Wśród kobiet cierpiących na raka jajnika, które piją codziennie filiżankę zielonej herbaty odnotowuje się o połowę mniej zgonów, niż wśród kobiet, które herbaty nie piją. Zespół chińskich i australijskich epidemiologów doszedł do tego wniosku w badaniu opisanym w International Journal Cancer.

Badania

Naukowcy przebadali 254 kobiet pochodzących z regionu Hangzhou w Chinach, w których niedawno zdiagnozowano nowotwór jajnika. Naukowcy obserwowali kobiety przez co najmniej 3 lata. Poznali ich styl życia i odnotowali, które z kobiet zmarły, a które wygrywały wojnę z nowotworem. 

Wyniki

Spośród  pijących zieloną herbatę aż 78% kobiet wciąż żyło w momencie zakończenia badania. Wśród kobiet, które nie piły herbaty przeżyło 48%. Kobiety, które codziennie piły filiżankę zielonej herbaty były lepiej chronione, niż kobiety, które nie piły herbaty.

zielona herbata

Nawyki picia zielonej herbaty

Większość Chińczyków pije zieloną herbatę inaczej, niż ludzie z zachodu. To też może wyjaśnić, dlaczego w chińskich badaniach skupiono się właśnie na zielonej herbacie, a nie np. na czarnej. Z prostej przyczyny - w Chinach czarna herbata nie jest popularna. Oczywiście warto pamiętać, że zielona herbata jest dużo zdrowsza.

Chińczycy zwykle nie używają torebek z herbatą. Wkładają kilka suszonych liści do dużego kubka i zalewają go gorącą wodą. Nie używają ani mleka ani cukru. Często też z jednej porcji liści robią kilka filiżanek herbaty zalewając je po prostu kolejną porcją wody. Zwiększa to ilość polifenoli uwalnianych z liści herbaty.

Mechanizm

Naukowcy pisali w swoich publikacjach, że związki polifenoli znajdujące się w zielonej herbacie mają antyrakotwórcze właściwości, w tym hamują  proliferacje i transformacje. Obserwacji tych dokonano na modelowych komórkach oraz na komórkach zwierzęcych. Dodatkową informacją jest to, że składnik teaniny może zwiększać działanie  adriamycyny i doksorubicyny przeciwko nowotworowi jajnika. Ci sami naukowcy uważają  także, że osiągnięto postęp w zrozumieniu molekularnych mechanizmów chemioterapii poprzez polifenole z herbaty. Składnik zielonej herbaty 3-galusan epigallokatechiny może zatrzymywać cykl komórkowy w komórkach nowotworowych.

Wniosek

Z badania wynika, że zwiększenie spożycia zielonej herbaty po diagnozie nowotworu wiązało się z mniejszą umieralnością na raka jajnika. Wniosek nasuwa się sam - pijąc herbatę regularnie możemy działać także prewencyjnie zmniejszając ryzyko zachorowania na raka jajnika. Możesz też zastosować zielona herbatę w wygodnej  formie skoncentrowanych kapsułek.

Źródło: http://www.ergo-log.com/cup-of-green-tea-per-day-halves-mortality-risk-women-ovarian-cancer.html