Codzienna suplementacja magnezem w dawce 250 mg może pomóc w walce z łagodną formą depresji. Według naukowców z University of Vermont, efekty suplementacji widoczne są już po 2 tygodniach.

Badanie

Naukowcy zebrali 112 osób cierpiących na łagodną depresję. Zebrano ich na podstawie kwestionariusza wykorzystywanego przez psychologów i psychiatrów do diagnozowania. Wyniki kwestionariusza depresji pacjenta PHQ-9 wahają się od 0 do 27, a w zebranej grupie średnia wynosiła 10,6.

  • 0-4 to brak depresji
  • 5-9 to łagodna depresja
  • 10-14 to umiarkowana depresja
  • 15-19 wskazuje już na depresję od umiarkowanej do ciężkiej
  • 20-27 to poważna depresja

Połowa uczestników suplementowała 4 tabletki zawierające 500 mg chlorku magnezu dziennie przez okres 6 tygodni. W kolejnych tygodniach nie suplementowali niczego.

Pozostali uczestnicy wykonali to samo w odwrotnej kolejności – najpierw przez 6 tygodni niczego nie suplementowali, a w kolejnych tygodnia otrzymali chlorek magnezu.

magnez

Wyniki

Podczas suplementacji magnezem wynik PHQ-9 obniżył się u uczestników o 6 punktów. Wielu z nich uwolniło się od depresji. Mowa oczywiście o tych, którzy początkowo mieli dość niski wynik w kwestionariuszu. Suplementacja magnezem zmniejszyła również niepokój wśród uczestników. Naukowcy mierzyli go przy pomocy Generalized Anxiety Disorder-7 Anxiety Score. Może on wynosić od 0 do 21. Na początku eksperymentu średnia ocena uczestników wskazała na wynik 8,6, a po okresie suplementacji spadła o 4,5 punktów. To bardzo dobry i perspektywiczny wynik.

Dla zobrazowania poniżej zakres punktowe skali:

  • 0-4 brak niepokoju
  • 5-9 łagodne stany lękowe
  • 10-14 umiarkowane lęki
  • 15-21 poważne stany lękowe

Do podsumowania wyników warto też dodać, że suplementacja magnezem przyniosła pozytywne skutki zarówno u osób, które nie przyjmowały dodatkowy leków antydepresyjnych, jak i u tych, którzy mieli wsparcie farmakologiczne.

Wniosek

Codzienna suplementacja magnezem w formie 4 tabletek 500 mg chlorku magnezu dziennie prowadzi do znacznego zmniejszenia objawów depresji i stanów lękowych niezależnie od wieku, płci, początkowej ostrości depresji, a także stosowania leków przeciwdepresyjnych.

https://doi.org/10.1371/journal.pone.0180067

Komentarze (0)