Jeżeli kiedykolwiek się zdarzy, że będziesz musiał  poddać się operacji, posiadana masa mięśniowa może istotnie wpłynąć na powrót do zdrowia.

Jeroen Van Vugt, holenderski doktorant z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, przeprowadził interesujące badanie na grupie 206 osób z agresywną odmianą nowotworu jelita grubego. Pacjenci musieli poddać się operacji. Ok. 44% z nich straciło wówczas bardzo dużo masy mięśniowej. Straty były tak duże, że lekarze diagnozowali sarkopenię. 

mięśnie

Okazało się, że osoby z największym ubytkiem masy mięśniowej częściej wymagały ponownej operacji. Także, pacjenci ze stosunkowo niewielką masą mięśniową umierali częściej po zabiegu chirurgicznym niż pacjenci z dużą masą mięśniową.

Można zatem wyciągnąć wniosek, że dbanie o swoją formę teraz, kształtowanie i wzmacnianie mięśni, może nam w późniejszych latach uratować życie.

Van Vugt powtórzył  badanie na jeszcze większej grupie i ponownie zauważył, że osoby mające mniej masy mięśniowej częściej umierały po zabiegu chirurgicznym, częściej też zdarzały się powikłania zdrowotne.

Oczywiście na wynik leczenia wpływ mają nie tylko mięśnie. Istotny jest stopień zaawansowania choroby, wiek, inne aspekty zdrowotne i wiele innych czynników, takich jak np. nasz styl życia i to w jakiej formie jesteśmy. Nie da się jednak wykluczyć, że kondycja mięśni ma istotny wpływ na nasze zdrowie i to, w jaki sposób przechodzimy leczenie i różnego rodzaju zabiegi.

Źródło https://repub.eur.nl/pub/103489/