Nandrolone wywiera wiele negatywnych skutków ubocznych m.in. może oddziaływać na układ sercowo-naczyniowy. Istnieją dziesiątki doniesień, iż stosunkowo łagodny nandrolone powodował m.in. zwłóknienie, przekrwienie i stan zapalny nerek królików. Mało tego, nandrolone w dawkach 4 i 10 mg na kilogram masy ciała 2 x w tygodniu przez 6 miesięcy, spowodował zwłóknienia i nacieki zapalne serca. Jednak zwykle działo się tak po wielomiesięcznym stosowaniu bardzo dużych dawek nandrolonu.

Niedawno naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób nandrolone może wpływać na zależny od śródbłonka czynnik wazodylatacyjny, którym jest tlenek azotu (NO, nitric oxide). Utrata aktywności NO zależnego od śródbłonka jest typowa dla wczesnej miażdżycy, sprzyja skurczowi mięśni gładkich w ścianie naczyń krwionośnych, zwiększa ryzyko zakrzepowo-zatorowe, aktywuje proces zapalny i promuje zmiany w komórkach mięśniówki naczyń.

Jeśli chodzi o inne środki, to naukowcy sprawdzali, jak metanabol oraz oral-turinabol wpływają na ukrwienie oraz przerost serca.

metanabol serce

Myszy podzielono na grupy:

  • nieaktywności fizycznej,
  • ćwiczeń (bieżnia),
  • nieaktywności fizycznej i metanabolu,
  • ćwiczeń i metanabolu,
  • ćwiczeń i oral-turinabolu.

Po 3 i 6 tygodniach badano mięśnie brodawkowate lewej komory, określano średnicę miocytów, liczbę kapilar wokół pojedynczego miocytu, gęstość kapilar i odległość między kapilarami.

Wyniki:

  • tylko grupy SAA i ćwiczeń wykazały hipertrofię miocytów,
  • tylko ćwiczenia (bez SAA) spowodowały wzrost gęstości naczyń włosowatych,
  • po 6 tygodniach grupa kontrolna (nieaktywności) miała 4,272 ± 287 kapilar/mm2, grupa ćwiczeń 5411 ± 755 kapilar/mm2, grupa metanabolu i nieaktywności 4,004 ± 333 kapilar/mm2, grupa metanabolu + ćwiczeń 4,076 ± 403 kapilar/mm2, grupa ćwiczeń i oral-turinabolu 4,053 ± 306 kapilar/mm2,
  • tylko ćwiczenia fizyczne zmniejszyły odległość między kapilarami,
  • ćwiczenia fizyczne bez SAA w największym stopniu zwiększyły liczbę kapilar wokół pojedynczego miocyta.

Wnioski

Tylko grupy SAA i ćwiczeń wykazały hipertrofię miocytów. SAA (oral-turinabol, metanabol) spowodowały upośledzenie zachodzących normalnie adaptacji mikrokrążenia sercowego w odpowiedzi na wysiłek fizyczny. Długofalowo może to oznaczać negatywne zmiany w dopływie tlenu do komórek serca, szczególnie w trakcie wysiłku. Czy obserwacje odnotowane w eksperymencie znajdą przełożenie na zmiany w sercu u ludzi? Tego nie wiemy.

Referencje: 1.Tagarakis CV1, Bloch W, Hartmann G, Hollmann W, Addicks K. „Anabolic steroids impair the exercise-induced growth of the cardiac capillary bed.”

Komentarze (0)