Biolodzy z Shiraz University of Medical Sciences w Iranie potwierdzili, że stosowanie sterydów tworzy środowisko, w którym rozwijają się bakterie Propionibacterium acnes. Okazuje się, że niemal połowa kulturystów stosująca sterydy anaboliczne, ma problem z trądzikiem.

Niemniej, nadal niewiele wiadomo, w jaki dokładnie sposób sterydy zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku.

trądzik sterydy

Propionibacterium acnes

Jak dotąd wiedza ogranicza się do tego, że sterydy zwiększają wydzielanie sebum przez komórki skóry. Łój zawiera kwasy tłuszczowe, które są toksyczne dla wielu "korzystnych" bakterii, dlatego właśnie stajemy się bardziej narażeni na działanie "złych" bakterii, takich jak propionibacterium acnes oraz staphylococcus aureus. Ponadto, bakterie te wydzielają enzym lipazę, która rozkłada tłuszcz na glicerol i kwasy tłuszczowe. W rezultacie staphylococcus aureus i proionibacterium acnes kolonizują gruczoły łojowe i powodują trądzik.

To tak w teorii....

Naukowcy z Iranu postanowili porównać skórę 71 kulturystów stosujących sterydy ze skórą 23 kulturystów naturalnych i 46 osób, które nie są sportowcami. Średnia wieku badanych to 24 lata.

Wyniki

Naukowcy nie zauważyli wyraźnego wpływu stosowania sterydów na staphylococcus aureus. Zarówno kulturyści naturalni, jak i stosujący sterydy, mieli na swojej skórze bakterię.

Naukowcy zauważyli jednak wpływ stosowania sterydów na obecność propionibacterium acnes. Bakterie były obecne na skórze 45 procent użytkowników sterydów i tylko u 17 procent naturalnych kulturystów.

Badanie pokazało także, że naturalni kulturyści częściej posiadali propionibacterium acnes, niż nieaktywni mężczyźni. Mimo to, naturalni kulturyści mieli najlepszą kondycję skóry ze wszystkich grup. Czy to styl życia kulturystów chroni przed trądzikiem? A może kwestia bardziej świadomego odżywiania? Z pewnością oba te czynniki mogłyby mieć wpływ.

Wniosek z tego taki, że decydując się na sterydy, trzeba się pogodzić, że mogą wystąpić nieestetyczne zmiany skórne.

Źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22629537

Komentarze (1)
lodzianin1

tutaj to fakt zwłaszcza jak ktoś ma tendencję do trądziku na saa mogą one się mocno nasilić przez kilka czynników

2