Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych w diecie człowieka. Jest konieczny do budowy kości i zębów. Uczestniczy w dziesiątkach reakcji enzymatycznych (m.in. ATP-azy, fosfatazy kwaśnej, zasadowej), bierze udział w przemianie węglowodanów, zapewnia utrzymanie integralności błon mitochondrialnych, jest potrzebny do transportu sodu i potasu, jest niezbędny dla pobudliwości tkanki nerwowej i mięśniowej (czytaj: odgrywa znaczącą rolę w każdego rodzaju aktywności fizycznej).

magnez

Na dodatek magnez działa przeciwstresowo, a odpowiednia podaż tego pierwiastka przyspiesza wchłanianie wapnia. Magnez jest niezbędny dla syntezy DNA oraz RNA, reprodukcji, syntezy białek mięśniowych. Pełni kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi, metabolizmu insuliny, pobudliwości mięśnia sercowego, napięcia wazomotorycznego (naczynioruchowego).

Niedobór magnezu jest związany z zaburzeniami sercowymi, neuromuskularnymi oraz nerwowymi, powoduje nadciśnienie, stan przedrzucawkowy, zaburzenia rytmu serca lub niewydolność serca. Niedobór tego pierwiastka często występuje przy arteriosklerozie, cukrzycy i zespole metabolicznym. Ponadto u pacjentów z niedoborem magnezu nasilają się objawy neurologiczne. Zatrucia magnezem są rzadko spotykane, a suplementacja może być korzystna nie tylko dla sportowców.

Referencje:1. H. Ciborowska, A. Rudnicka, „Dietetyka – żywienie zdrowego i chorego człowieka” 2. Uwe Gröber, Joachim Schmidt,Klaus Kisters „Magnesium in Prevention and Therapy” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/

Komentarze (1)
RPS1990

Dla osób aktywnych fizycznie lub narażonych na stres odpowiednia dawka magnezu mieści się w granicach od 100 do 600 mg dziennie (w zależności od wagi ciała, tego jak dużym stresem jesteśmy obciążeni i tego jak ciężko trenujemy).
Osoby nieaktywne fizycznie również mogą suplementować magnez.

0