Prolaktyna może wywołać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jak z każdym hormonem w organizmie - najlepiej, jeśli wyniki są normie. Jeśli ktoś ma bardzo wysokie stężenie prolaktyny, może to oznaczać guza (gruczolaka przysadki), raka z przerzutami do przysadki mózgowej, niedoczynność tarczycy, PCOS, nadmierny stres lub wysiłek fizyczny itd.
Do chwili obecnej niejasny jest związek melatoniny i prolaktyny, a wyniki eksperymentów są sprzeczne. Niektóre sugerują, iż podawanie melatoniny zwiększa stężenie prolaktyny, inne, iż nie ma takiego związku.
U kobiet hiperprolaktynemia może się wiązać z hipogonadyzmem i mogą przy tym występować:
- nieregularne miesiączki lub brak miesiączki (mogą być też inne, liczne przyczyny takiego stanu np. udział w zawodach, stosowania SAA, inne zaburzenia hormonalne itd.),
- mlekotok (warto zauważyć, że wiele kobiet przed menopauzą z hiperprolaktynemią nie ma mlekotoku, a wiele z mlekotokiem nie ma hiperprolaktynemii. Dzieje się tak dlatego, że mlekotok wymaga odpowiedniego kontaktu piersi z estrogenem lub progesteronem; mlekotok może występować także przy normalnych stężeniach prolaktyny),
- zmniejszenie libido,
- bezpłodność,
- zmniejszenie masy kostnej.
Jaka jest norma stężenia prolaktyny?
Określono precyzyjnie normy stężeń hormonalnych dla prolaktyny:
- mężczyźni: 3-13 ng/mL,
- kobiety: 3-27 ng/mL,
- kobiety w ciąży: 20-400 ng/mL.
Z pewnością warto zbadać jej stężenie, jeśli ktoś sięga po leki, a szczególnie po sterydy anaboliczno-androgenne lub środki mające wpływ na stężenie estrogenów.
Co wywołuje wzrost prolaktyny?
Do jej wzrostu przyczynia się:
- TRH (tyreoliberyna),
- oksytocyna,
- VIP - naczynioruchowy peptyd jelitowy lub wazoaktywny peptyd jelitowy - „W układzie endokrynnym stymuluje wydzielanie hormonów przysadkowych (między innymi hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), hormonu lutenizującego (LH), hormonu wzrostu (GH) i prolaktyny (PRL)) oraz pobudza oś podwzgórze-przysadka-nadnercza w mechanizmie działania centralnego i obwodowego”,
- EGF - naskórkowy czynnik wzrostu (ang. epidermal growth factor - EGF),
- FGF-2 - czynnik wzrostu fibroblastów,
- histydyna,
- angiotensyna II,
- wazopresyna,
- GnRH,
- serotonina,
- zastosowanie antagonisty receptora dopaminowego,
- stres,
- sen,
- seks,
- ciąża,
- leki (patrz niżej),
- wysoka temperatura (wizyta w saunie),
- w rzadkich wypadkach zdarza się, iż za wysokie stężenie prolaktyny u danej osoby odpowiada uszkodzenie nerek, wątroby lub niedoczynność tarczycy,
- podwyższone stężenia prolaktyny stwierdza się u noworodków.
Do czynników wpływających stymulująco na wydzielanie PRL należą: estrogeny, TRH oraz oksytocyna. Wspomina się również o dodatnim wpływie na wydzielanie PRL takich czynników, jak: wazoaktywny peptyd jelitowy (VIP), czynniki wzrostu (np. czynnik wzrostu fibroblastów FGF-2 czy epidermalny czynnik wzrostu EGF), histydyna, angiotensyna II, wazopresyna, GnRH oraz serotonina
Stosowanie leków
Poziom prolaktyny mogą zwiększać:
- antagoniści histaminy,
- doustne środki antykoncepcyjne,
- estrogeny (pośrednio wpływ kuracji SAA),
- inhibitory MAO,
- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – Uwaga! W dziesiątkach suplementów znajdowała się nielegalna sibutramina (np. ALRI VENOM HYPERDRIVE 3.0), a ona też miała wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny!
- leki przeciw nudnościom,
- leki przeciwdrgawkowe (np. kwas walproinowy),
- leki przeciwgruźlicze,
- leki antyhistaminowe,
- leki przeciwpsychotyczne,
- leki hipotensyjne (np. metyldopa, rezerpina, klonidyna),
- narkotyki (np. marihuana),
- opiaty (np. morfina),
- pochodne alkaloidów sporyszu,
- progesteron,
- rezerpina itd.
Co powoduje nadmiar prolaktyny?
Nadmiar prolaktyny powoduje:
- hipogonadyzm - w jednym z badań podawanie 200 mg sulpiridu przez 10 dni wywołało sztuczną hiperprolaktynemię i w efekcie odnotowano: 58% spadek DHT, 39% spadek ilości testosteronu, 43% wzrost DHEAS, 2% wzrost ilości estradiolu,
- problemy z erekcją (obniża ona poziom testosteronu poprzez hamujący wpływ na GnRH),
- brak miesiączki (uwaga: może wystąpić, jako skutek stosowania SAA u kobiet lub niezależnie od farmakologii np. wskutek utrzymywania drastycznej, nienaturalnej diety prowadzącej do nienormalnego odtłuszczenia),
- odkładanie tkanki tłuszczowej na brzuchu,
- bezpłodność,
- obniżenie libido,
- mlekotok,
- zmniejszenie gęstości włosów,
- niepokój,
- uczucie zmęczenia,
- depresję,
- w rzadkich przypadkach może prowadzić do ginekomastii.
Udowodniony i doskonale znany jest wpływ fenotiazyny (i jej pochodnych) na stężenie prolaktyny, pośrednio poprzez wpływ na receptory D2.
Wpływ na poziom prolaktyny mogą mieć też chloropromazyna oraz inne leki: estrogeny, neuroleptyki: perfenazyna, haloperidol, chlorprotyksen, klopentyksol, flupentyksol, amisulprid, risperidon; fluoksetyna (SSRI), rezerpina (lek przeciw nadciśnieniu).
Czy sauna ma wpływ na stężenie prolaktyny?
W jednym z badań 30-minutowa wizyta w saunie (temperatura 80.1°C, wilgotność względna 26.6%) zwiększyła stężenie prolaktyny o 643.8% (spowodowała czterokrotne przekroczenie normy!), a kortyzolu o 78% (1.5-krotne przekroczenie normy)!
W kolejnym z badań Kukkonen-Harjula K. i wsp. sauna miała wpływ na stężenie prolaktyny, noradrenaliny, z kolei nie wpłynęła na tromboksan B2, prostaglandynę E2 czy stężenie adrenaliny. Wpływ na kortyzol był niejasny (zmniejszył się zarówno po przebywaniu w 80°C, jak i 100°C).
Odnotowano krótkotrwały, ale silny wpływ na stężenie prolaktyny:
- stężenie prolaktyny wzrosło dwukrotnie w 80°C (sauna „sucha”),
- siedmiokrotnie w 100°C (sauna „sucha”),
- dziesięciokrotnie w 80°C (sauna „mokra”).
Odnotowano krótkotrwały, ale silny wpływ na stężenie noradrenaliny:
- stężenie noradrenaliny wzrosło o 100% w 80°C (sauna „sucha”),
- stężenie noradrenaliny wzrosło o 160% w 100°C (sauna „sucha”),
- stężenie noradrenaliny wzrosło o 310% w 80°C (sauna „mokra”).
W badaniach Leppäluoto J. i wsp. badano wpływ przebywania 1 h, 2x dziennie w 80°C (sauna „sucha”) przez 7 kolejnych dni.
Podczas eksperymentów nie było statystycznie istotnych zmian w stężeniu hormonów tarczycy, TSH, testosteronu, FSH i LH. Stężenie kortyzolu i ACTH (hormonu adrenokortykotropowego) zmniejszyło się, a ilość katecholamin w moczu nieznacznie wzrosła.
U mężczyzn odnotowano:
- 16-krotne podwyższenie stężenia hormonu wzrostu,
- 2.3-krotne podwyższenie stężenia prolaktyny,
- wzrost GH w odpowiedzi na hipertermię zmniejszył się po trzecim dniu, ale prolaktyna pozostała podwyższona, nawet pod koniec eksperymentu.
U kobiet uwalnianie prolaktyny było również wysokie i mogło być związane z przemijającym brakiem miesiączki, który wystąpił u 5 z 7 pacjentek po eksperymencie. Co ciekawe, osoby uzależnione od kokainy nie reagują wzrostem stężeń poszczególnych hormonów (np. prolaktyny, ACTH - hormonu adrenokortykotropowego, kortyzolu) czy beta endorfin po pobycie w saunie.
W kolejnym badaniu Laatikainen T. i wsp. wykazano, iż sauna fińska zwiększyła stężenie prolaktyny od 113 do 1280% (średnio o 510%), a noradrenaliny od 18 do 150% (średnio o 86%).
Czy sauna spowoduje, iż moje mięśnie urosną?
Nie! Stężenia hormonów wracają do punktu wyjściowego, zwykle po kilkunastu, maksymalnie po kilkudziesięciu minutach. Tak samo jest z wykonywaniem przysiadów (lub innych ćwiczeń angażujących przednią i tylną część uda), a wzrostem bicepsa czy tricepsa. Nie ustalono związku np. między uprzednim treningiem dużej grupy (nóg), a następnie bicepsa czy tricepsa. Poza tym hormon wzrostu jest raczej prohormonem (skutecznie działa zaś IGF-1). Tak samo jest z testosteronem (na budowanie masy ma wpływ DHT i estradiol powstające z testosteronu wskutek różnorakich przemian). GH jest stosunkowo słaby.
W meta analizie 44 badań, tylko 8 dobrze kontrolowanych badań wykazało wzrost wydajności mięśni przy stosowaniu rhGH. Były to osoby młode i dobrze wytrenowane. Owszem, odnotowano wzrost beztłuszczowej masy ciała (średnio o 2.1 kg), jednakże nie wzrosła siła i objętość ćwiczeń. Na domiar złego w trakcie wysiłku zawodnicy wspomagania hormonem wzrostu mieli znacznie więcej mleczanów we krwi (w 2 na 3 badaniach, które brały pod uwagę ten aspekt). Zawodnicy wspomagani rhGH znacznie częściej cierpieli na obrzęki oraz zmęczenie. Stosowano dawkę średnio 36 mcg GH /kg dziennie.
Podsumowanie
Sauna może mieć silny wpływ na prolaktynę. Prawdopodobnie efekt stosowania sauny jest chwilowy, ale panie powinny uważać z długotrwałym i zbyt częstym stosowaniem sauny ze względu na zaburzenia endokrynne (wystąpiły one w jednym z eksperymentów u pań).
Referencje:
Abha Majumdar and Nisha Sharma Mangal “Hyperprolactinemia” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853872/
Izabella Czajka, Wojciech Zgliczyński “Gynecomastia – pathogenesis, diagnosis and treatment” Department of Endocrinology, Medical Center for Postgraduate Education, Warsaw
Marcin Kałużny, Marek Bolanowski „Hiperprolaktynemia: przyczyny, objawy kliniczne i możliwości terapeutyczne” http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=858200
Besnard I1, Auclair V2, Callery G3, Gabriel-Bordenave C1, Roberge C1. [Antipsychotic-drug-induced hyperprolactinemia: physiopathology, clinical features and guidance].https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23928066
Katriina Kukkonen-Harjula Pekka OjaKai LaustiolaIlkka Vuori Jukka JolkkonenSimo SiitonenHeikki Vapaatalo “Haemodynamic and hormonal responses to heat exposure in a Finnish sauna bath”https://link.springer.com/article/10.1007/BF02330710
Marlena Juszczak i Monika Michalska „Wpływ melatoniny na syntezę i wydzielanie prolaktyny, hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego (FSH)”.
Leppäluoto J, Huttunen P, Hirvonen J, Väänänen A, Tuominen M, Vuori J. “Endocrine effects of repeated sauna bathing” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3788622
Vescovi PP1, Coiro V, Volpi R, Giannini A, Passeri M. “Hyperthermia in sauna is unable to increase the plasma levels of ACTH/cortisol, beta-endorphin and prolactin in cocaine addicts.”
Laatikainen T1, Salminen K, Kohvakka A, Pettersson J. “Response of plasma endorphins, prolactin and catecholamines in women to intense heat in a sauna” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2830109
Liu H, Bravata DM, Olkin I, et al. Systematic review: the effects of growth hormone on athletic performance. Annals of Internal Medicine. 2008;148(10):747–758. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18347346
Wanda Pilch, Zbigniew Szygula, Malgorzata Zychowska, Marian Gawinek “The influence of sauna training on the hormonal system of young women” http://www.johk.pl/files/03pilch_in.pdf
Wojciech Bik „Naczynioruchowy peptyd jelitowy (VIP) – potencjalny czynnik immunomodulacyjny i jego rola w chorobach układu oddechowego” http://www.czytelniamedyczna.pl/2773,naczynioruchowy-peptyd-jelitowy-vip-potencjalny-czynnik-immunomodulacyjny-i-jeg.html
Joanna Tkaczuk-Włach, Małgorzata Sobstyl, Dorota Chołubek-Robak, Grzegorz Jakiel „Hiperprolaktynemia” https://www.termedia.pl/Hiperprolaktynemia,4,12413,1,1.html
Bardzo dobry artykuł!