Sprzeczności pomiędzy dietetykami 

Śniadanie stanowi przedmiot sporu pomiędzy dietetykami. Zazwyczaj podzielone są opinie co do tego, jaką formę powinno ono mieć. Czy powinno zawierać węglowodany, czy też bazować tylko na białkach i tłuszczach. Podzielone są również opinie co do tego, czy powinno być one spożywane, czy też nie lub tego, jaką objętość powinno mieć. Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium postanowili zająć się tym zagadnieniem.

lekkie śniadanie

Badanie

Naukowcy wzięli pod obserwacje 280 otyłych osób przez 10 dni i 100 osób o prawidłowej masie ciała, które obserwowali przez 14 dni. Rejestrowano przez ten czas ilość spożywanych kalorii i okres dnia, w którym były one jedzone. Badacze wzięli pod uwagę zależność pomiędzy nawykami śniadaniowymi, a ilością spożywanych kalorii.

Wyniki

Okazało się, że obserwowane osoby, które jadły syte, duże śniadania, spożywały więcej kalorii w ciągu dnia. Takie same wnioski dotyczą osób z prawidłową masą ciała.

Wnioski

Jeżeli jesteś osobą, dla której celem jest redukcja masy ciała, powinieneś zrezygnować z dużych sytych śniadań na rzecz mniejszych posiłków lub w ogóle zrezygnować ze śniadań. 

Rozwiązaniem przerywanego postu może być tutaj strzałem w dziesiątkę, jeżeli mamy do czynienia z osobą, dla której kontrola kalorii w ciągu doby jest problematyczna.

Z kompletnym badaniem możesz zapoznać się tutaj: https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2891-10-5