Sprzeczności pomiędzy dietetykami

Śniadanie stanowi przedmiot sporu pomiędzy dietetykami. Zazwyczaj podzielone są opinie co do tego, jaką formę powinno ono mieć. Czy powinno zawierać węglowodany, czy też bazować tylko na białkach i tłuszczach. Podzielone są również opinie co do tego, czy powinno być one spożywane, czy też nie lub tego, jaką objętość powinno mieć. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium postanowili zająć się tym zagadnieniem.

lekkie śniadanie

Badanie

Naukowcy wzięli pod obserwacje 280 otyłych osób przez 10 dni i 100 osób o prawidłowej masie ciała, które obserwowali przez 14 dni. Rejestrowano przez ten czas ilość spożywanych kalorii i okres dnia, w którym były one jedzone. Badacze wzięli pod uwagę zależność pomiędzy nawykami śniadaniowymi, a ilością spożywanych kalorii.

Wyniki

Okazało się, że obserwowane osoby, które jadły syte, duże śniadania, spożywały więcej kalorii w ciągu dnia. Takie same wnioski dotyczą osób z prawidłową masą ciała.

Wnioski

Jeżeli jesteś osobą, dla której celem jest redukcja masy ciała, powinieneś zrezygnować z dużych sytych śniadań na rzecz mniejszych posiłków lub w ogóle zrezygnować ze śniadań.

Rozwiązaniem przerywanego postu może być tutaj strzałem w dziesiątkę, jeżeli mamy do czynienia z osobą, dla której kontrola kalorii w ciągu doby jest problematyczna.

Z kompletnym badaniem możesz zapoznać się tutaj: https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-10-5

Komentarze (6)
Lutobor

Są też badania mówiące, że im bardziej sycące śniadanie, tym mniej kalorii grupa spożywała w późniejszych posiłkach, zaś omijanie śniadań było najgorszą opcją. Wniosek z tego taki, żeby nie popadać w paranoję i w kwestiach tak indywidualnych kierować się badaniami.

3
Bull

absolutnie indywidualnie trzeba podejść, acz u mnie zdecydowanie jest jak tym badaniu

0
Bull

natomiast badanie to wyróżnia się dość sporą grupą testową, ale z drugiej strony trochę krótkie w czasie jest.

0
Asiadm

Jadałam i sniadania białkowo-tłuszczowe i węglowodanowe obecnie ich praktycznie nie jadam lub bardzo symbolicznie i to się u mnie najlepiej sprawdza, bo zjadam mniej w ciągu całego dnia. Do tematu należy podejsć w sposób indywidualny bo na każdego zadziała co innego sprawdzić na sobie i wybrać najlepszą opcję.

0
ojan

Nie ma to jak dobrze zacząć dzień od obfitego śniadania gdy robimy masę :-)
Na redukcji trzeba mieć świadomość o ilości kalorii spożywanych

0
xorton

U mnie nie ma znaczenia, co, kiedy gdzie o jakiej godzinie. Jak rano nic nie zjem, to potem jestem bardizej głodny i zjadam dwa posiłki na raz. Wychodzi na to samo.

0