Świat kulturystyki podzielić możemy na trzy grupy. Osoby trenujące naturalnie, niestosująca SAA, osoby wykorzystujące niewielkie wsparcie leków termogenicznych, jak i działających umiarkowanie anaboliczne, a także osoby trenujące, nie widzą przeszkód w tym, co wykorzystują, aby zbudować sportową formę. Okazuje się, że portugalscy badacze wpadli na ciekawe wnioski, analizując badania dotyczące paracetamolu.

Badanie

Portugalczycy z Laboratorio de Analises de Dopagem zostali poinformowani przez komisję ścigającą zawodników, że sportowcy wykorzystują oxandrolon z kofeina, aby spotęgować działanie leku. Postanowili oni zweryfikować czy otrzymane przesłanki pokrywają się z rzeczywistością. Wykorzystali oni odpowiednik trzech mały espresso z niewielką ilością oxandrolonu (0,4mg) i obserwowali, czy tego typu połączenie potęguje działanie leku. Po podaniu leku badacze obserwowali przez 40 godzin poziom kofeiny, oxandrolonu i epoksanondrolu (nieaktywny metabolit oxandrolonu).

Następnie badanie powtórzono tym razem wykorzystując dawkę 300mg kofeiny w formie tabletek.

kofeina

Wynik

Okazało się, że dodatek kofeiny w formie tabletkach przyczynia się do wzrostu poziomu oxandrolonu o 20 punktów, a epoksynadrolonu o 15 punktów.

Wnioski

Naukowcy twierdzą, że dodatek kofeiny w formie tabletki, może przyczynić się do zwiększenia biodostępności oxandrolonu. Oznacza to, że skuteczna dawka może być dużo mniejsza, aby uzyskać pożądany efekt działania leku.

Źródło:

Laboratorio de Analises de Dopagem, IDP, Lisboa, Portugalia. B. Salema, J. Ruivo, X. de la Torre, M. Sekera, L. Horta. Wydzielanie oksandrolonu: wpływ dawkowania kofeiny. Opublikowano: www.adop.pt.

J Clin Pharmacol. 2007 Jun; 47 (6): 715-26

Komentarze (0)