Miostatynę (GDF-8) wiąże się z ograniczaniem wzrostu mięśni u zwierząt i człowieka. Na chwilę obecną bezsprzecznie powiązano jej ekspresję z sarkopenią. Może mieć też związek z rosnącą opornością insulinową. Wydaje się, że istnieją trzy sprawdzone sposoby na miostatynę: delecja jej genu, podawanie przeciwciał przeciw miostatynie lub podawanie follistatyny. Wstrzyknięcie myszom przeciwciał przeciw miostatynie powoduje 20-krotny wzrost masy mięśniowej i zwiększa wytrzymałość na ponad 4-tygodniowy okres.

Follistatyna jest antagonistą transformującego czynnika wzrostu – beta. U ludzi (oraz naczelnych) inhibitory GDF-8 sprawdzają się kiepsko, za to znakomicie u myszy. Jak się okazało w badaniach, również kreatyna może mieć wpływ na miostatynę.

nowy anabolik

Duńscy naukowcy opracowali lek, który dezaktywuje białko hamujące wzrost mięśni, miostatynę, ale nie ma skutków ubocznych, jak wiele z poprzednich inhibitorów miostatyny. Kiedy Duńczycy przez tydzień podawali zwierzętom laboratoryjnym zmodyfikowaną follistatynę, ich masa mięśniowa wzrosła aż o 19%.

Badania nad inhibitorami miostatyny wciąż trwają, ale stosowanie wielu preparatów ma poważną wadę: niebezpiecznie zwiększa ilość krwinek czerwonych, w wyniku czego wzrasta lepkość krwi i ryzyko zakrzepowo-zatorowe. To samo dotyczy stosowania SAA i EPO.

Dlatego Duńczycy, którzy są powiązani ze szpitalem uniwersyteckim w Aarhus, postanowili zmodyfikować cząsteczkę folistatyny. Follistatyna jest białkiem wytwarzanym przez komórki mięśniowe, które kontroluje działanie miostatyny, zapobiegając interakcji miostatyny z jej receptorami. Okazało się, iż nowy preparat o nazwie FST-DHBS-mFc nie ma dużego wpływu na hematokryt i hemoglobinę, a za to wyraźny na syntezę białek mięśniowych oraz kości. Działa on poprzez neutralizację aktywiny A i B, miostatyny oraz GDF11, tak samo, jak pierwotna wersja follistatyny.

Czy środek okaże się skuteczny u ludzi? Szczerze w to wątpię, bo poprzednie wersje (follistatyny) wcale nie dają spektakularnych rezultatów. Niemniej czas pokaże, czy FST-DHBS-mFc ma większy potencjał.

Referencje, piśmiennictwo:

Andreas Lodberg „A follistatin-based molecule increases muscle and bone mass without affecting the red blood cell count in mice” https://www.fasebj.org/doi/10.1096/fj.201801969RR

Komentarze (0)