SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Zwyrodnienie stawów. Co to jest

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 4915

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 13 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 177
Witam.
Z racji wykonywanej pracy postanowiłem przybliżyć temat tej przypadłości. Jeżeli będziecie mieli pytania do lekarzy ortopedów zapraszam do zadawania ich na stronie. Pytania i odpowiedzi będę również przeklejał tutaj:)

Zwyrodnienie stawów, inaczej artroza jest to choroba, która dotyka coraz to więcej osób. Jest to choroba ludzi starszych, a także osób aktywnie uprawiających sport i wielbicieli nurkowania. Szacuje się, że cierpi na nią około
• 30% ludzi, którzy ukończyli czterdziesty rok życia
• 50% pięćdziesięcio i sześćdziesięciolatków
• ponad 70% osób, które przekroczyły granicę siedemdziesięciu lat.

Artroza jest obecnie najczęstszą przyczyną przyznawania renty inwalidzkiej. Dlatego też w trosce o własne zdrowie jak najwcześniej trzeba zacząć stosować leki i suplementy diety, które pomogą odbudować chrząstkę stawową oraz będą przeciwdziałać jej dalszej degeneracji. W wielu przypadkach pomaga także odpowiednia dieta i regularne ćwiczenia, ale niestety wraz z wiekiem postęp choroby jest coraz trudniejszy do zatrzymania, a proces leczenia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W takim przypadku niezbędne są specjalistyczne preparaty zawierające kwas hialuronowy lub też zastrzyki dostawowe ze sterydów. Dzięki nim istnieje duża szansa na regenerację chrząstki stawowej, a tym samym na złagodzenie bólu i odzyskanie sprawności motorycznej.
Zwyrodnienie stawów jest to choroba, której istotą jest powiązanie ze sobą procesów degradacji chrząstki stawowej oraz zaburzeń jej syntezy. W wyniku tego następuje powolne ścieranie się chrząstki stawowej, które powoduje ból i ograniczenie sprawności ruchowej. Konsekwencją zmniejszenia powierzchni chrząstki stawowej jest to, że kości są położone zbyt blisko siebie i przy poruszaniu ocierają się, co powoduje powstanie stanu zapalnego i promienisty ból w trakcie wykonywania zwykłych czynności, takich jak chodzenie, wstawanie czy siadanie. Pojawia się sztywnienie kości, trzeszczenie, a w zaawansowanym stadium całkowite zniekształcenie stawu. W takim przypadku niezbędne są leki stosowano miejscowo poprzez tak zwane iniekcje dostawowe zawierające zarówno środek przeciwbólowy jak też hialuronian sodu, czyli substancję wspomagającą syntezę chrząstki stawowej. Najczęściej choroba dotyka stawu kolanowego, biodrowego, a także stawów rąk i palców. Jej przyczyny mogą być pierwotne (idiopatyczne) a ich etymologia jest niestety nieznana, lub wtórne czyli wywołane przez miejscowe uszkodzenie struktury chrząstki stawowej, urazy i choroby ogólnoustrojowe.

Rodzaje zwyrodnienia stawów
• choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego zwana gonartrozą polega na stopniowym ścieraniu się chrząstki stawu kolanowego. Znacznie częściej występuje ona u kobiet niż u mężczyzn. Rozpoznać ją można po częstych przykurczach i uciążliwym bólu kolana, które traci swoja sprawność, a w rezultacie nawet proste czynności takie jak wchodzenie po schodach czy podnoszenie się z pozycji siedzącej sprawiają ból.
• zwyrodnienie stawu biodrowego czyli koksartroza jest jednym z najcięższych i najbardziej bolesnych rodzajów choroby zwyrodnieniowej stawów. Jej pierwsze objawy to łagodny ból i lekkie przykurcze utrudniające na przykład zakładanie nogi na nogę. Jednakże nieleczona postępuje bardzo szybko powodując ból nie do zniesienia i całkowite wyłączenie chorego z normalnego życia
• choroba zwyrodnieniowa rąk – powoduje znaczne ograniczenie sprawności rąk i palców. Chory ma utrudnione chwytania i podnoszenie małych przedmiotów.

Przyczyny choroby
• starzenie się organizmu, w wyniku czego następuje zmniejszenie syntezy tkanek chrząstki stawowej
• intensywne treningi, które obciążają stawy
• Nadwaga
• przeciążenie stawów wynikające z genetycznych wad w budowie szkieletu lub spowodowane wadami postawy
• urazy powstałe w wyniku wypadków
• mikro urazy
• zaburzenia neurologiczne
• czynniki genetyczne
• dna moczanowa i reumatoidalne zapalenie stawów to dolegliwości, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów

Metody leczenia
Współczesna medycyna oferuje wiele metod, dzięki którym zwyrodnienie stawów leczenie prowadzi do całkowitego lub przynajmniej częściowego ustąpienia objawów chorobowych. Dzięki temu pacjent może normalnie funkcjonować, nie odczuwa dokuczliwego bólu i następuje u niego poprawa sprawności motorycznej. Wyróżniamy następujące metody leczenia:
• Leczenie farmakologiczne – głównie poprzez zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych
• Leczenie niefarmakologiczne – polega przede wszystkim na eliminacji lub ograniczeniu czynników sprzyjających chorobie. Możemy tu zaliczyć walkę z otyłością, korygowanie wad postawy, ćwiczenia usprawniające czyli kinezyterapię oraz ogólną zachętę do codziennej aktywności ruchowej. W przypadku podeszłego wieku lub też dużego zaawansowania choroby stosuje się urządzenia ortopedyczne, takie jak laski, kule, opaski ochronne i stabilizatory ( ortezy ). Ich celem jest mechaniczne odciążenie najbardziej chorych stawów.
• Leczenie operacyjne- stosowane w przypadku zmian nie dających pozytywnych rokowań na leczenie farmakologiczne. W miejsce chorego stawu biodrowego lub kolanowego wstawiana jest wykonana z biomateriałów endoproteza. Jest to implant, który wszczepiany jest po uprzednim usunięciu nasad kostnych. Zabieg ten przynosi znaczną poprawę sprawności ruchowej oraz praktycznie całkowicie niweluje ból w stawie.
• Leczenie miejscowe – czyli zastrzyki dostawowe, które cechują się zarówno działaniem przeciwbólowych jak też spowalniającym degeneracje chrząstki stawowej poprzez odtworzenie lepko-elastycznych właściwości płynu stawowego.

Do tej pory stosowano jedynie leki sterydowe, których stosowanie wiązało się wieloma skutkami ubocznymi. Obecnie alternatywą dla zastrzyków sterydowych jest szwajcarski preparat Synolis V-A, który jest preparatem posiadającym bardzo wysokie stężenie kwasu hialuronowego, dzięki czemu efekty leczenie są już widoczne po jednym zastrzyku i utrzymują się nawet do roku czasu. Dodatkowo jest to jedyny preparat podawany dostawowo, który zawiera sorbitol. Substancja ta eliminuje wolne rodniki i dzięki temu redukuje proces zapalny oraz chroni kwas hialuronowy w stawie.

1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Usunięty przez B-REAL za pkt 6 regulaminu
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 13 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 177
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 1971 Wiek 30 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 15862
Podstawa to ,,leczenie przez odżywianie''. W większości przypadków na opisane wyżej choroby dotykają osoby, które mają złą/niezdrową dietę. Polecam książkę dr Bernarda Jensena pt. ,,Artretyzm reumatyzm osteoporoza leczenie przez odżywianie"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 13 Na forum 7 lat Przeczytanych tematów 177
Sajanin ma racje. Trzeba dbać o stawy w każdy możliwy sposób. Zdrowy styl życia, ćwiczenia z głową, odżywianie itp. A jeżeli już trzeba zastosować zastrzyki dostawowe to warto poszukać takich które mają w sobie to coś. Ilość kwasu hialuronowego w jednej ampułko strzykawce powinna być wyznacznikiem wyboru preparatu. Jak ktoś ma pytanka odnośnie zastrzyków dostwowych zapraszam do kontaktu.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Ciągła senność, zamulenie, zmęczenie, zimno...

Następny temat

Zastrzyki przeciwzakrzepowe a...

Dzem