Winstrol jest jednym z bardziej toksycznych środków dostępnych na rynku, przede wszystkim ze względu na swój wpływ na lipidogram. Wg badań Thompsona PD i wsp. podawanie 6 mg stanazololu dziennie przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL-2 o 71%! Dla porównania testosteron (długie estry) w dawce 200 mg tygodniowo zredukował poziom HDL o 9% (i to tylko wybranej frakcji, HDL3).

Ale to nie wszystko. Poziom LDL (złego cholesterolu) zwiększył się o 29% wskutek kuracji winstrolem, a zmniejszył się o 16% u zawodników, którym podawano sam testosteron enanthate.

Wnioski? Winstrol nie musi być przyjazny dla układu sercowo-naczyniowego i może powodować schorzenia.

wątroba

W literaturze (np. Piotr M. Stępień i wsp.; Clin. Exp Hepatol.) opisany jest przypadek włóknienia wątroby, cholestazy i uszkodzenia polekowego (z niewydolnością wątroby) po dawce rzędu 200 mg winstrolu tygodniowo (dodać należy, że iniekcyjnego, a więc omijającego po części wątrobę, w porównaniu do winstrolu w tabletkach). 19 latek brał w celach kulturystycznych 50 mg winstrolu co drugi dzień przez 2 miesiące. Rozwinęła się u niego żółtaczka oraz typowe objawy polekowego uszkodzenia wątroby (hiperbilirubinemia). Żółtaczka rozwija się, gdy stężenie bilirubiny wynosi więcej, niż 2 mg/dL, u mężczyzny wynosiła 44.34 mg/dl! Mężczyźnie podawano L-ornithine L-aspartate, timonacic (Heparegen, Thiazolidine-4-carboxylic acid) oraz UDCA (Kwas ursodeoksycholowy). Mimo tego, jego stan się stale pogarszał (rozwinęła się ostra niewydolność wątroby). Otrzymywał dożylnie witaminę K1 oraz hydrokortyzon. Po kilkudziesięciu dniach mężczyzna wyszedł ze szpitala.

Wnioski: Nawet krótkotrwałe stosowanie winstrolu może wywołać uszkodzenie wątroby, żółtaczkę i włóknienie.

Referencje: 1. JAMA. 1989 Feb 24;261(8):1165-8 Contrasting effects of testosterone and stanozolol on serum lipoprotein levels. Thompson PD1, Cullinane EM, Sady SP, Chenevert C, Saritelli AL, Sady MA, Herbert PN. 2. Piotr M. Stępień, Katarzyna Reczko,1 Anna Wieczorek,2 Dorota Zarębska-Michaluk,1 Paweł Pabjan,1 Teodora Król,2 and Wiesław Kryczka1,3 “Severe intrahepatic cholestasis and liver failure after stanozolol usage – case report and review of the literature” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5421162/

Komentarze (9)
mapetttmapettt

sa ludzie co wyjda na slonce i sa chorzy. takze straszyc to mozna wszystkim

1
sfdpowersfd

"W literaturze (np. Piotr M. Stępień i wsp.; Clin. Exp Hepatol.) opisany jest przypadek" - super, jednak jeden przypadek calkowicie o niczym nie swiadczy. tak samo jeden przypadek moge znalezc na wszystko. tak wiec artykul mozna sobie wyrzucic do kosza. co nie swiadczy o tym, ze orale, szczegolnie z 17a, nie sa toksyczne.

0
Wojmir

Jeden przypadek potwierdza regułę. Znajdzie się 200 osób, które będą jeść winko garściami, a Tobie się nie uda i wylądujesz w szpitalu. Art nie jest do kosza, tylko w celu informacyjnym, bo jak się coś zesra to potem na forum założysz temat z płaczem, żeby "przestrzec innych przed" jak to czasem się zdarza.

0
sfdpowersfd

na tej samej zasadzie - alkohol, papierosy, narkotyki. jeden wyjdzie z domu i potraci go auto i umrze i co? przypadek potwierdza regule? bedziesz przez to siedzial w domu? tak jak napisalem wyzej, nie przecze, ze orale nie sa toksyczne, bo sam osobiscie jestem daleki od ich podjadania, ale "straszenie" takimi przytoczeniami, gdzie jednemu cos sie stalo jest zdecydowanie nad wyraz

0
lodzianin1

Więcej osób miało problemy po stosowaniu aspiryny niż po stosowaniu wina .fakt winko to szkodliwe saa lecz nie ma co go aż tak demonizować

1
RPS1990

Dlaczego ten artykuł ma tak niską ocenę ? Coś w nim jest niejasnego ?
Tak jak napisał Wojmir: "Jeden przypadek potwierdza regułę. Znajdzie się 200 osób, które będą jeść winko garściami, a Tobie się nie uda i wylądujesz w szpitalu."

Ja oceniłem ten artykuł 5/5.

0
lodzianin1

Nie no ok ale z takim podejściem lepiej całkiem odpuścić saa,bo może coś się zdążyć.zawsze coś się może zdarzyć ,człowiek może się w szpitalu nie wybudzic po prostym zabiegu,ostatnio facet zszedł u dentysty po tym jak dostał znieczulenie.czyli co nie bierzemy znieczulenia ? Na każdym leku są wypisane możliwe skutki uboczne ,tak więc co tylko wino? Nie każdy oral , a już zwłaszcza 17.
Nikt nie mówi że saansa zdrowe ale nie można z jednego przypadku wysuwać takich wniosków .
Bierz aspirynę pół roku to ci większego syfu narobić niż to wino w organizmie .miliony ludzi wcina ipp nie zdając sobie sprawy jak to wpływa na ich zdrowie.
Miliony ludzi nadużywa leków przeciwbólowych na potęgę,tysiące psychiatrów co dzień wpędza setki ludzi w nie potrzebne leki uzależniając ich nie raz i dożywotnio.tak więc dajcie sobie siana umoralniac ludzi jednym przypadkiem w którym nie wiadomo w jakim stanie byl ten chłopak przed cyklem ,jaki prowadził tryb życia o jak się odżywiał .

0
RPS1990

"Nie no ok ale z takim podejściem lepiej całkiem odpuścić saa,bo może coś się zdążyć.zawsze coś się może zdarzyć"

Co do SAA, to Knife popełnił swego czasu artykuł pt. "Jak nie umrzeć biorąc sterydy".
Przekaz tego artykułu jest taki, że aby nie umrzeć biorąc SAA najlepiej nie brać SAA i jest w tym sporo racji.
Nawet kulturysta-amator - Michał Karmowski - stwierdził, że jeśli ktoś nie ma w planach startować w żadnych zawodach sylwetkowych, to absolutnie nie ma sensu brać SAA ani żadnych innych środków dopingujących, lecz jedynie tzw. dozwolone wspomaganie, czyli suplementy i odżywki dla sportowców (te legalne, od renomowanych producentów).

0
Mumin222

znam min 3 osoby ktore jadly winstrol przez dlugi czas i nie zaobserwowali nic niepokojacego.

Wniosek: spozywanie winstrolu przez dlugi okres czasu w duzych dawkach nie musi wywolywac uszkodzenia watroby zoltaczki i wloknienia%-)

0