Jest to bardzo rzadko wykonywane, a znakomite ćwiczenie dla szeregu grup mięśni, nie tylko brzucha. Można je utrudnić, używając cięższej piłki lekarskiej lub na samym końcu wykonując unoszenie bioder („świeca”). Warto spróbować tego rodzaju wznosów, może być to ćwiczenie wstępne do scyzoryków (gdzie dokładamy jednoczesny ruch rękoma) lub unoszenia nóg zgiętych w kolanach w zwisie na drążku. 

  1. Wznosy prostych nóg w leżeniu z piłką lekarską - zaangażowane mięśnie
  2. Wznosy prostych nóg w leżeniu z piłką lekarską - prawidłowe wykonanie
  3. Uwagi i sugestie

Wznosy prostych nóg w leżeniu z piłką lekarską - zaangażowane mięśnie

Wznosy prostych nóg w leżeniu z piłką lekarską - prawidłowe wykonanie

wznosy prostych nóg w leżeniu

Leżysz na macie lub innej miękkiej powierzchni. Ćwiczenie można wykonywać nawet na odpowiedniej ławce (wtedy ręce są trzymane blisko tułowia).

Jeśli ćwiczenie wykonujesz leżąc na ziemi, ramiona są położone z boku ciała, dla stabilizacji, wnętrza dłoni mają kontakt z podłożem. Trzymasz piłkę lekarską między stopami i unosisz ją, aż nogi i tułów uzyskają kąt 90 stopni. Nogi są proste w kolanach. Powoli opuszczasz ciężar na podłoże.

Uwagi i sugestie

Ćwiczenie nie jest takie proste, jak się wydaje. Może sprawiać spore problemy, jeśli użyje się zbyt ciężkiej piłki lekarskiej. Można zwiększyć zaangażowanie mięśnia prostego brzucha, wykonując ćwiczenie w większym zakresie ruchu (piłka wędruje w kierunku głowy).

Komentarze (0)