Stosowanie samego oleju z ryb lub w połączeniu z olejem z wiesiołka zmniejsza bóle stawów u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Sugeruje to jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z Serbii z University of Kragujevac. Wyniki były publikowane w Nutrients.

Badanie

Naukowcy podzielili 60 kobiet z reumatoidalnym zapaleniem stawów na trzy grupy. Wszystkie kobiety miały małe dawki hormonów metotreksatu i kortykosteroidów. W razie potrzeby kobiety przyjmowały leki przeciwbólowe.

Uczestniczki z pierwszej grupy przyjmowały 5 kapsułek z olejem rybim dziennie przez 12 tygodni. Każda kapsułka zawierała 1g oleju rybnego, 30mg DHA i 200 mg EPA. Naukowcy wykorzystali suplement Omega-3 Cardio, wyprodukowany przez Natural Wealth.

Uczestniczki z drugiej grupy przejmowały codziennie 2 kapsułki tego samego suplementu oraz kapsułki zawierające olej z wiesiołka. Każda kapsułka zawierała 1300mg oleju z wiesiołka, 949mg kwasu linolowego i 117mg kwasu gamma-linolowego. Dodatek ten również był wyprodukowany przez Natural Wealth.

Trzecia grupa nie otrzymywała żadnych suplementów, nawet placebo.

olej rybi

Wyniki

Uczestniczki, które brały suplementy miały znacznie mniej kłopotów z wrażliwymi stawami. Pod koniec 12 tygodni suplementacji wszystkie grupy zgłosiły, że ich stawy są mniej opuchnięte. Grupy stosujące suplementację miały silniejszą redukcję opuchlizny niż grupa kontrolna. Suplementacja też zmniejszyła ból i obniżyła aktywność zapalenia stawów.

Wniosek

Spożycie samego oleju rybiego lub w połączeniu z olejem wiesiołka wywołało istotną poprawę stanu klinicznego pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Konieczne są dalsze badania w dłuższym okresie czasu, aby zweryfikować długoterminową skuteczność. W krótkim okresie czasu poprawa jest dość duża.

Źródło: https://www.mdpi.com/2072-6643/9/4/325

Komentarze (0)