Suplement cynku zwiększa produkcję testosteronu - potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Firat w Turcji przeprowadzając badanie na zwierzętach i ludziach.

Pierwsze wyniki tych badań zostały opublikowane w 2006 roku. Podawano w nim samcom szczurów 3 mg cynku na kilogram masy ciała przez okres 4 tygodni. Kolejnym etapem było przygotowanie zwierząt do 30-minutowej aktywności fizycznej - pływania. Końcowym etapem był test pływania.

W sumie były 3 grupy szczurów:

  • pierwsza z nich, wspomniana już grupa, otrzymywała cynk i przygotowywała się do aktywności,
  • druga nie otrzymywała cynku, ale również była poddana wysiłkowi,
  • w trzeciej grupie nie było ani suplementów ani aktywności.

Po tym okresie wszystkie grupy wzięły udział w teście pływania, a następnie zmierzono im poziom testosteronu we krwi. Okazało się, że tylko u szczurów, które nie suplementowały cynku poziom ten się obniżył. Zaobserwowano też, że szczury, które otrzymywały cynk miały mniej kwasu mlekowego. Naukowcy doszli do wniosku, że organizm w trakcie wysiłku wykorzystuje duże ilości cynku i w wyniku tego inne procesy wytwarzające energię lub produkujące hormony są utrudnione.

cynk testosteron

Naukowcy podsumowali, że fizjologiczne dawki cynku mogą być korzystne dla organizmu. W związku z tym postanowili swoje badania przenieść na ludzi, aby zweryfikować właściwości pierwiastka.

Kolejne badanie zostało przeprowadzone na grupie 10 mężczyzn w wieku 20 lat, którzy prowadzili siedzący tryb życia. [Neuro Endocrinol Lett. 2007 Nov; 28 (5): 681-5.]

Uczestnicy otrzymywali codziennie przez okres 4 tygodni 3 mg siarczanu cynku na każdy kilogram masy ciała. To dość duża dawka. Przykładowo, dla osoby ważącej 80 kg dawka ta wynosiła 240 mg siarczanu cynku dziennie, co dawało ok. 330 % dziennej rekomendowanej dawki. W badaniu była też uwzględniona grupa kontrolna, która nie przyjmowała suplementu.

Po okresie suplementacji uczestnicy zostali poddani treningowi na ergometrze. W ramach testu mieli oni wykonywać bardzo intensywną pracę do momentu wyczerpania. Wyniki były niesamowite. W grupie suplementującej, już na starcie poziom testosteronu był wyższy o 50%, niż normalnie i wzrósł po próbie wysiłkowej. W grupie kontrolnej z kolei poziom ten spadł o ok. 20% po wysiłku.

Podsumowanie

Badania wyraźnie wskazują, że suplementacja cynkiem podwyższa poziom testosteronu. Pojawiają się nawet spekulacje, że wpływa on także na inne hormony m.in. na tyroksynę, ale to już temat kolejnych badań.

Źródło: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=17988325

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (2)
Grunia

To co, zajadać se cynku z rana?

0
RPS1990

O ile dobrze pamiętam Maciej Sulikowski pisał kiedyś, że tzw. ZMA może pozytywnie wpłynąć na poziom testosteronu, ale tylko u osób, które mają spory niedobór cynku i magnezu.
Co gorsza cynku nie powinno się dostarczać w zbyt dużej dawce, bo może to psuć profil libidowy powodując wzrost cholesterolu LDL, spadek HDL, wzrost trójglicerydów.
Zaburzenia lipidogramu notowano u mężczyzn, którzy przyjmowali 50 mg cynku dziennie.
Tym bardziej więc stosowanie tak wysokich dawek jak zostały przytoczone w powyższym artykule nawet jeśli ma jakiś wpływ na testosteron, to na dłuższą metę na pewno branie 240 mg cynku dziennie zdrowe nie jest.

2