Winstrol jest jednym z bardziej toksycznych środków dostępnych na rynku, przede wszystkim ze względu na swój wpływ na lipidogram. Wg badań Thompsona PD i wsp. podawanie 6 mg stanazololu dziennie przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL-2 o 71%!  Dla porównania testosteron (długie estry) w dawce 200 mg tygodniowo zredukował poziom HDL o 9% (i to tylko wybranej frakcji, HDL3).

Ale to nie wszystko. Poziom LDL (złego cholesterolu) zwiększył się o 29% wskutek kuracji winstrolem, a zmniejszył się o 16% u zawodników, którym podawano sam testosteron enanthate. 

Wnioski? Winstrol nie musi być przyjazny dla układu sercowo-naczyniowego i może powodować schorzenia.

wątroba

W literaturze (np. Piotr M. Stępień i wsp.; Clin. Exp Hepatol.) opisany jest przypadek włóknienia wątroby, cholestazy i uszkodzenia polekowego (z niewydolnością wątroby) po dawce rzędu 200 mg winstrolu tygodniowo (dodać należy, że iniekcyjnego, a więc omijającego po części wątrobę, w porównaniu do winstrolu w tabletkach). 19 latek brał w celach kulturystycznych 50 mg winstrolu co drugi dzień przez 2 miesiące. Rozwinęła się u niego żółtaczka oraz typowe objawy polekowego uszkodzenia wątroby (hiperbilirubinemia). Żółtaczka rozwija się, gdy stężenie bilirubiny wynosi więcej, niż 2 mg/dL, u mężczyzny wynosiła 44.34 mg/dl! Mężczyźnie podawano L-ornithine L-aspartate, timonacic (Heparegen, Thiazolidine-4-carboxylic acid) oraz UDCA (Kwas ursodeoksycholowy). Mimo tego, jego stan się stale pogarszał (rozwinęła się ostra niewydolność wątroby). Otrzymywał dożylnie witaminę K1 oraz hydrokortyzon. Po kilkudziesięciu dniach mężczyzna wyszedł ze szpitala.

Wnioski: Nawet krótkotrwałe stosowanie winstrolu może wywołać uszkodzenie wątroby, żółtaczkę i włóknienie.

Referencje: 1. JAMA. 1989 Feb 24;261(8):1165-8 Contrasting effects of testosterone and stanozolol on serum lipoprotein levels. Thompson PD1, Cullinane EM, Sady SP, Chenevert C, Saritelli AL, Sady MA, Herbert PN. 2. Piotr M. Stępień, Katarzyna Reczko,1 Anna Wieczorek,2 Dorota Zarębska-Michaluk,1 Paweł Pabjan,1 Teodora Król,2 and Wiesław Kryczka1,3 “Severe intrahepatic cholestasis and liver failure after stanozolol usage – case report and review of the literature” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421162/