
Ćwiczenie łydek jest niezwykle istotne dla uzyskania proporcjonalnej sylwetki. Warto pamiętać, iż możliwość uzyskania odpowiedniego wyglądu muskulatury zależy od niemodyfikowalnych czynników genetycznych, tj. potencjału do wzrostu, lokalizacji przyczepów, proporcji włókien szybkokurczliwych i wolnokurczliwych.
To znaczy, że nie należy porównywać się z najlepszymi zawodnikami na świecie, którzy mają specyficzne predyspozycje do rozwoju określonych grup mięśniowych.
Wspięcia na palce siedząc na maszynie - zaangażowane mięśnie
- Mięsień płaszczkowaty łydki
- Mięsień brzuchaty łydki
Wspięcia na palce siedząc na maszynie - prawidłowe wykonanie
Usiądź, przednią część stopy umieść na odpowiednich podpórkach (często są wyprofilowane, aby móc wygodnie trzymać tam stopy). Wyreguluj wysokość wałka, który dociska nogi, nad kolanem.
Pociągnij dźwignię, zwalniając blokadę urządzenia. Wykonuj wspięcia na palce, nie skracając zakresu ruchu.
Uzyskujesz maksymalne spięcie mięśni łydek w fazie koncentrycznej oraz silnie rozciągasz mięsień, obniżając tylną część stopy, w fazie ekscentrycznej ruchu.
Uwagi i sugestie
Nadmierny ciężar uniemożliwia właściwe wykonanie ćwiczenia, za mały nie ma wpływu na hipertrofię. Łydki są angażowane codziennie, w każdym rodzaju prostych ruchów, dlatego wymagają wielu, ciężkich serii i dość powolnego tempa, co wydłuża czas pracy pod napięciem.
Ciężar należy dobrać, nie kierując się odczuciami, tym co nam się wydaje, to może być mylne, ale obiektywnie obserwując zakres ruchu. Jeśli zbytnio go skracamy, to lepiej jest nieco zmniejszyć obciążenie robocze.
