Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który najczęściej wykorzystywany jest, jako środek doraźny w leczeniu bólu na świecie. Jest on stosowany od końca wieku XIX, a co ciekawe naukowcy do tej pory nie mogą ustalić jednej wersji działania leczniczego środka. Jedną z teorii jest to, że wykazuje on działanie hamujące na enzymy prozapalne wywołujące ból.

Badacze z Anglii zainteresowali się faktem, że wydolność mięśniową wiąże się również z możliwościami adaptacyjnymi do bólu, jak i pokonywaniem jego wpływu na pracę mięśni. Postanowili wykorzystać paracetamol, jako środek mający za zadanie podnieść wytrzymałość mięśniową.

kolarz

Wybrano grupę cyklistów, którzy mieli za zadanie wykonać dwie próby czasowe na dystansie 10 km i dwie próby na dystansie 16 km. Przed próbą pierwszą podane było placebo, przed próbą drugą 1,5 g paracetamolu. Okazało się, że wykorzystanie paracetamolu poprawiło czas prób o 30 sekund w porównaniu do czasów uzyskanych na placebo.

Wnioski

Wykorzystanie paracetamolu znacznie poprawiło osiągany wynik czasowy przez rowerzystów. Co ciekawe, zaobserwowano, że nie zmienia się ich próg bólowy, czy ocena poziomu zmęczenia, a poprawie uległo tempo pedałowania, gdzie cykliści szybciej wykonywali swoją pracę.

Źródło: https://www.physiology.org/doi/abs/10.1152/japplphysiol.00761.2009

Komentarze (1)
RPS1990

Myślę, że również warto jako uzupełnienie tego artykułu przeczytać to:

https://potreningu.pl/articles/2128/niesteroidowe-leki-przeciwzapalne-vs-sport 

0