Jazda na rowerze jest jednym z częściej wykonywanych treningów typu cardio ze względu na to, że jest to dość przyjemna forma wysiłku. Jednak badania naukowe są bezwzględne i okazuje się, że jeżdżąc spalamy dużo mniej tłuszczu w porównaniu do biegania.

Badanie

Naukowcy z British University of Birmingham wykorzystali 12 wytrenowanych mężczyzn, którzy mieli za zadanie wykonać trening na cykloergometrze, jak i na bieżni, gdzie porównaniu poddano ilość utraty tłuszczu. Intensywność obu wysiłków była stopniowo zwiększana do poziomu 60% VO2max. Była to intensywność, gdzie osoby badane mogły swobodnie rozmawiać. W teorii ilość ta jest optymalna do wykorzystania tłuszczu, jako paliwa napędowego dla naszego organizmu, chroniąc wykorzystanie cukrów czy białek.  

bieganie

Wyniki

Okazuje się, że wykorzystanie biegu, który wykonywany jest z tą samą intensywnością co jazda na rowerze spala więcej tłuszczu. Co więcej, poziom kwasu mlekowego wzrósł szybciej podczas jazdy na rowerze, niż w przypadku biegu.

Wnioski

Bieganie jest formą treningową, która wykorzystuje większą ilość grup mięśniowych, co pozwala na efektywniejsze wydatkowanie energii. Co więcej, jazda na rowerze zmusza kończyny dolne do cięższej pracy, co powiązane jest ze szybszym wzrostem poziomu kwasu mlekowego, jak i wykorzystaniem większej ilości glukozy.

http://www.ergo-log.com/runningcycling.html