby i fakty, piszesz o tym wirusie i tracisz czas podejmując się pisania tego artykułu. Bardzo mnie zawiodłeś, bo miałem Cie za rozsądnego faceta, który widzi ogólnoświatowa manipulacje mediów.

1
Bull

na czym ta manipulacja ma polegać i jaki ma cel?

0
zybi85

100%racji kolego. Wystarczy zagłębić się w temat,posłuchać niezależnych ekspertów a nie sprzedajnych medialnych profesorów którzy dostali grube pajdy za farmazon głoszony w szambo-mediach. Liczby i statystyki nie kłamią jaką mamy ,,pandemie''. Co więcej mam dwóch kolegów ratowników medycznych którzy są w tym zawodzie już kilkanaście lat ( Wrocław) i po rozmowach z nimi wnioskuję że żyjemy w cyrku i jesteśmy sterowanym przez naszych rządzących bydłem...celem tego wszystkiego jest globalna inwigilacja ludzi( ostatnio mówili w radio Zet że Polacy w dobie koronawirusa wyciągnęli 26 mld że skarpety, a celem rządów jest przejście na pieniądz elektroniczny. Rozwalili przez ten cyrk gospodarki europejskie które w dużej mierze składają się z małych i średnich przedsiebiorstw , a otwierają totalne obozy niewolnicze typu Amazon czy LG.

3
OTTO

zybi85 masz 100% racji.
Pracuję na kopalni, testowanie to istny cyrk, uparli nię na górników bo chcą pozamykać kopalnie a koronawirus ma im w tym pomóc.
Mam wielu kolegów z pozytywnym wynikiem, oczywiście bezobjawowych i to jest właśnie ta ściema, bo sanepid powiedział im że mają wirusa ale nie ma 100% pewności że to Covid 19, więc skąd obi biorą te testy ?
Każdy z nas przechodzi jakieś wirusy nie wiedząc o tym, a oni wykorzystują okazję by nas zaszczuć, zastraszyć.
Bo wystraszonym społeczeństwem lepiej się steruje.
Jeszcze słowo o propagańdzie rządu i 100% wypłat dla górników - to też aby zrobić na nas nagonkę i aby społeczeństwo było przychylne do likwidacji.
Wypłata górnika to to co mam na umowie plus dodatki (które nam tak wszyscy wyrzygują) a na umowie mam 63 zl brutto na dniówkę, a reszta te dodatki : dodatek za zjazd, dodatek od wydobycia, karta górnika, premia, i 13 wypłata też jest w tym, więc te dodatki sprawiają że górnik dostanie wypłaty 3-4 tys.
Wiec tego nikt nie dostanie, tylko podstawę a wiec 60 pare zl razy 20 dni i minus podadek. Czyli ile ?.......
Rozgadałem się i to nie na temat, wybaczcie, ale myślę że powinieniem, bo Polska to w tej chwili jedna wielka propaganda.

4
zybi85

Dokładnie a przed samą akcja z górnikami przypłynął do Polski ogromny kontenerowiec węgla z Kolumbii:-)w mediach mein stanowych ani słowa o tym. Czyżby kolejny przypadek???? Niestety ja takich przypadków nie kupuje...pzdr

1
Maciejosx

Ten wirus może mieć już 10 lat i pełno osób zarażonych tylko medycyna go nie znała i nie mieli na to badań ... generalnie powoli paranoja się robi z wirusem

1