SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

"Fosfokreatyna"-do p.S.Ambroziaka

temat działu:

NUTRIFARM&OLIMP

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 2417

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Witam.
Panie Sławku ma takie pytanko.Czy kreatyna jest jedynym nośnikiem fosforu z ATP wytwożonego w mitochondriach do innych organelli kom.(Jak np:rybosomy czy włókienka kyrczliwe)
Tzn.Czy jezeli w kom zabrakło by kreatyny to energia wytworzona w mitochondriach w postaci ATP nie jest w stanie opuścic mitochondria i zasilać procesów w kom?
Bardzo proszę o wyjasnienie.Za pomoc ślicznie dziękuję.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 40 Napisanych postów 9390 Wiek 39 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 49424
Sławek pewnie zajęty,

Troche namieszałeś w tym pytaniu ..

Nie wiem czy o to ci chodzi ale postaram sie odpowiedzieć.

W mitochondriach spalane sa kwasy tłuszczowe i inne skłądniki odżywczke. Powstająca z nich energia jest własnie przenoszona przez kreatynę.

nie przeności ona ADP ani ATP a reszte fosforanową, która łączy sie z ADP i powstaje ATP czyli adenozynotrifosforan czyli wizania wysoce energetyczne.
Więc. ktratyna nie przenosi ATP ani ADP, są one z tego co wiem do miejsc gdzie sa potrzebne poprostu poprzez krwiobieg. I Kreatyna chyba w tym wypadku dla tak dużej cząsteczki jakim jest ATP nie jest transporterem?
I taką ma głównie kreatyna funkcje.

jeśli nie o to chodzi to napisz pytanie jeszcze raz




Zmieniony przez - -Szoho- w dniu 2006-05-28 14:55:10
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Dzięki.
To co napisałeś to wszystko wiem.(dodam że ATP nie opuszcza komórki i nie jest transportowane przez krew)
W pytaniu chodziło mi głównie o to-czy jeżeli w komórce zabraknie kreatyny to czy ATP wytwarzane w procesach zachodzących w mitochondriach jest w stanie opuścić mitochondrium i pelnić swoje funkcje dla innych oraganelli komórkowych.(jak np:rybosomy czy włókienka mięśniowe).
W skrócie -brak kreatyny=ATP wytworzone w mitochondrium nie jest w stanie zasilać procesów poza nim(nie może opuścić mitochondia)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Papaj - tak jest - zdolność komórki do przenoszenia reszt fosforanowych jest uzależniona głównie od kreatyny.
ATP, który powstaje w mitochondriach ze spalania składników pokarmowych, nie ma możliwości przemieszczania się w obrębie komórki. Kreatyna odbiera od mitochondrialnego ATP grupę fosforanową i przenosi ją do innych przedziłów komórkowych jako fosfokreatyna. Tam oddaje grupę fosforanową i oddtwarza lokalny ATP.
W dystrybucji grup fosforanowych ma udział jeszcze kilka związków, między innymi jabłczan, który rozwozi je jako fosfoenolopirogronian. Jednak kratyna jest najważniejsza, bo badania dowdzą, że wyczerpanie zasobów kreatyny prowadzi do cakowitego zatrzymania produkcji lokalnego (pozamitochondrialnego)ATP.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Sliczne dzięki.
Można by więc rzec że komórka mięśniowa bez kreatyny nie jest w stanie pracować.(ATP w oklolicy włókienek kurczliwych nie zostanie odbudowane.)Wynika z tego że rozpad fosfokreatyny jako proces odbudowujący lokalną pule ATP jest niezbędny w każdym rodzaju wysiłku, nawet tym o najmniejszej intensywności.(a nie jak się uważa tylko przy maksymalnej intensywności)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
problem jest stopnien odtwarzania - przy duzej intensywnosci jest on niedostateczny
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Panie Sławku jak Pana zobaczyłem na konferencji z 8 kwietnia to wydał mi się Pan dziwnie znajomy.Czy nie mieszkał Pan przypadkiem w Mińsku Mazowieckim?(tak pytam z ciekawości bo chyba nawet był Pan u mnie w domu jak byłem jeszcze małym brzdącem
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 3393 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 15438
Dodam, że praktycznie nie ma możliwości calkowitego wyczerpania ATP (można to rozważac jedynie teoretycznie). Zatrzymanie pracy mieśniowej może nastąpić juz przy ubytku 30% wartości początkowej. Oznacza to że organizm bardzo mocno zabezpiecza sie przed takimi niespodziankami.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
ambroziak Farmakolog
Ekspert
Szacuny 128 Napisanych postów 9767 Wiek 3 lata Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23574
Darku - racja - zdolność do pracy mięśniowej ustaje już przy uracie 20-30% ATP lub mówiąc inaczej, gdy pozostaje jesze 80%. Ale tylko wtedy, gdy wyczerpany zostanie zapas kreatyny. Wszystko dla tego, że te 80% ATP to zapas, zgromadzony w błonie mitochondrialnej. Nic jednk mięśniom z tego zapasu, jeżeli nie ma transportera, który dowiezie ATP z mitochondriów do włókien.
Papaj - tak jest - kreatyna jest ważna również dla wysiłków aerobowych. Np. kolarze szosowi stosują namiętnie kreatynę, z bardzo dobrymi rezultatami.
Ten facet z Twoich dzicinnych koszmarów to niestety nie ja. W Mińsku bywałem tylko przejazdem, chociaż mam tam kilku znajomych.

S. Ambroziak

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Ten facet z Twoich dzicinnych koszmarów


zdrowia
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 207 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 1815
Spoko,ale serio koleś prawie jak Pana sobowtór.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Profi Whey + Dextroza + KO + glutamina - dawkowanie

Następny temat

Moro gasp - białe??

WHEY premium