Opisane ćwiczenie nie jest pierwszoplanowym służącym rozwojowi mięśni czworogłowych uda ani muskulatury grzbietu. Mieści się w podobnej kategorii co przysiady bez ciężaru, wykroki bez ciężaru, uginania ramion w podporze czy najprostsze wersje inverted rows (odwrotnego wiosłowania) np. wykonywane stojąc.
O czym warto wiedzieć?
Wątpliwe, by przynosiło zyski hipertroficzne, chyba że ktoś dopiero zaczyna przygodę z treningiem. Dla bardziej zaawansowanych osób może być to rodzaj rozgrzewki przed przysiadami lub treningiem grzbietu. W martwym ciągu i przy wiosłowaniu wykorzystuje się pracę mięśni prostujących staw biodrowy (np. mięśnia pośladkowego wielkiego, dwugłowego ud, półścięgnistego i półbłoniastego).
W martwym ciągu w dużym zakresie (zgięcie i wyprost), przy wiosłowaniu w trakcie stabilizacji. Można też wykorzystać przysiady z przyciąganiem rączki TRX do tułowia jako ćwiczenie w treningu obwodowym, stacyjnym, interwałowym.
Jeśli chcesz rozwijać grzbiet, dodatkowo powinno się wykonać: podciąganie na drążku (szerokość), wiosłowanie sztangą, martwy ciąg klasyczny lub sumo (grubość mięśni grzbietu).
Jeśli chcesz rozwijać nogi i pośladki, dodatkowo powinno się wykonać: przysiady klasyczne, wyciskanie nogami na suwnicy, martwy ciąg rumuński, wykroki, wchodzenie na podwyższenie, mosty czy hip thrust (unoszenie bioder w leżeniu).
Przysiady z przyciąganiem rączki TRX do tułowia - zaangażowane mięśnie
Ruch obejmujący przysiad (staw kolanowy i biodrowy):
- Mięsień czworogłowy uda
- Mięsień pośladkowy wielki
- Mięsień przywodziciel wielki
- Mięśnie dwugłowe
- Mięśnie półścięgnisty i półbłoniasty
- Mięśnie łydek (mięsień brzuchaty łydki, mięsień płaszczkowaty)
- Mięśnie brzucha (mięsień prosty oraz mięsień skośny)
- Mięśnie prostowniki grzbietu i szereg innych mięśni grzbietu
Ruch przyciągania rączki TRX do tułowia:
- Muskulatura mięśni grzbietu, całość
- Mięsień czworoboczny (szczególnie część środkowa i dolna)
- Mięsień równoległoboczny
- Mięsień najszerszy grzbietu
- Mięsień obły większy
- Tylny akton mięśnia naramiennego
- Mięsień podgrzebieniowy
- Mięsień obły mniejszy
- Mięsień ramienny
- Mięsień ramienno-promieniowy
- Mięsień piersiowy większy (część mostkowa)
- Mięsień dwugłowy ramienia
- Głowa długa mięśnia trójgłowego ramienia (triceps)
- Mięśnie prostowniki grzbietu
- Tylna część uda
- Mięsień pośladkowy wielki
- Mięsień prosty brzucha
- Mięsień skośny brzucha
Przysiady z przyciąganiem rączki TRX do tułowia - prawidłowe wykonanie
- Zawieś TRX w dogodny sposób, tak aby mieć miejsce na wykonanie przysiadu i ruchu przyciągnięcia rączki do tułowia. Ustawiasz stopy nieco szerzej niż na szerokość barków. Palce stóp są skierowane lekko na zewnątrz.
- Prawa ręka trzyma uchwyt TRX. Nabierasz powietrza, usztywniasz brzuch i grzbiet (aktywujesz tłocznię brzuszną). Najpierw cofasz biodro, wtórnie do tego ruchu następuje zgięcie w stawach kolanowych.
- Kolana zawsze pracują w kierunku palców stóp. Równocześnie wyrzucasz w tył lewą rękę, a prawa ręka cały czas ma kontakt z uchwytem TRX.
- Po osiągnięciu właściwej głębokości pchasz biodro w górę i następnie do przodu, prostując staw biodrowy.
- Jednocześnie przyciągasz rączkę TRX do tułowia (co pomaga w fazie koncentrycznej przysiadu). Ćwiczenie kończy się w momencie, gdy biodra i stawy kolanowe są wyprostowane, a rączka TRX znajduje się przy tułowiu.
Uwagi i sugestie
Plecy są ustawione neutralnie, nie garbimy się. Ćwiczenie wymaga odpowiedniej koordynacji. Stanowi połączenie inverted rows i przysiadu z TRX. Jeśli masz z tym problem, najpierw wypróbuj osobno wspomniane ćwiczenia. Wraz z zyskaniem wprawy można pokusić się o ćwiczenie hybrydowe.