Jazda na rowerze jest jednym z częściej wykonywanych treningów typu cardio ze względu na to, że jest to dość przyjemna forma wysiłku. Jednak badania naukowe są bezwzględne i okazuje się, że jeżdżąc spalamy dużo mniej tłuszczu w porównaniu do biegania.

Badanie

Naukowcy z British University of Birmingham wykorzystali 12 wytrenowanych mężczyzn, którzy mieli za zadanie wykonać trening na cykloergometrze, jak i na bieżni, gdzie porównaniu poddano ilość utraty tłuszczu. Intensywność obu wysiłków była stopniowo zwiększana do poziomu 60% VO2max. Była to intensywność, gdzie osoby badane mogły swobodnie rozmawiać. W teorii ilość ta jest optymalna do wykorzystania tłuszczu, jako paliwa napędowego dla naszego organizmu, chroniąc wykorzystanie cukrów czy białek.

bieganie

Wyniki

Okazuje się, że wykorzystanie biegu, który wykonywany jest z tą samą intensywnością co jazda na rowerze spala więcej tłuszczu. Co więcej, poziom kwasu mlekowego wzrósł szybciej podczas jazdy na rowerze, niż w przypadku biegu.

Wnioski

Bieganie jest formą treningową, która wykorzystuje większą ilość grup mięśniowych, co pozwala na efektywniejsze wydatkowanie energii. Co więcej, jazda na rowerze zmusza kończyny dolne do cięższej pracy, co powiązane jest ze szybszym wzrostem poziomu kwasu mlekowego, jak i wykorzystaniem większej ilości glukozy.

http://www.ergo-log.com/runningcycling.html

Komentarze (5)
dmq92

Może jakieś konkrety? Artykuł niczego nie uczy tylko przedstawia jakieś tam badanie ale co ile i jak to już nie podane.

0
Bull

tak prezentujemy badania: Badanie/Wynik/Wniosek. Jeśli szukasz szczegółów na ten temat to zawsze pod artem masz link.

4
dmq92

Dzięki :-)

1
michal22michal

chyba wypracowanie deficytu kalorycznego pozwala na to, że organizm sięga po zapasowe paliwo, czyli tłuszcz z organizmu, oczywiście na redukcji nie można zapominać o dostarczeniu odpowiedniej ilości białka.
A czy ten deficyt zostanie wypracowany poprzez rower, czy poprzez bieganie, czy pływanie, spacery lub jakąś inną aktywność fizyczną to drugorzędna sprawa.

3
RPS1990

Zarówno jedna jak i druga forma wysiłku aerobowego ma swoje wady i zalety - wadą roweru stacjonarnego jest to, że spala mniej kcal, za to zaletą jest to, że zazwyczaj mogą na nim trenować nawet osoby, które mają problem ze stawami kolanowymi.
Na rowerze stacjonarnym też można zrobić bardzo intensywny trening.

Z kolei bieganie spala więcej kcal, ale za to nie nadaje się jako aktywność aerobowa dla osób z dużą nadwagą ze względu na mocne obciążenie stawów kolanowych.

1