SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

--B.V.-- roznych odzywek bialkowych

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 3381

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 165 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 2451
Wlasnie nad tym samym sie zastanawiam... Wpisalem dlatego w wyszukiwarke "BV" i znalazlem ten post. Z tego co zdazylem sie zorientowac to teoretyczne najwieksze BV to 100 czyli organizm przyswaja 100% spozytego bialka. Jednak to co producenci podaja jako BV to najczesciej cos co na zagranicznych site'ach jest okreslane jako "protein rating" albo "protein score" (nie wiem niestety jak to przetlumaczyc :P). Protein rating jest to miara porownujaca dane bialko z bialkiem calego jaja ktore ma najwyzsza wartosc biologczna (BV) ze wszystkich naturalnych rowna ok 94. Poniewaz mozna uzyskac bialko o wartosci biologicznej wyzszej od bialka jaja mozna uzyskac Protein rate (podawane zwykle mylnie jako BV) wieksze niz 100. Jednak, nawet majac idealne bialko o BV = 100 :
liczymy... (super_idealne_bialko/bialka_jaja) * 100 = 106,4 (okolo)

Wiec prosze nich ktos mi wytlumaczy w jaki sposob producenci uzyskuja wartosc izolatu bialkowego 159 ??? (104 dla koncentratu jest jak widac mozliwe)

Ja widze nastepujace mozliwosci:
(1) uzywaja jakiegos sprytnego wzoru matematycznego do obliczenia tej wartosci, skonstruowanego tak ze teoretyczne idealne bialko o wartosci BV 100 mialo by wartosc nieskonczona, czyli cos w stylu:
[(100 - wart_bialka_jaja)/(100 - wart_odzywki)] * 100 czyli np:
(100 - 94(jajo)) / (100 - 96(odzywka)) * 100 = 1.5 * 100 = 150 ! i mamy wartosc przyblizona do izolatu.
ten wariant jest wg. mnie najbardzije prawdopodobny

(2) odzywka/bialko powoduje ze spozywane razem z nim inne bialka lepiej sie wchlaniaja i inne bialka wiec niby-wartosc odzywacza jest tez wieksza od 100
wariant raczej maloprawdopodobny wg. mnie

(3) ... no wlasnie jakie jest jeszcze inne mozliwe wytlumaczenie ?? jak ktos ma pomysl albo jeszcze lepiej WIE to niech sie pochwali :)

jako bonus pare linkow:

www.bodybuildingpro.com/ proteinrating.html

www.aeb.org/eggcyclopedia/ biological-value.html

www.trygve.com/supplement_faq.html #proteinpowder

ps. sorry ale wyskakiwalo ze za dlugi ciag znakow wiec musicie sobie linki sami poskladac.. :(

"Wszystko należy robić tak prosto jak to możliwe - lecz nie prościej" A. Einstein

There are 10 kinds of people: understand binary code and do not.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
jak zwal tak zwal BV o ktorym wszyscy pisza nie moze byc wieksze od 100 a co producenci podsatwiaja za zdefiniowane BV to juz inna niezbyt uczciwa sprawa (no chyba ze znowu sie myle, ale ciagle nikt nie potrafi (mowie o producentach rozwiac moich watpliwosci)
skoro BV<>BV jak BV na odzywkach moze byc w jakis sposob wazne ??

Your body does not like your idea being lean and big-unfortunately

Alternatywna Droga-2003
konsultant-mafii.suple.hardcor.pl
************************************************************
mniej bledow, koniec z marnowaniem $-prywatna pomoc-prosze o maila
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 286 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4613
No to ja tes chetnie sie dowiem jak to w końcu jest z tym BV

******SAVE THE MUSIC******

******SAVE THE MUSIC******

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 110 Wiek 42 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 4098
https://www.sfd.pl/topic.asp?whichpage=3&topic_id=112023

zawsze pomyśl 2 razy

zawsze pomyśl 2 razy

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 165 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 2451
Chyba juz wiem o co chodzi z tym BV (mniej wiecej )
Nie dawalo mi to spokoju i dalej szukalem po necie glownie na zagranicznych stronach i grupach. Oto wiedza jaka udalo mi sie zebrac.
(Oczywiscie moglem sie pomylic, szczegolne w tlumaczeniach wiec bede wdzieczny za korekty oraz zapraszam do dyskusji).
Istnieje kilka sposobow pomiarow (a raczej okreslania punktami) "jakosci" bialka.
Jednym z nich jest slynne BV czyli "wartosc biologiczna" (ang. Biological Value).
Jest to poprostu liczba okreslajaca stosunek azotu (kazde bialko go zawiera wiec tak najlatwiej to okreslic)) zaabsorbowanego (nie skonsumowanego, lecz juz strawionego) do azotu zatrzymanego w organizmie, czyli uzytego do budowy tkanki pomnozona przez 100.
Innymi slowy BV mowi nam o tym jaki procent dostarczonego bialka moze byc calkowicie przyswojony w najlepszym wypadku (bo nie zawsze taki bedzie), lub jeszcze inaczej jak profil aminokwasow ( aminogram ) ma sie do tego jaki jest idealny dla czlowieka. Zalozenia sa takie ze jest to jednyne spozywane bialko oraz w malych ilosciach (przy wiekszycch ilosciach nawet jesli profil bedzie idealny i tak nie cale nialko zostanie przyswojone, czyli jak zjesz 1kg bialka o wartosci 80 raczej nie zatrzymasz 800g z tego, poprostu organizm nie nadazy z tak szybka synteza - nie mowiac juz o tym ze nie strawi tego i tak jeszcze wczesniej )
Biorac pod uwage powyzsze poza wszelka dyskusja jest fakt ze tak zdefiniowane BV nie moze przekroczyc wartosci 100 !!!
Bialkiem o najwyzszym wspolczynniku BV wystepyjacym w naturze jest bialko jaja o BV ok 94 czesto traktowane jako wzorcowe.
Znalazlem rownierz angielskie okreslenie "protein score". Jest to liczba porownujaca ilosc zatrzymago azotu z danego bialka do bialka jaja. Poniewaz jest mozliwe aby retencja azotu z danego bialka byla wyzsza od jaja liczba ta moze byc nieznacznie wieksza od 100.

Innym czynnikiem jest tzw CS (ang. chemical score, "wkaznik chemiczny?"). Okreslany jest na podstawie porownania badanego bialka do bialka wzorcowego.
Obliczanie tego wspolczynnika przebiega nastepujaco:
Najpierw liczony jest wskaznik dla kazdego aminokwasu EAA (ang. Essential Amino Acid - chyba chodzi o aminokwasy egzogenne (?) ) wg wzoru:
EAA score = (procent EAA w bialku testowanym) /(procent EAA w bialku wzorcowym) x 100
Nastepnie brany jest wynik tego aminokwasu ktory uzyskal najnizszy wynik, jest on zwany aminokwasem ograniczajacym i ten wlasnie wynik jest "wskaznikiem chemicznym" calego bialka.

Prawdopodobnie istnieje jeszcze kilka innych metod oceny jakosci bialka ale chyba przytoczylem tu najbardziej popularne.

Jak wiadomo najwiecej watpliwosci budzil fakt istnienia BV wiekszego od 100 co jak juz wiemy jest niemozliwe. Glownie dotyczylo to oslawionego izolatu serwatkowego czesto reklamowanego jako posiadajace BV=159.
Czym wiec jest ta oslawiona liczba tak naprawde ? Z tego co udalo mi sie dowiedziec jest to prawdopodobnie wlasnie "chemical score" izolatu serwatkowego z odpowiednio dobranym bialkiem wzorcowym tak aby wynik wyszel jak najwiekszy (byc moze z nawet bialkiem jaja a byc moze innym - jakby ktos sie uparl moze sobie nawet sam wyliczyc wartosci CS dla danego bialka dla roznych bialek wzorcowych).
Czy wiec producenci umyslnie oszukuja podajac inny wskaznik jako BV ?
Wedlug mnie nie do konca. Z tego co zdazylem sie zorientowac przeszukujac siec nieporozumienia co do nazewnictwa panowaly od dluzszego czasu. Przytoczony wyzej przeze mnie sposob obliczania Biological Value zostal wprowadzony przez WHO (prawdopodobnie ) ale nikt nie powiedzial ze jest to jedyna sluszna definicja. Jesli i tak istnieja zamieszanie to czemu producent nie moze zdefiniowac wartosci biologicznej na swoj sposob ?
Pozatym wydaje mi sie ze nie bez znaczenia sa tu wzgledy marketingowe - wartosc biologiczna brzmi o wiele lepiej kojazac sie z czyms naturalnym niz "wspolczynnik chemiczny" ktory kojazy sie z czyms sztucznym (a fakt ze znajdzie sie ktos naiwny kto pomysli ze zjadajac 100gram izolatu to tak jakby zjadl 160gram bialka z jaja nie sadze zeby ich bardzo martwil choc pewnie nie jest to ich glownym celem).
Jednak kwestia samego nazewnictwa jest wedlug mnie sprawa raczej drugorzedna. Dla nas wazniejsze jest ktora z miar jest tak naprawde bardziej odpowiedznia dla nas czyli ktora bardziej obiektywnie okresla jakosc bialka ?
Ze zdobytych przeze mnie informacji wynika ze BV wcale nie jest takim dobrym wskaznikiem ze wzgledu na zalozenia przy jego okreslaniu. Rzadko jemy bialko tylko jednego rodzaju (a juz napewno nie chcemy jesc go malo !!! ) Sporzywajac rozne bialka o nienajwyzszym BV razem mozemy spowodowac iz przyswojimy wiecej bialka w sumie niz gdybysmy spozywali je osobno gdzyz mozemy tak dobrac profil aminokwasow aby bym jak najlepszy (beda sie wzajemnie uzupelniac).
Czy wiec CS (chemical score)jest dobrym drogowskazem dla nas? Znowu moge sie oprzec na tym co wyczytalem a z tego wynika ze tak a przynajmniej ze lepszym od BV, choc wedlug mnie duza role bedzie tutaj gral dobor bialka wzorcowego a nie wiem czy jest on jakos okreslony czy calkiem dowolny.
Na koncu zamieszczam linki do niektorych stron i archiwow list z jakich kozystalem oraz jeszcze raz prosze o wskazanie oraz poprawe ewentualnych bledow oraz zapraszam do dyskusji.


"Wszystko należy robić tak prosto jak to możliwe - lecz nie prościej" A. Einstein

There are 10 kinds of people: understand binary code and do not.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 21724 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 92660
Powiem to co powtarzam już od dawna w tym dziale..wskaźnik bv jest nieistotny.
Jesli ktoś będzie ciągnął watek,wtedy wypowiem się szerzej.
Narazie ide spac.
Pozdro.

Doradca w dziale Suplementacja -Dżingol bels dżingol bels..dżingol ol de łej..
Bo to historia,bo to marzenia...
To co najlepsze w kulturystyce jest niewidoczne dla oczu..

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
v3gas ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 6008 Wiek 14 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 38264
'Wartość biologiczna białka jest to procentowa ilość azotu zatrzymanego w organizmie w stosunku do ilości azotu strawionego i wchłoniętego.
Początkowo wyrażano BV w procentach, ale poprzez doskonalenie i łączenie metod a w szczególności poprzez odkrycie, że istnieją białka o proporcjach aminokwasów dających wynik powyżej 100 odstąpiono od wyrażania procentowego BV zastępując go współczynnikiem.'

to cytat Lacmy...

btw...Mietki...pcdaas..;)

Pozdrawiam
vegas

Zmieniony przez - v3gas w dniu 2004-01-04 11:16:02
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 165 Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 2451
Tu wlejam niektore linki o ktorych mowilem wyzej.

http://www.trygve.com/ supplement_faq.html#proteinpowder

http://www.medycynasportowa.pl/ index.php?go=chwsz&artykul=bialka

http://groups.google.pl/groups?q="biological  value%22+%22not+eaten%22&hl=pl&lr=&ie=UTF-8&oe=UTF -8&selm=fa.c1ff7nv.n70i39%40ifi.uio.no&rnum=2

http://groups.google.pl/groups?q="chemical  score%22&hl=pl&lr=&ie=UTF-8&inlang=pl&selm= 3847BB9B.2E48F874%40internet.look.ca&rnum=4

http://groups.google.pl/groups?q="chemical  score%22+whey&hl=pl&lr=&ie=UTF- 8&inlang=pl&selm=AhL3b.29620%24pK2.46906%40news.indigo.ie&rnum=2

mietki - przeciesz w napisalem o watpliwej wartosci tego wskaznika wyzej.
Moze nie uzylbym okreslennia nieistotny ale napewnp ma duzo mniejsze znaczenie niz wiekszosc ludzi mysli.
Jak mozesz to pewnie ze wypowiedz sie szerzej na ten temat. Podaj rownierz linki do stron z ktorych czerpales swoja wiedze.

v3gas - jezeli mowisz BV podawanym przez producentow (nie wiadomo jak go definiuja tak naprawde) to moze byc wieksze od 100 co wynika z napisow na odzywkach. Jezeli jednak mowimy o BV zdefiniowanym tak jak w Twoim cytacie to nie moze ono przekroczyc 100. NIGDY. Wiem ze w sieci jest sporo tego typu tekstow ale ludzie chyba poprostu nie wiedza co pisza... Dlatego linki jakie podalem sa do angielskojezycznych stron bo w polskim necie nie znalazlem odpowiedzi na moje watpliwosci. Wiem jedno jezeli zjem 10 gram bialka to wchlonac moge maksymalnie 10 gram i ani atomu wiecej. I nikt (nawet najwiekszy guru sfd ) nie przekona mnie ze jest inaczej, bo to wynika z zasady zachowania energii (no chyba ze ktos udowodni mi ze ma w sobie reaktor atomowy i syntezuje azot z energii - wtedy zasada zachowania energi nie zostanie zlamana a BV bedzie wieksze od 100 )

Zapraszam do dalszej dyskusji abyscie najpierw naprawde dokladnie przeczytali co napisalem wyzej. Jezeli znacie angielski zrobcie tez uzytek z linkow jaki podalem.

ps. sorry ale znowu wywalalo mi ze za dlugie ciagi znakow wiec linki musicie sobie poskladac (powycinac spacje ktore musialem wstawic)

"Wszystko należy robić tak prosto jak to możliwe - lecz nie prościej" A. Einstein

There are 10 kinds of people: understand binary code and do not.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
v3gas ZASŁUŻONY
Znawca
Szacuny 48 Napisanych postów 6008 Wiek 14 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 38264
'Wiem ze w sieci jest sporo tego typu tekstow ale ludzie chyba poprostu nie wiedza co pisza...'

Lacma to producent bialka e.xtensor....

btw..jak juz pisali przedmowcy bv..jest praktycznie zadnym miernikiem wartosci bialka

Pozdrawiam
vegas
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
miętki JASZCZOMP
Ekspert
Szacuny 119 Napisanych postów 21724 Wiek 44 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 92660
Cała dyskusja jest na tyle oderwana od rzeczywiśtości ze nie warto na dobrą sprawę(poza teoretycznymi rozwarzaniami)się nią zajmowac.Jedzcie białka różnego pochodzenia a to co pisza eksperci neich będzie ciekawostką a nie wyznacznikiem waszej kariery pakera-amatora.
Organizm jest naprawdę bardzo sprytny i da sobie radę..
Było już o tym wiele razy,nie chce mi się już pisac o wskaźnikach,jakości,skuteczności,zostawmy to specom od reklamy.Powiem tylko tak:skoro bv,i inne wskaźniki są tak istotne,to dlaczego zawodowi kulturyści nie stosują raktycznie odrzywek?Opierają się na diecie i tym beznadziejnym kuraku,a przeciez mają na półce w sklepie te boskie izolaty.."najlepsze odrzywki serwatkowe na rynku"."masa.siła,energia" itp?
Eeeeee..
Pozdro.


Doradca w dziale Suplementacja -Dżingol bels dżingol bels..dżingol ol de łej..
Bo to historia,bo to marzenia...
To co najlepsze w kulturystyce jest niewidoczne dla oczu..

"nie znam sie na niczym co czytałem na temat ćwiczeń"

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

MP odzywki jak bylo

Następny temat

Zaniast ovopolu?

Wiecej