Podczas treningów na długich dystansach mężczyźni odwadniają się szybciej, niż kobiety, czego dowiedli fizjolodzy z Holandii. Na Uniwersytecie Radbud w Nijmegen przeprowadzili eksperyment, gdzie odnotowano, że mężczyźni spożywają mniej wody i wydalają jej więcej wraz z potem, co czterokrotnie bardziej naraża ich na odwodnienie.

Badanie

Badaniu poddano 99 mężczyzn w wieku od 21 do 82 lat, którzy uczestniczyli w Marszu Czterech Dni. Są to zawody odbywające się w Holandii, gdzie uczestnicy startują w 3 kategoriach podzielonych na dystanse. ¾ osób trenowało codziennie na dystansie 30, 40, 50 km.

odwodnienie

Wyniki

Wyniki pokazują, że uczestnicy płci męskiej, stracili 2 razy więcej masy ciała, niż zawodnicy płci żeńskiej. Co więcej, badania dotyczące ilości osocza wskazują, że u mężczyzn jego ilość zmalała, a u kobiet uległa wzrostowi. Obserwacja ukazuje, że mężczyźni pili znacznie mniej w przeliczeniu ilości płynu na masę ciała, gdyż średnio wypijali oni po 2 l wody. Po 4 dniach marszu około 34% mężczyzn posiadało objawy odwodnienia, kobiet natomiast 12%.

Wnioski

Mężczyźni powinni zadbać o odpowiednią ilość płynów podczas wysiłku, gdyż, jak sugerują badania, mają oni tendencje do tego, aby nie wykorzystywać efektywnie nawodnienia. Dlatego powinieneś zadbać o to, aby podczas długotrwałego treningu pić jak największą ilość wody dopasowaną do Twojej masy ciała.

Źródło: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22092671

Komentarze (0)