Zmiany zachodzące w mięśniach mają związek ze spadkiem siły, mocy i szybkości występującym wraz z postępem wieku danej jednostki. Naukowcy sprawdzali jakie mechanizmy stoją za starzeniem się tkanek, stosując techniki inwazyjne i nieinwazyjne.

Mięśnie w kończynach starszych mężczyzn i kobiet są o 25–35% mniejsze i mają znacznie więcej tkanki tłuszczowej i łącznej w porównaniu do włókien mięśniowych młodszych osób. Porównania biopsji mięśni młodszych i starszych osób ujawniają, że włókna typu 2 (szybkokurczliwe) są mniejsze u starszych, podczas gdy nie odnotowuje się aż tak poważnego spadku rozmiaru włókien typu 1 (wolnokurczliwych).

trening starszych osób na siłowni

To tłumaczy, czemu starsze osoby mają zachowaną wytrzymałość i mogą np. długo pracować pod niskim obciążeniem roboczym, ale mają takie problemy z pracą beztlenową, sprintem, treningiem siłowym, skokami czy wchodzenie po linie. Tłumaczy to także, czemu w tkance starszych osób jest więcej tłuszczów, gdyż są one składowane jako źródło energii we włóknach typu I.

Badania przekrojów całych mięśni również wykazały znacznie mniejszą liczbę włókien mięśniowych, znacznie mniejszą względną powierzchnię włókien typu 2 i znaczny wzrost grupowania się typów włókien wraz z wiekiem. Wyniki wskazują na stopniowe zmniejszanie się objętości tkanki mięśniowej wraz z wiekiem. Jest ona zastępowana przez tkankę tłuszczową i łączną. Atrofia występująca wskutek starzenia wydaje się być spowodowana zmniejszeniem zarówno liczby, jak i rozmiaru włókien mięśniowych, głównie typu 2, i jest w pewnym stopniu spowodowana powoli postępującym procesem neurogennym.

W pewnym stopniu te negatywne zmiany może ograniczyć lub nawet odwracać np. suplementacją łączącą kreatynę, proteiny i witaminę D, którą powszechnie wykorzystuje się w badaniach osób mających więcej niż 65 lat. Oczywiście warto zadbać o odpowiednią aktywność.

Referencje:

William J. Evans i in. „Human Aging, Muscle Mass, and Fiber Type Composition” https://academic.oup.com/biomedgerontology/article-abstract/50A/Special_Issue/11/597813

Komentarze (1)
M-ka

U współczesnego człowieka pierwsza następuje atrofia mózgu; mięśnie są już bez znaczenia.

0