Nadciśnienie tętnicze co roku zabija na świecie 7.6 mln ludzi. Dzieje się tak poprzez rozmaite mechanizmy, jednak warto pamiętać, iż ciśnienie krwi nie jest obojętnym wskaźnikiem. Utrzymywanie nadciśnienia tętniczego ma wpływ na choroby nerek, mózgu i serca.

Jak niebezpieczne jest nadciśnienie?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego umierają kulturyści, to przede wszystkim dlatego, iż utrzymują nadciśnienie tętnicze i stosują środki groźne dla nerek, wątroby i serca. Silnie się odwadniają, co upośledza oddawanie ciepła, negatywnie wpływa na serce i nerki, zaburza równowagę elektrolitową (np. arytmie). Nadciśnienie bezpośrednio i pośrednio wywiera niszczący wpływ na nerki i serce. Nerki otrzymują nawet 1,1 litra krwi na minutę, zużywają 7% tlenu, mimo iż stanowią ~0,5% masy ciała, więc nie trzeba nic więcej pisać.

Serce toleruje niewielkie odchylenia w ciśnieniu krwi, ale do czasu. Nadciśnienie powoduje rozmaite problemy, przebudowę i utratę funkcji, na co nakłada się stosowanie środków remodelujących tkankę serca (SAA, hormon wzrostu). Nerki przesączają 180 l dziennie, z tego ogromnym nakładem energii i pracy odzyskują 178,5 litra. Poza tym dla nerek i serca śmiertelnie groźne jest odwadnianie, często praktykowane przez zawodników (diuretyki).

Czy potas może jakoś pomóc?

23 pacjentów z nadciśnieniem, u których średnie ciśnienie krwi w pozycji leżącej po dwóch miesiącach obserwacji bez żadnego leczenia wynosiło 154/99 mm Hg, zostało włączonych do ośmiotygodniowego badania. Otrzymywali tabletki potasu o spowolnionym uwalnianiu (60 mmol na dobę, czyli ~2,3 g dziennie). Nie zmieniano ilości sodu lub potasu w diecie.

Do czwartego tygodnia średnie ciśnienie krwi w pozycji leżącej spadło o 4% przy suplementacji potasem w porównaniu z placebo. Wydalanie potasu z moczem wzrosło z 62 mmol na dobę do 118 mmol na dobę.

Podsumowując

Suplementacja potasem spowodowała niewielki, ale znaczący spadek ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem. Umiarkowane ograniczenie sodu w diecie z suplementacją potasu może zapobiec lub zmniejszyć potrzebę leczenia farmakologicznego u niektórych pacjentów z nadciśnieniem (łagodnym lub do umiarkowanym). To nie znaczy, że podawanie potasu u każdego sprawdzi się jako sposób walki z nadciśnieniem tętniczym, zwykle w poważniejszych przypadkach potrzeba tam innych, bardziej inwazyjnych metod.

Referencje:

Daniel P. Kaufman Physiology, Glomerular Filtration Rate https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29763208/

Graham A. Macgregor i in. Moderate potassium supplementation in essential hypertension https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673682906572

Komentarze (0)