SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

"TURBODOŁADOWANIE"

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 12061

Ankieta

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Fire z działu Szatnia.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4637 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 17515


Ponad dwa miliony polskich studentów i licealistów zażywa narkotyki przed egzaminami


Kiedy przyćpałem, nabierałem animuszu, poprawiała mi się pamięć, szybciej kojarzyłem. Egzaminy zdawałem bez trudu. Potem, żeby osiągnąć taki sam efekt, musiałem brać coraz więcej. To już zwróciło uwagę rodziców, którzy posłali mnie na odwyk - opowiada Janusz Turowski ze Szczecina. - Brałem amfę przed klasówkami w liceum. Problemy zaczęły się po dwóch latach. Przed maturą wziąłem taką dawkę, że nie dotarłem do szkoły. Po prostu nie byłem w stanie - wspomina 23-letni Mariusz Kmiecik z Poznania. Stołeczni policjanci twierdzą, że podczas tegorocznej matury w jednym z renomowanych warszawskich liceów cała klasa była na haju. Zdali wszyscy, poza uczniem, który nie mógł opanować histerycznej wesołości. Marcin J., student medycyny z Białegostoku, zaczął zażywać narkotyki, by przebrnąć przez pierwszy, najtrudniejszy rok studiów. "Wydawało mi się, że znam te mechanizmy, że nad wszystkim panuję. Po dwóch latach okazało się, że zgubiła mnie pycha. Potrafiłem przez osiem godzin wyciskać nie istniejące wągry na twarzy - do żywego mięsa, wyciągać drzazgi z ciała" - wyznaje Marcin w Internecie.

Nałóg sezonowy
Autorzy raportu przygotowanego w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie szacują, że w okresie egzaminów z narkotykowego doładowania korzysta ponad dwa miliony studentów i licealistów. Europejskie badania dotyczące picia alkoholu i zażywania narkotyków (ESPAD) przeprowadzone wśród uczniów pierwszych i trzecich klas szkół ponadpodstawowych dowodzą, że w ostatnich pięciu latach kilkakrotnie wzrósł u nas popyt na konopie, amfetaminę, heroinę i ecstasy.
- W krajach zachodnich spożycie narkotyków utrzymuje się na stałym poziomie, w naszym regionie zaś zdecydowanie wzrasta. Narkotyki kojarzą się tu nie ze śmiercią, ale ze sposobem na wspaniałe samopoczucie, przyjemną drogę do sukcesu - mówi Bogusława Bukowska z Biura ds. Narkomanii. - Młodzież traktuje narkotyki racjonalnie, dokonując bilansu zysków i strat. Tych drugich nikt jednak nie jest w stanie oszacować - zauważa Janusz Sierosławski, kierujący w Polsce badaniami ESPAD.

Dopalacze, czyli recepta na sukces
35 proc. młodzieży miało doświadczenia z narkotykami, 34 proc. regularnie pije piwo - wynika z badań przeprowadzonych wśród 5 tys. łódzkich nastolatków. Najbardziej popularne narkotyki to marihuana i haszysz (18 proc.), środki wziewne (12 proc.) i tabletki (12 proc.). Z amfetaminą miało kontakt 9 proc. badanych, z ecstasy - 3 proc., a z kokainą - 2 proc. Łódź nie należy do najbardziej zagrożonych rejonów. Gorzej jest w dawnych województwach zielonogórskim, wrocławskim, jeleniogórskim, warszawskim, szczecińskim, olsztyńskim i suwalskim. - Na prowincji branie tzw. dopalaczy ma dowodzić, że nie jest się gorszym od rówieśników z wielkich miast. Młodzież często wierzy, że dzięki takim stymulatorom staje się atrakcyjniejsza towarzysko - tłumaczy to zjawisko prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.
W wielkich miastach korzystanie z turbodoładowania stało się wręcz snobizmem. Nie wypada już używać polskiej heroiny, czyli kompotu. Stosuje się raczej indywidualnie dobraną kombinację specyfików: amfetaminy, halucynogenów, leków uspokajających i nasennych, konopi indyjskich. - Używanie polskiej heroiny jest podstawowym kryterium odróżniającym narkomanów od korzystających z turbodoładowania. To dwa odrębne światy - uważa dr Janusz Sierosławski. Zamiast kompotu ci drudzy korzystają z brown sugar, czyli heroiny do palenia. Dla nich narkotyk nie jest znakiem odrzucenia, ale dowodem nastawienia na sukces, dążenia do bycia na fali. Na tych ludziach nie robi wrażenia hasło jednej z policyjnych pogadanek: "Chcesz być cool? Możesz być cold".


Dopalacze zamiast mocnej herbaty
- Amfetamina i kokaina stały się częścią studenckiego życia, traktuje się je jak mocną herbatę - mówi 21-letnia Magda Kosińska, studentka anglistyki. Podczas sesji sprzedaż spidów wzrasta kilkunastokrotnie. Furorę robią mieszanki kilku narkotyków, na przykład ufo, znane także jako mitsubishi lub omega (połączenie amfetaminy i ecstasy), które prawdopodobnie stało się przyczyną śmierci kilku studentów w Gdańsku. Już dwadzieścia minut po zażyciu tzw. dopalaczy pojawia się podniecenie, wzrasta pewność siebie, poprawia się zdolność koncentracji. Po zażyciu ecstasy ludzie czują się lepiej, łatwiej nawiązują kontakty. Wielu uczniów i studentów jest przekonanych, że stosując turbodoładowanie, nie popadną w uzależnienie. Udaje się to jednemu na dziesięciu.
- W czasie matur i egzaminów mamy niewielu pacjentów. Zgłaszają się po wakacjach, gdy kończą się krótkotrwałe dobrodziejstwa, a zaczynają długotrwałe koszmary. Wtedy dobra pamięć staje się tylko wspomnieniem. Pacjenci nie mogą sobie przypomnieć nawet tego, co robili miesiąc wcześniej - przestrzega Renata Szewczyk, terapeutka z Monaru. Zapominają nie tylko o tym, czego się nauczyli w czasie narkotykowego ciągu, ale nawet o tym, że mają dziewczynę lub chłopaka. Po roku na "dopalaniu" tracą kontakt z rzeczywistością: są przekonani, że na egzaminie byli wyjątkowo błyskotliwi, a w rzeczywistości z uporem powtarzali te same zdania.


Sukces stymulowany
Systematycznie obniża się wiek dzieci sięgających po turbodoładowanie. Zaczynają już piątoklasiści. Zachętą jest łatwy dostęp do tych środków. Narkotyk można kupić w klasie, pubie, na dyskotece (od ochroniarzy), ulicy, a nawet w kiosku. Bez trudu lufkę marihuany czy działkę amfetaminy można kupić na warszawskiej Woli lub wrocławskim Rynku. Łatwy dostęp do środków odurzających potwierdzają badania ESPAD: jedna trzecia uczniów twierdzi, że narkotyki najłatwiej kupić w szkole bądź w jej pobliżu. Jedna czwarta była częstowana LSD, marihuaną, haszyszem lub amfetaminą. Ponad połowa uczniów ma kolegę narkomana. Większość wie, co to witamina A (amfetamina), plastelina i gruda (haszysz), kwasik (LSD), czym różni się snifowanie (wciąganie narkotyku przez nos) od kirania (wąchania kleju).


Cena dopingu
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, nakładająca wyższe kary na dealerów, zmieniła sytuację w niewielkim stopniu. Narkotyki są nadal tak samo łatwo dostępne, tyle że droższe. Za jednorazowe "doładowanie" trzeba teraz zapłacić 20-30 zł. "Narkotyki są akceptowane przez młodzież, bo są źródłem odprężenia i przyjemności. Tolerowane są przez dyrektorów szkół, bo szkoła nie może stracić renomy, a niekiedy nawet przez rodziców, naciskających na dzieci, by za wszelką cenę odnosiły sukcesy" - można przeczytać na internetowych stronach Monaru. Cena ta najczęściej okazuje się wysoka: prawie 90 proc. uzależnionych zaczynało od pomagającego podczas egzaminów "dopalacza".

('wprost', dnia 17.06.2001 r.)

art. stary ale ciekawy w zeszlym roku pewnie liczba amatorow speeda sie powiekszyla...**Moderator Dzialu Sporty eXtremalne**

** eX Moderator SFD **

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 4637 Wiek 38 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 17515
sorry za blad w ankiecie ale juz sioe nie da poprawic ;(

**Moderator Dzialu Sporty eXtremalne**

** eX Moderator SFD **

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 525 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 5360
nigdy nie bralem i nie mam zamiaru a po drugie to mi nie potrzebne hrhr lol

Max700

Just Maniush

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 10973 Napisanych postów 50342 Wiek 28 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 57816
ja moze palilem ale nic nie bralem ehhe a przydalo by se wziasc przed egzaminem gim ****a zaniedlugo prubne

peace-pokój
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 9 Napisanych postów 2298 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 11379
Nie brałem, nie biorę i nie będę brał.

Siłownia moją dziewczyną, bjj moją kochanką
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 12147 Wiek 41 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 206608
Nie brałem i nie mam zamiaru.

Zapraszam na SFD w sieci IRC: #sfd - instrukcja jak wejść: http://www.area51.pl/irc/
Najaktywniejsi na kanale: http://www.6irc.net/~bosman/
Szeryf w miasteczku "Komputery", zawodowy detektyw na SFD
Lame_Hunters.Sq
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
jakryc ZASŁUŻONY
Ekspert
Szacuny 204 Napisanych postów 13874 Wiek -5291 dzień Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 158206
nigdy nic nie brałem (poza alkoholem),

SI VIS PACEM, PARA BELLUM...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 41 Napisanych postów 18994 Wiek 37 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 77015
Moja sprawa...


-=()=-Red : "Nasze Zdjęcia"-=()=-
-=()=-Kultura i Etyka = Kulturystyka-=()=-

-= Powrót po 9 latach nieobecnosci :) =-

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 210 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 11233
dwa razy po 0,5g w nos

Zdrówka życze
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1595 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 13147
amfy nigdy nie brałem i nie zanosi sie na to...

Falsmile

Memento Mori

Falsmile

Memento Mori

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 5 Napisanych postów 7832 Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 81052
niebralem
aha cichego sprawa"Trzeba się urodzić albo królem, albo głupcem..."

Moderator na emeryturze.

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Gdzie można nabyc takie buty?

Następny temat

Drążek na siłowni

nutloveb